Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 27 posiedzeniu w dniu 12 grudnia 2012 roku

Komisja realizowała nastepujący porządek obrad:

 

1. Informacja na temat funkcjonowania noclegowni dla bezdomnych w okresie zimowym

2. Informacja na temat pracy Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Łomży

3. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Łomży na lata 2012-2014 – druk nr 443, 443A

4. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2013 rok – druk nr 441, 441A

5. Zaopiniowanie projektu uchwały zmieniającej Uchwałę Nr 195/XXIII/12 Rady Miejskiej Łomży z dnia 25 kwietnia 2012r. w sprawie finansowania zadań ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych - druk nr 440, 440A

6. Zaopiniowanie projektu uchwały zmieniającej Uchwałę Nr 328/LI/05 Rady Miejskiej Łomży z dnia 29 czerwca 2005r. w sprawie uchwalenia Statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży - druk nr 433, 433A

7. Informacja dotycząca form pomocy świątecznej dla dzieci z rodzin ubogich w okresie Świąt Bożego Narodzenia 2012

8. Przyjęcie Planu Pracy Komisji oraz propozycji na sesje Rady Miejskiej na 2013r.

9. Sprawy różne.

 

Ad. 1

 

Informacja na temat funkcjonowania noclegowni dla bezdomnych w okresie zimowym

 

Informację o funkcjonowaniu Ośrodka dla Bezdomnych w Łomży /noclegowni oraz ogrzewalni dla kobiet i mężczyzn/ w okresie zimowym 2012/2013 przedstawił komisji Pan Tadeusz Kurkowski – Kierownik Noclegowni w Łomży – informacja w załączeniu do protokołu.

Przewodnicząca obrad zabierając głos w dyskusji zwróciła się do Kierownika Noclegowni z zapytaniem, czy liczba miejsc w łomżyńskiej noclegowni i ogrzewalni zabezpiecza potrzeby miasta w tym zakresie.

Pan Tadeusz Kurkowski – Kierownik Noclegowni wyjaśnił, że miasto zabezpiecza potrzeby w zakresie noclegowni i ogrzewalni. W razie potrzeby ośrodek dysponuje dodatkowymi pomieszczeniami, jest w stanie w każdej chwili udostępnić je osobom wymagającym tego typu pomocy.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła.

 

Ad. 2

 

Informacja na temat pracy Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Łomży

Informację na temat Pracy OIK przedstawiła Pani Katarzyna Nita – Kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Łomży – informacja w załączeniu do protokołu.

Radna Wanda Mężyńska zwróciła uwagę na konieczność zmiany przepisów dot. działań podejmowanych wobec ofiar i sprawców przemocy. Zdaniem radnej to nie matka z dziećmi /ofiary przemocy/ powinny być umieszczane w OIK, a sprawca – bardzo często pijany mąż i ojciec powinien zostać pozbawiony dachu nad głową.

Pani Katarzyna Nita – Kierownik OIK stwierdziła, że Państwo podejmuje różne działania zmierzające do zmiany obecnie funkcjonujących przepisów. Jednym z tych działań jest np. obowiązek prowadzenia programu edukacyjno-korekcyjnego dla osób stosujących przemoc w rodzinie. OIK sprawców przemocy na takie szkolenia kieruje. Korzysta z nich bardzo dużo osób. Dodała, że OIK wszelkie przypadki przemocy zgłasza do Prokuratury, do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, sądu, WOPiTU – do tych instytucji, które w danym, konkretnym przypadku są właściwe do udzielenia pomocy poszkodowanym oraz podjęcia stosownych działań wobec sprawcy przemocy.

Radna Bernadeta Krynicka stwierdziła, że dobrze by było, aby w naszym kraju wprowadzony został zakaz zbliżania się sprawcy przemocy do rodziny, jak to ma miejsce np. w USA. Ponadto stwierdziła, że kobiety podczas spraw rozwodowych czy alimentacyjnych są bardzo źle traktowane – jak „zło konieczne” przez sąd łomżyński. Mężczyźni zostawiający swoje rodziny są tymi dobrymi, tymi, którym krzywda stać się nie może. Kobieta na rozprawie jest dokładnie przesłuchiwana, musi podać ile na co

Wydaje i dostanie 150-200zł alimentów i ma sobie poradzić z utrzymaniem siebie, trójki dzieci i domu. To się powinno zmienić. Opuszczając rodzinę mężczyzna powinien od razu mieć ustalony nakaz płacenia alimentów. Kobiety w naszym kraju nie są chronione.

Pani Katarzyna Nita odnosząc się do w/w wypowiedzi stwierdziła, że sporo w polskim prawie w zakresie w/w spraw się zmieniło, np.: na rozprawie karnej sędzia może orzec zakaz zbliżania się do określonej osoby. Poza tym istnieje możliwość zastosowania nowego rodzaju środka zapobiegawczego, tj.  nakazu opuszczenia lokalu mieszkalnego przez sprawcę zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym. Jest też możliwość nałożenia obowiązku odbycia obowiązkowego programu edukacyjno-korekcyjnego dla sprawców przemocy w rodzinie.

Radna Bogumiła Olbryś zabierając głos w dyskusji stwierdziła, że OIK wykonuje bardzo ciężką i niezwykle pożyteczną pracę. Zdaniem radnej powinien się jednak bardziej rozreklamować, bo w ten sposób pozyska nowych klientów np. do obsługi prawnej, a tym samym zarobi więcej pieniędzy i będzie się mógł rozbudowywać. Następnie poprosiła o informację dot. współpracy OIK z innymi gminami, jak też o informację dot. ilości środków zapisanych w projekcie budżetu na 2013 rok, tj. czy są wystarczające.

Pani Katarzyna Nita wyjaśniła, że OIK informację o swojej pracy i prowadzonym zakresie usług publikuje na swojej stronie internetowej, w mediach, a poza tym w wydawanej przez siebie gazetce. Jeżeli chodzi o współpracę z innymi gminami, to jest ich kilka – szczegółowe informacje zostały podane w przedłożonej komisji informacji. Gminy korzystające z usług OIK ponoszą odpłatność. OIK na tym zarabia.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła.

 

Ad. 3

 

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej w Łomży na lata 2012-2014 – druk nr 443, 443A

 

Wniosek Prezydenta Miasta w w/w sprawie przedstawiła Pani Bożena Jabłońska – Dyrektor Centrum Pieczy Zastępczej w Łomży – zgodnie z drukiem nr 443 – w załączeniu do protokołu.

Komisja nie wniosła uwag do projektu uchwały w w/w sprawie i w wyniku głosowania zaopiniowała jednogłośnie – 6 głosami za.

 

Ad. 4

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2013 rok – druk nr 441, 441A

Wniosek Prezydenta Miasta w sprawie ŁPPiRPA na 2013 rok przedstawiła Pani Anna Bigiej - Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia – zgodnie z drukiem nr 441 – w załączeniu do protokołu.

Radna Bernadeta Krynicka zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdziła, że z przedłożonego materiału jasno wynika, że programy profilaktyczne nie przynoszą żadnych rezultatów, nie działają, bo spożycie alkoholu wzrasta. Kontrole sprzedawców napojów alkoholowych również nie są skuteczne, bo to dorosłe osoby kupują alkohol, czy też pełnoletni kolega młodszemu koledze. Problem narasta. Program musi być przyjęty, bo taki jest wymóg, ale zdaniem radnej nie jest on skuteczny. Uważa, że przyjęte przez Radę uchwały w sprawie ilości oraz w sprawie zmiany odległości punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych od obiektów chronionych mają wpływ na wzrost spożycia alkoholu przez dzieci, młodzież i dorosłych mieszkańców miasta. Kontynuując wypowiedź zgłosiła wnioski formalne o:

1. przywrócenie wcześniej obowiązującej uchwały w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie miasta Łomża

2. przywrócenie wcześniej obowiązującej uchwały w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży.

Przewodnicząca obrad poparła wypowiedź i wnioski zgłoszone przez radną Bernadetę Krynicką. Przypomniała dyskusje, jakie toczyły się na komisjach i na sesji, na których padały argumenty za i przeciw zwiększeniu liczby punktów sprzedaży alkoholu i zmniejszeniu odległości tych punktów od obiektów chronionych. Radni – przeciwnicy zwiększenia dostępności do alkoholu w Łomży byli w mniejszości, więc uchwały zwiększające dostępność do alkoholu w Łomży zostały podjęte.

Radny Andrzej Modzelewski zabierając głos w w/w sprawie stwierdził, że zwiększenie liczby punktów oraz zmniejszenie odległości punktów sprzedaży alkoholu od obiektów chronionych nie wpłynęły na zwiększenie spożycia alkoholu w mieście. Dodał, że zwiększona ilość kontroli punktów sprzedaży i podawania napojów alkoholowych przyniosła efekty. Uważa, że bardzo dużo w tym zakresie się zmieniło. Każda młoda osoba podchodząc do baru okazuje dowód tożsamości. Tak młodzież została nauczona, a zmieniło się to dopiero w przeciągu kilku ostatnich lat. Uważa, że należy się skupić na profilaktyce. Zbyt mało zdaniem radnego w zakresie profilaktyki jest sportu. Ruch fizyczny jest alternatywą. Na tym należy skupić działania władz miasta w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi.

Radna Wanda Mężyńska poparła wnioski zgłoszone przez radną Bernadetę Krynicką dot. przywrócenia wcześniej obowiązujących uchwał. Zdaniem radnej łatwy dostęp do alkoholu ma znaczący wpływ na ilość jego spożywania. Ponadto stwierdziła, że w przedłożonym Radzie dokumencie, tj. we wnioskach wynikających z przeprowadzonej diagnozie środowiska wynika, że 89% badanych oczekuje na poziomie lokalnym działań służących ograniczeniu skali problemów alkoholowych.

Radna Agata Gołaszewska zabierając głos w tym punkcie obrad zwróciła się do Pani Anny Bigiej z zapytaniem, czy w poprzednich latach, tj. przed podjęciem przez Radę uchwał w sprawie ilości i odległości punktów sprzedaży spożycie alkoholu w mieście było mniejsze?

Pani Anna Bigiej stwierdziła, że spożycie alkoholu w Łomży w roku 2010 i 2011 było mniejsze niż w roku 2012.

Radna Agata Gołaszewska oraz radny Andrzej Modzelewski odnosząc się do wypowiedzi Pani Bigiej stwierdzili, że nie można stanowczo stwierdzić, że wzrost spożycia alkoholu w Łomży nastąpił w związku z podjętymi przez Radę uchwałami.

Radna Bogumiła Olbryś zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdziła, że faktem jest, że wzrasta wskaźnik spożywania alkoholu wśród młodzieży, ale wzrastają też działania profilaktyczne podejmowane przez samorząd. M.in. innowacją są organizowane akademie dla rodziców, czy też ogólnie edukacja profilaktyczna dla rodziców. Dodała, że problem alkoholizmu, jak każdy inny leży u podstaw, a tą podstawą jest rodzina. Uważa, że zakres zadań profilaktycznych realizowanych w ramach ŁPPiRPA jest bardzo szeroki. Kończąc wypowiedź stwierdziła, że zjawisko alkoholizmu było, jest i niestety będzie obecne zawsze. Zadaniem władz miasta, samorządu i społeczności lokalnej jest zrobić wszystko, aby to zjawisko ograniczyć, przeciwdziałać mu.

Kolejno Przewodnicząca obrad poprosiła o informację na temat terminu ogłoszenia konkursów ofert w ramach ŁPPiRPA na 2013 rok.

Pani Janina Picewicz-Znosko wyjaśniła, że szkoły mają wpisane środki na profilaktykę w swoich budżetach, natomiast konkursy dla organizacji pozarządowych zostaną ogłoszone na początku 2013 roku.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła.

Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie wnioski zgłoszone przez radną Bernadetę Krynicką.

W wyniku głosowania komisja oba wnioski przyjęła 4 głosami za, przy 2 głosach przeciw i braku głosów wstrzymujących.

Następnie Przewodnicząca obrad poddała pod głosowanie projekt uchwały w sprawie ŁPPiRPA na 2013 rok, wraz z w/w, przyjętymi przez komisję wnioskami.

W wyniku głosowania Komisja jednogłośnie pozytywnie – 5 głosami za zaopiniowała projekt uchwały w sprawie Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej na 2013 rok, wraz z w/w, przyjętymi przez komisję wnioskami.

Ad. 5

 

Zaopiniowanie projektu uchwały zmieniającej Uchwałę Nr 195/XXIII/12 Rady Miejskiej Łomży z dnia 25 kwietnia 2012r. w sprawie finansowania zadań ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w zakresie rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych - druk nr 440, 440A

 

Wniosek Prezydenta Miasta w powyższej sprawie przedstawił Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS – zgodnie z drukiem nr 440 – w załączeniu do protokołu.

Komisja nie wniosła uwag do projektu powyższej uchwały i w wyniku głosowania zaopiniowała go jednogłośnie pozytywnie – 4 głosami za - zgodnie z drukiem nr 440A.

Ad. 6

Zaopiniowanie projektu uchwały zmieniającej Uchwałę Nr 328/LI/05 Rady Miejskiej Łomży z dnia 29 czerwca 2005r. w sprawie uchwalenia Statutu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomży - druk nr 433, 433A

Wniosek Prezydenta Miasta w powyższej sprawie przedstawił Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS – zgodnie z drukiem nr 443 – w załączeniu do protokołu.

Komisja nie wniosła uwag do projektu powyższej uchwały i w wyniku głosowania zaopiniowała go jednogłośnie pozytywnie – 4 głosami za - zgodnie z drukiem nr 443A.

Ad. 7

Informacja dotycząca form pomocy świątecznej dla dzieci z rodzin ubogich w okresie Świąt Bożego Narodzenia 2012

 

Informację w sprawie form pomocy świątecznej dla dzieci z rodzin ubogich w okresie Świąt Bożego Narodzenia 2012 przedstawił Pan Wiesław Jagielak – Dyrektor MOPS – informacja w załączeniu do protokołu.

Komisja nie zgłosiła uwag do powyższej informacji i przyjęła ją przez aklamację.

 

Ad. 8

 

Przyjęcie Planu Pracy Komisji oraz propozycji na sesje Rady Miejskiej na 2013 rok

Przewodnicząca obrad przedstawiła członkom komisji projekt planu pracy komisji oraz propozycje tematów na sesje Rady Miejskiej na 2013 rok.

Po dyskusji i uwagach zgłoszonych przez członków komisji, komisja jednogłośnie przyjęła następujący plan pracy na 2013 rok /pogrubioną czcionką zaznaczone zostały tematy zgłoszone na sesje Rady Miejskiej/:

I kwartał

1. Przyjęcie planu pracy Komisji na 2013 rok

2. Informacja na temat przygotowania Miasta i planowanych formach wypoczynku dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych 2013r.

3. Ocena realizacji Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Patologii Społecznej za 2012 rok

4. Ocena funkcjonowania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej za 2012r.

5. Ocena funkcjonowania Wielofunkcyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Łomży za 2012r.

6. Ocena funkcjonowania Domu Pomocy Społecznej za 2012 rok

II kwartał

1. Informacja z realizacji zadań z zakresu polityki społecznej za 2012 rok

a) Informacja o stanie przygotowań do letniego wypoczynku dzieci i młodzieży

b) Informacja dot. zabezpieczenia różnych form wypoczynku oraz dożywiania dzieci i młodzieży z rodzin ubogich w okresie wakacji

2. Informacja dot. zabezpieczenia pomocy szkolnych na nowy rok szkolny 2012-2013 dla dzieci i młodzieży z rodzin ubogich

3. Informacja o aktualnej sytuacji na rynku pracy w mieście oraz działaniach podejmowanych przez miasto i Urząd Pracy w zakresie przeciwdziałania bezrobociu. Bezrobocie wśród osób młodych i osób niepełnosprawnych na terenie miasta

4. Ocena realizacji strategii rozwiązywania problemów społecznych miasta Łomża za 2012r.

5. Informacja o stanie sanitarnym miasta

6. Informacja o funkcjonowaniu żłobków i przedszkoli z uwzględnieniem prognoz demograficznych.

7. Sprawozdanie z realizacji Rocznego Programu Współpracy Miasta Łomży z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za 2012 rok

III kwartał

1. Ocena realizacji Miejskiego Programu Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych za 2012 rok

2. Ocena realizacji budżetu miasta za I półrocze 2013 roku

3. Informacja na temat funkcjonowania Centrum Pieczy Zastępczej w Łomży za 2012 rok

4. Informacja dotycząca przestrzegania ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Analiza kontroli przeprowadzonych przez Miejską Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w I półroczu 2013 roku

5. Informacja o stanie zagrożenia patologią w mieście Łomża /alkoholizm, narkomania, nikotynizm, przemoc /ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży/

6. Informacja z realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej za I półrocze 2013r.

7. Opieka medyczna w szkołach - stan zdrowia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym

8. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Rocznego Programu Współpracy Miasta Łomży z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie

IV kwartał

1. Informacja na temat funkcjonowania noclegowni dla bezdomnych w okresie zimowym oraz na temat pracy Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Łomży

2. Analiza projektu budżetu miasta na 2014 rok

3. Informacja dotycząca form pomocy świątecznej dla dzieci z rodzin ubogich

4. Zaopiniowanie ŁPPIRPA oraz Patologii Społecznej na 2014 rok

5. Informacja na temat mieszkalnictwa socjalnego - stan aktualny i perspektywy

Ad. 9

Sprawy różne:

 

Przewodnicząca obrad zabierając głos w tym punkcie obrad zgłosiła wniosek formalny w sprawie zmiany nazwy komisji z „Komisja Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia” na „Komisja Rodziny, Pomocy Społecznej i Zdrowia”. Uzasadniając wniosek stwierdziła, że w wyniku zmian ustrojowych nastąpiła zmiana przepisów prawa i słowa „opieka społeczna” zastąpiono słowami „pomoc społeczna”. Biorąc to pod uwagę zmiana nazwy komisji z „Komisja Rodziny, Opieki Społecznej i Zdrowia” na „Komisja Rodziny, Pomocy Społecznej i Zdrowia” jest zasadna.

W wyniku głosowania komisja jednogłośnie – 4 głosami za przyjęła w/w wniosek, kierując go do Rady Miejskiej celem podjęcia stosownej uchwały.

Więcej spraw w tym punkcie obrad komisja nie zgłosiła.

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

  • Data powstania: Data powstania: środa, 27 lut 2013 08:48
  • Data opublikowania: środa, 27 lut 2013 08:51
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej