Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Podczas obrad X nadzwyczajnej sesji w dniu 31 marca 2003 roku

Rada Miejska realizowała nastepujący porządek obrad:
1.
Podjęcie uchwały w sprawie Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok.

2.
Podjęcie uchwały w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży napojów alkoholowych.

3.
Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych.
4.
Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę nr 35/IX/03 w sprawie budżetu miasta na 2003 rok.


Ad. 1

Pan Krzysztof Choiński – Z-ca Prezydenta Miasta

Przedstawił wniosek Prezydenta Miasta. Dodał, że wnioski zgłoszone do programu podczas pracy Komisji Rodziny mogą przyczynić się do skuteczniejszego realizowania zadań tego programu. Skonkretyzowane zostały kierunki działań i zadania do realizacji na 2003 rok.

Pan Jan Jarota – Przewodniczący Rady Miejskiej

Przedstawił treść pisma do Komisji Rodziny.

Pani Edyta Śledziewska – Przewodnicząca Komisji Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej

Przedstawiła poprawki jakie zostały wprowadzone w przedłożonym Radzie autorskim programie Komisji Rodziny. Następnie podziękowała ekspertom biorącym udział w opracowaniu tego programu tj. O.O. Apolinaremu, Panu Pawłowi Kołakowskiemu, Panu Janowi Kleczyńskiemu oraz radnym spoza Komisji Rodziny tj. Panom Jerzemu Brodziukowi, Ryszardowi Matuszewskiemu i Zenonowi Piechocińskiemu.

W dyskusji głos zabrali:

Pani Maria Śmiarowska – radna

Stwierdziła, że główne motto w obecnym programie to młodzież i rodzina wolna od alkoholu. Komisja Rodziny na wspólnym posiedzeniu z zainteresowanymi opracowała Łomżyński Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Problem alkoholizmu dotyczy rodziny, zdrowia i opieki społecznej. Alkoholizm i choroba alkoholowa, to ważny problem, ponieważ alkohol zabija niszcząc rodzinę, młodzież. Dodała, że niedawno jako lekarz była świadkiem śmierci młodego alkoholika. Chorzy twierdzą często, że nie wiedzą, że alkohol tak niszczy, zniewala, zabija. Następnie przytoczyła wypowiedzi alkoholików. Stwierdziła, że tymi wypowiedziami chciała podkreślić jak wielkim problemem jest alkoholizm. Uważa, że wychowanie w trzeźwości jest najwspanialszą inwestycją w pokolenie. Trzeźwy naród, to mądry naród. Jeszcze raz podziękowała za program i wszystkim tym, którzy walczą z alkoholizmem. Poprosiła Radę o przyjęcie programu.

Pan Jerzy Brodziuk – radny

Podziękował Panu Pawłowi Kołakowskiemu w opracowaniu tego programu w wersji ostatecznej.
Następnie zgłosił wniosek do programu i projektu uchwały.

Pan Krzysztof Choiński – Z-ca Prezydenta Miasta

Zabierając głos zwrócił uwagę za nieścisłość, co do zapisu, że jest to autorski program Komisji Rodziny. Wyjaśnił, że Komisja nie opracowała programu od podstaw, ale zmodyfikowała i uzupełniła istniejący. Nie może więc ten program być autorskim programem Komisji Rodziny.

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

Zgłosił poprawkę porządkową do programu.

Pan Ryszard Matuszewski – radny

Odnosząc się do wypowiedzi Prezydenta Choińskiego stwierdził, że należy przyjąć program jako nowy dokument. Następnie stwierdził, że biorąc udział w posiedzeniu zgłosił swoje zażenowanie, że musi pracować nad wcześniej przedłożonym, ale odrzuconym programem. . W trakcie dyskusji, po wypowiedziach specjalistów, Komisja podjęła się, że stworzy nowy program. W tym materiale zawarte są nowe treści, prognozy, analizy chociaż nie w całości. W materiale przedłożonym radnym mówi , że zobowiązuje się do końca III kwartału służby Prezydenta do opracowania pełnej diagnozy zjawiska. Wskazał na niektóre zapisy programu i wynikające z nich zadania. Podkreślił, że wszyscy biorący udział w opracowaniu tego materiału wykazali duże zaangażowanie, samozaparcie i dużą chęć do rozwiązania problemu. Wszyscy mają świadomość, że nie jest on doskonały, ale zdają sobie sprawę, że najwyższy czas go przyjąć. Biorąc powyższe pod uwagę poprosił Radę o przyjęcie przedłożonego projektu programu. Dodał, że jest zadowolony z wniosków Komisji skierowanych do Prezydenta dot. składu osobowego i ilościowego MKRPA.

Pan Wojciech Winko – Przewodniczący RO nr 4

Zwrócił uwagę, że przy opracowywaniu programu pominięto Rady Osiedla, które znają problem alkoholizmu na dole. Następnie zgłosił wniosek o wprowadzenie poprawki do programu polegającej na dodaniu do wykazu obiektów chronionych placów zabaw, poprawki dot. wynagradzania członków MKRPA, udziału w komisji przedstawiciela policji oraz przedstawicieli rad osiedlowych. Ponadto poruszył problem udziału w pracach komisji osoby, która posiada hurtownię alkoholu.

Pan Jerzy Cwalina - radny

Zaproponował na str. 7 programu wprowadzenie zapisu zgodnie z wnioskiem.
Odnosząc się do wypowiedzi Pana Winko stwierdził, że nie widzi przeszkód, aby w pracach komisji uczestniczyła osoba posiadająca hurtownię alkoholu. Jego zdaniem osoba ta jest autorytetem w Łomży i nie widzi przeszkód, co do jej udziału w pracy komisji, a z rangi jej profesji praca ta jest nawet zasadna. Dodał, że w przypadku przydziału koncesji może wyłączyć się.

Pani Alicja Konopka - radna

Odnosząc się do wypowiedzi radnego Cwaliny wyjaśniła, że ona tę osobę również ceni, ale uważa, że w tej delikatnej kwestii, ze względów etycznych nie powinna uczestniczyć w pracach tej komisji. Nikt nie neguje zasług i działalności tej osoby, ale chodzi o powagę działania tej komisji.

Pan Jan Bajno – radny

Zabierając głos stwierdził, że dokument przedłożony Radzie jest dobrym dokumentem. W związku z tym poprosił Pana Prezydenta o szczególny nadzór nad jego realizacją, a szczególnie kierunków działań. Wiąże się to bowiem z wydatkowaniem środków. Następnie postawił wniosek, aby większość środków wpływających do budżetu z tego tytułu przeznaczać na szkolną działalność pozalekcyjną. Poprosił również Komisje Rodziny, aby także zwróciła uwagę na realizację tych 5 punktów w czasie roku szkolnego, jak również w czasie przerw wakacyjnych.

Pani Edyta Śledziewska – Przewodnicząca Komisji Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej

Zgłosiła jeszcze jeden wniosek do programu.

Pan Jerzy Brodziuk – radny

Zgłosił wniosek do programu.

Pani Edyta Śledziewska – Przewodnicząca Komisji Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej

Przeprosiła Rady Osiedlowe, że nie wysłała oddzielnego zaproszenia, ale było to spotkanie nadzwyczajne. Dodała, że w posiedzeniu w dniu 17.03.br. uczestniczył Pan Makieła. Następnie zaprosiła Przewodniczących Rad Osiedlowych do udziału w spotkaniach Komisji.

Pan Jan Jarota – Przewodniczący Rady Miejskiej

Ogłosił przerwę w celu dopracowania wniosków, które zostaną poddane pod głosowanie.
Po przerwie poddał pod głosowanie zgłoszone wnioski:

1. wniosek radnego Jerzego Brodziuka dot. zmiany zapisu § 1 projektu uchwały: za – 23 wniosek został przyjęty jednogłośnie,
2. wniosek podpisany przez 17 radnych:
a) dodanie pkt-u 5 na str. 6: za – 23 wniosek przyjęto jednogłośnie,
b) dodanie zapisu w zadaniach na 2003 rok: za – 22, przeciw – 0, wstrzymujący – 1 – wniosek został przyjęty,
3. wniosek radnego Jerzego Brodziuka dot. dodania pkt-u 6 w informacji do działalności na str.6: za – 22, przeciw – 0, wstrzymujący – 1 – wniosek został przyjęty,
4. wniosek Komisji Rodziny dot. uzupełnienia pkt-u 4: za – 22, przeciw – 0, wstrzymujący – 1 – wniosek został przyjęty,
5. wniosek Komisji Rodziny- w pkt-e 5 w wnioskach dokonać zmiany w pkt-e 4: za – 23 wniosek przyjęty jednogłośnie,
6. wniosek radnego Jerzego Cwaliny – w pkt-e 2 na str. 7 dodać zapis dot. lecznictwa stacjonarnego: za – 22, przeciw – 0, wstrzymujący – 1 – wniosek został przyjęty,
7. wniosek radnego Macieja Głaz dot. zmiany z wał. Nr 1 pkt-u 5: za- 22, przeciw – 0, wstrzymujący – 1 – wniosek przyjęto,
8. wniosek radnej Edyty Śledziewskiej dot. wprowadzenia zapisu dot. Rad Osiedlowych: za – 19, przeciw – 1 , wstrzymujących – 3 – wniosek został przyjęty,
9. wniosek radnego Jana Bajno dot. wynagradzania pracowników urzędu za pracę w MKRPA: za – 17, przeciw – 0, wstrzymujących – 6 – wniosek został przyjęty,
Następnie poddał pod głosowanie projekt uchwały z wcześniej przyjętymi poprawkami.

Na 23 radnych obecnych na sesji w głosowaniu udział wzięło 23 radnych. Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 22 radnych, przy 1 głosie przeciw i braku głosów wstrzymujących.

Uchwała nr 36/X/03
Rady Miejskiej Łomży
z dnia 31 marca 2003 roku
w sprawie Łomżyńskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2003 rok.



Ad. 2

Pani Edyta Śledziewska – Przewodnicząca Komisji Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej

Przedstawiła opinię Komisji Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej.

W dyskusji głos zabrali:

Pan Janusz Nowakowski - radny

Zabierając głos w dyskusji poprosił o wyjaśnienie spójności w zapisach dotyczących obiektów chronionych w programie oraz w projekcie uchwały. W programie jest zapis dot. plaży miejskiej, w projekcie uchwały takiego zapisu nie ma, czy jest to przeoczenie, czy działanie rozmyślne. Jeśli przeoczenie, to uważa, że należy to poprawić, jeżeli rozmyślne działanie, to dlaczego.

Pan Jan Turkowski – radny

Zgłosił wniosek formalny, aby w § 2 dopisać „plaża miejska”.

Pan Krzysztof Choiński – Z-ca Prezydenta Miasta

Odpowiadając na pytanie radnego Nowakowskiego wyjaśnił, że jest to przeoczenie.

Pan Jan Bajno – radny

Wniósł, aby do wykazu obiektów chronionych w projekcie uchwały dodać zapis z programu dotyczący stacjonarnych zakładów opieki zdrowotnej.

Pan Jerzy Brodziuk – radny

Zwrócił uwagę, że faktycznie obiektami chronionymi są skwery i place zabaw, ale nie w rozumieniu tego przepisu. Gdyby wprowadzić zapis, że „100 m od skwerów”, to uważa, że liczbę punktów alkoholowych w mieście należałoby ograniczyć co najmniej do 10.

Pan Jan Jarota – Przewodniczący Rady Miejskiej

Zakończył dyskusję i poddał pod głosowanie zgłoszone wnioski:
1. radnego Jana Turkowskiego dot. wprowadzenia zapisu w § 2 „plaża miejska”: za – 21, przeciw – 0, wstrz. – 1, wniosek został przyjęty,
2. radnego Jana Bajno dot. wprowadzenia w § 2 zapisu „zamknięte zakłady opieki zdrowotnej (stacjonarne): za – 22, przeciw – 0, wstrz. – 0 – wniosek został przyjęty.

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta

Zwrócił uwagę, że na odwrotnej stronie projektu uchwały jest uwaga radcy prawnego, która jego zdaniem jest logiczna. Prosi o wzięcie jej pod uwagę.

Pan Jan Jarota – Przewodniczący Rady Miejskiej

Poprosił radnych o ustosunkowanie się do uwagi radcy prawnego.

Pan Jerzy Brodziuk – radny

Zabierając głos zwrócił uwagę, że w uwagach radcy nie ma zapisu, że w tym kształcie uchwała jest nie do przyjęcia. Dodał, że jego zdaniem przeniesienie zapisów z ustawy nie przeczy samej ustawie. Jeżeli chodzi o „ciągi”, to Komisja Rodziny opowiedziała się za utrzymaniem tego zapisu jaki był w wersji pierwotnej uznając, że zapis „najkrótszą drogą dojścia” jest nieprecyzyjny.

Pan Mieczysław Jagielak – Radca Prawny UM

Zabierając głos wyjaśnił, że nie jest to jego opinia, ale kolegi i ze względów etycznych, w związku z tym, że kolega jest nieobecny, nie może się do niej odnieść. Na zgłoszone pytanie, ma własne przemyślenia. Uważa, że powtarzanie tekstów ustawowych w wielu przypadkach, przez orzecznictwo NSA, jest traktowane jako naruszenie przepisów ustawy. Wychodzi się z założenia, że jeżeli ustawodawca uregulował dane zagadnienie ustawą, błędem jest powielanie tego tekstu w aktach niższego rzędu. Natomiast o ile go pamięć nie myli, to Rada już poprawkę przegłosowała. Dyskusja więc już nie ma sensu, ale uwagi maja odniesienie na przyszłość.

Pan Jan Jarota - Przewodniczący Rady Miejskiej

Zakończył dyskusję i poddał pod głosowanie projekt uchwały wraz z przyjętymi poprawkami.
Na 23 radnych, obecnych na sesji, w głosowaniu udział wzięło 22 radnych. Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 17 radnych, przy 1 głosie przeciw i 4 głosach wstrzymujących.

Uchwała nr 37/X/03
Rady Miejskiej Łomży
z dnia 31 marca 2003 roku
w sprawie ustalenia zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie miasta Łomży.



Ad. 3

Pani Edyta Śledziewska – Przewodnicząca Komisji Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej

Przedstawiła opinie Komisji Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej.

Głosów w dyskusji nie zgłoszono.

Pan Jan Jarota – Przewodniczący Rady Miejskiej

Poddał pod głosowanie projekt uchwały.

Na 23 radnych, obecnych na sesji w głosowaniu udział wzięło 22 radnych. Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 15 radnych, przy 3 głosach przeciw i 4 głosach wstrzymujących.

Uchwała nr 38/X/03
Rady Miejskiej Łomży
z dnia 31 marca 2003 roku
w sprawie ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5 % alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscy sprzedaży.



Ad. 4

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta

Przedstawił wniosek w sprawie zmiany uchwały nr 35/IX/03.

Pani Alicja Konopka – Przewodnicząca Komisji Finansów i Skarbu Miasta

Przedstawiła opinie Komisji Finansów i Skarbu Miasta.

Głosów w dyskusji nie zgłoszono.

Pan Jan Jarota - Przewodniczący Rady Miejskiej

Poddał pod głosowanie projekt uchwały.

Na 23 radnych, obecnych na sesji, w głosowaniu udział wzięło 21 radnych. Za przyjęciem opowiedziało się 20 radnych, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym

Uchwała nr 39/X/03
Rady Miejskiej Łomży
z dnia 31 marca 2003 roku
zmieniająca uchwałę nr 35/IX/03 Rady Miejskiej Łomży z dnia 26 marca 2003 roku w sprawie budżetu miasta na 2003 rok.


W związku z wyczerpaniem porządku obrad zamknął X nadzwyczajną sesje Rady Miejskiej Łomży.

  • Data powstania: Data powstania: piątek, 6 cze 2003 11:50
  • Data opublikowania: piątek, 6 cze 2003 12:08
  • Data przejścia do archiwum: czwartek, 7 gru 2006 10:56
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej