Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Podczas obrad XV uroczystej sesji w dniu 15 czerwca 2003 roku

Rada Miejska realizowała nastepujący porządek:
Przed rozpoczęciem obrad Prezydenci Miasta wraz z Przewodniczącym Rady złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową Władysława Świderskiego – I Prezydenta Miasta Łomży.

Pan Jan Jarota – Przewodniczący Rady Miejskiej

Powitał przybyłych na sesję gości, a następnie otworzył obrady XV uroczystej sesji Rady Miejskiej Łomży. Po zapoznaniu się z listą obecności stwierdził prawomocność obrad.
W dalszym wystąpieniu stwierdził, że obchody Dni Łomży stanowią dobrą tradycję w dziejach miasta. Miesiąc czerwiec swą aurą ożywia atmosferę wśród Łomżyniaków i przyciąga miłośników z kraju i zagranicy. W ten sposób krąg przyjaciół Łomży stale się powiększa, a sława grodu nad Narwią rośnie w oczach świata. Znany polski myśliciel prof. Feliks Konieczny wyróżnia 5 kategorii bytowania ludzkiego wzajemnie ze sobą powiązanych i decydujących o wszechstronności rozwoju. Odnoszą się one do różnych stron życia. Zdrowie i dobrobyt reprezentują cielesną egzystencję, dobro i prawda prezentują duchowe aspiracje jednostki w społeczności, piękno łączy w kobiecie, co cielesne i duchowe. Cieszy się, że program dzisiejszej uroczystości poprzez ukazanie osiągnięć ludzkich pozwoli ujawnić wspólnocie mieszkańców bogactwo prac na rzecz rozwoju człowieka. Zaprosił następnie wszystkich do wspólnego przeżywania piękna 585 Rocznicy nadania Łomży praw miejskich.

Następnie Zespół Voci Uniti odśpiewał Gaude Mater Polonia.

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta

Zabierając głos przypomniał historię miasta, jego wzloty, upadki oraz osiągnięcia.
Kończąc stwierdził, że Łomża, to przysłowiowy Feniks, upadała, podnosiła się i cierpiała, bolała, ale nade wszystko rozwijała się. To dzięki mieszkańcom i kolejnym władzom w chwili obecnej miasto jest piękne. Dodał, że jest to chwila, kiedy z wdzięcznością, sympatią i ogromnym szacunkiem przywołuje pamięcią swoich poprzedników. Wszystkich radnych, którzy tworzyli to miasto. Nie sposób wymienić z imienia i nazwiska wszystkich, którzy tworzyli potencjał intelektualny i gospodarczy miasta. Tym wszystkim, którzy je tworzyli podziękował tym, których los powołał do życia wiecznego oddał szacunek poprzez skłon nad sztandarem miasta.

Kontynuując obrady sesji Przewodniczący wraz z Prezydentem wręczyli Panu Tadeuszowi Chachajowi akt nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Łomży.

Pan Tadeusz Chachaj – Honorowy Obywatel Miasta Łomży

Zabierając głos poinformował, że jego losy z Łomżą były już związane w 1973 roku. Wówczas zrobił kilka utworów dla Łomżyńskiej Orkiestry oraz jako szef Białostockiej Filharmonii podarował kilka fraków dla Łomżyńskiej Orkiestry. Następnie podziękował Prezydentowi, Radzie Miejskiej za splendory, jakimi został obdarowany. Uważa jednak, że 10 lat pracy, to zbyt małe zasługi na takie awanse. Będzie jednak bardzo się starał, by coś robić dla miasta Łomży. Podziękował tym wszystkim, którzy przyczynili się do jego nobilitacji.

Pan Jan Jarota – Przewodniczący Rady

Udzielił głosu Pani Wiesławie Szamańskiej.

Pani Wiesława Szymańska – Wojewódzki Konserwator Zabytków

Zabierając głos przypomniała, że Łomża prawa miejskie otrzymała w 1418 roku, ale mówi się o 1000 – letnich dziejach miasta. Fakt ten wiąże się z X wiekiem, z pierwszą fazą osadnictwa, której efektem było powstanie grodu w Wiźnie, Nowogrodzie, a przede wszystkim w Starej Łomży. Tuż obok grodu, który miał ważne znaczenie społeczne, administracyjne i gospodarcze, a przede wszystkim obronne, na Wzgórzu Św. Wawrzyńca powstał pierwszy kościół grodowy, najstarszy kościół łomżyński, założony w roku ok. 1000 założony wg legendy prze św. Brunona z Kferpurtu. Gród w Starej Łomży funkcjonował do początku XIV wieku, zniszczony przez najazdy Jaćwingów i Litwinów. Wówczas w drugiej połowie XIV wieku powstała osada w miejscu obecnej lokalizacji miasta i przed 1392 roku wybudowano gotycki murowany kościół na Popowej Górze, tj. w miejscu gdzie obecnie mieści się zakon O.O. Kapucynów. Kościół ten do 1410 roku był kościołem filialnym parafii Starej Łomży, co oznacza, że pomimo upadku samego grodu kościół p.w. Św. Wawrzyńca odgrywał jeszcze jakąś rolę. W momencie gdy kościół na Popowej Górze stał się kościołem farnym, posiadają informacje, że kościół na wzgórzu Św. Wawrzyńca już nie istniał. Odbudowany ponownie w tym samym miejscu, rozebrany w 1765 roku po to, by z tej cegły wznieść kościół ojców Kapucynów. Następnie poinformowała, że w 2000 roku zostały przeprowadzone badania archeologiczne na wzgórzu Św. Wawrzyńca. Celem było odkrycie fundamentów drugiego kościoła, o którym wiedziano, że fundamenty się zachowały. Ponadto mięli nadzieje trafić na fundamenty pierwszego najstarszego kościoła gotyckiego. Badania prowadził Pan Antoni Smoliński. Poinformowała następnie, że w dzisiejszym swoim wystawieni przedstawi wyniki tych badań, które rzucają nowe światło na najstarszą historie związana z miastem. Podziękowała następnie Radzie za wsparcie finansowe tych badań, Starostwu powiatowemu, które wykonało dojście do tego wzniesienia oraz TPZŁ.

Pan Antoni Smoliński – autor badań

Zabierając głos przedstawił wyniki badań przeprowadzonych na wzgórzu Św. Wawrzyńca.

Następnie Pan Przewodniczący udzielił głosu Pani Alicji Gołaszewskiej, która wygłosiła apel na temat profilaktyki i leczenia raka piersi.

Kończąc obrady XV uroczystej sesji Rady Miejskiej Przewodniczący wraz z Prezydentem Miasta zaprosili wszystkich zebranych na prezentację albumu fotograficznego „Łomża Moja..”.

Na tym oficjalne obrady XV uroczystej Sesji Rady Miejskiej zostały zakończone.

  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 17 lip 2003 11:50
  • Data opublikowania: czwartek, 28 sie 2003 13:17
  • Data przejścia do archiwum: czwartek, 7 gru 2006 10:58
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej