Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Podczas obrad LXV sesji w dniu 31 maja 2006 roku

Rada realizowała następujący porząek:

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Otworzył obrady sesji i po zapoznaniu się z lista obecności stwierdził prawomocność obrad.

Następnie Rada udzieliła głosu posłowi.

Pan Lech Kołakowski – Poseł RP

Zabierając głos poinformował, że złożył ostatnio dwie interpelacje dotyczące dróg. Pierwsza dotycząca wpisania obwodnicy łomżyńskiej dla Narodowego Planu Rozwoju i druga dotycząca przywrócenia statusu drogi krajowej drodze 61 z Ostrowi Maz. do Łomży oraz budowy węzła komunikacyjnego na obwodnicy ostrowskiej w ciągu drogi krajowej nr 8.
Zwrócił następnie uwagę, że degradacja drogi 61 nastąpiła bezprawnie i Łomża na tym traci. Przypomniał, że 6 lat temu Rada interweniowała w momencie budowy obwodnicy w Ostrowi. Apele te nie przyniosły niestety oczekiwanego efektu i w kierunku Łomży wybudowano zjazd określony dla drogi lokalnej. Stąd tez jego interpelacja.
W związku z powyższym zwrócił się do Rady i Prezydenta z prośbą, aby w ślad za zgłoszonymi przez niego interpelacjami. Stanowisko samorządu wzmocni zgłoszone przez niego interpelacje. Jeżeli te pisma wpłynęłyby, to zauważono by wspólne działania dla dobra ziemi łomżyńskiej o lepszą łączność komunikacyjną, ponieważ Łomża musi odblokować się komunikacyjnie.
Poinformował następnie, że w najbliższych latach będzie budowana droga 2-jezdniowa Warszawa – Białystok. Każde miasto wojewódzkie będzie dążyć do tego, aby mieć dwupasmówkę łączące je ze stolicą. Być może jeszcze w tym roku jesienią mogą ruszyć prace przy budowie obwodnicy Wyszkowa oraz Radzynia.
Sukcesywnie, co roku będzie można jak najszybciej dotrzeć do Warszawy. Chodzi o to, aby jak najłatwiej i jak najszybciej mogli dotrzeć do Łomży inwestorzy z zewnątrz. Rozwój spraw komunikacyjnych miasta jest więc bardzo ważny. Kończąc ponowił prośbę o poparcie jego interpelacji.

Pan Zbigniew Lipski – radny

Zabierając głos odnośnie wypowiedzi posła Kołakowskiego stwierdził, że z uwaga wysłuchał wystąpienia. Cieszy się, że Poseł znajduje czas, aby przybyć na sesje i wspierać Radę Miejską. Poprosił następnie o odpowiedź na pytanie, czy to prawda, że rząd, w którym PiS ma większość chce podnieść akcyzę na oleje opałowe. Czy PiS zdaje sobie sprawę ile w związku z tym upadnie przedsiębiorstw, a ile gospodarstw domowych będzie niedogrzanych

Pan Lech Kołakowski – Poseł RP

Odpowiadając radnemu Lipskiemu stwierdził, że cieszy się z aktywności radnego. Dodał, że nie jest w stanie, na dzień dzisiejszy, odpowiedzieć na to pytanie. Postara się, będąc w przyszłym tygodniu w Sejmie, uzyskać szczegółowe informacje i udzieli radnemu telefonicznej odpowiedzi. Może również udzielić takiej odpowiedzi na sesji jeżeli nie będzie ona kolidowała z pracami Sejmu. Podzielił troskę radnego i uważa, że nośniki energii powinny być tanie.

Pan Śledziewski – Biuro Poselskie LPR

Przedstawił list Posła Jana Jaroty.

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Poprosił o uwagi do porządku obrad.

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta

Zgłosił autopoprawkę do pkt-u 5. Poprosił o uzupełnienie tego punktu o te dwie autopoprawki.

Pan Jerzy Brodziuk – radny

Wniósł, aby Rada zajęła stanowisko w sprawach zasygnalizowanych przez Posła Kołakowskiego w pkt-e 15 a i 15 b.

Więcej uwag nie zgłoszono.



Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Poddał pod głosowanie wnioski zgłoszone przez radnego Brodziuka:

- uzupełnienie porządku obrad o pkt 15 a – zajęcie stanowiska w sprawie zmiany statusu drogo 677 z wojewódzkiej na krajową – za – 22 – jednogłośnie,
- uzupełnienie porządku obrad o pkt 15 b – zajęcie stanowiska w sprawie ujęcia w Narodowym Planie Rozwoju obwodnicy miasta Łomży na drodze krajowej 61 i 63 – za - 22 – jednogłośnie.

Następnie Rad jednogłośnie 22 głosami za przyjęła następujący porządek obrad:

1.
Przyjęcie protokołu z obrad LXIV sesji Rady Miejskiej Łomży.

2.
Składanie interpelacji i zapytań.

3.
Informacja o pracy Prezydenta w miesiącu kwietniu 2006 r.

4.
Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2006 rok.

5.
Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę nr 391/LXI/06 Rady Miejskiej Łomży w sprawie zaciągnięcia kredytów długoterminowych inwestycyjnych o odnawialnych na finansowanie zadań w ramach ZPORR.

6.
Podjęcie uchwały w sprawie nadania honorowego obywatelstwa miasta Łomży.

7.
Podjęcie uchwały w sprawie opinii o lokalizacji salonu gier.

8.
Informacja o stanie środowiska naturalnego Łomży.

9.
Ocena funkcjonowania spółki MPEC (wpływ amortyzacji, kosztów osobowych, kosztów transportu, kosztów energii na poziom cen CO i CW).

10.
Informacja o realizacji uchwał podjętych przez Radę Miejską w I kwartale 2006 roku.

11.
Ocena funkcjonowania Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Łomży w 2005 roku.

12.
Ocena funkcjonowania Zespołu Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Łomży za 2005 rok.

13.
Informacja na temat planowanego naboru i istniejącej sieci szkół oraz przedszkoli w Łomży.

14.
Informacja i stanie bezrobocia i sytuacji na rynku pracy w Łomży oraz realizacja programu działań zmniejszających bezrobocie.

15.
Zajęcie stanowiska w sprawie:

a) zmiany statusu drogi 677 z wojewódzkiej na krajową,

b) ujęcia w Narodowym Planie Rozwoju obwodnicy miasta Łomży na drodze krajowej 61 i 63.

16.
Odpowiedź na interpelacje i zapytania.

17.
Zajęcie stanowiska w sprawie pism skierowanych do Rady.

18.
Sprawy różne.



Ad. 1

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Poprosił o uwagi do protokołu z obrad LXIV sesji Rady Miejskiej.
Rada nie zgłosiła uwag i w wyniku głosowania 22 głosami za – jednogłośnie przyjęła protokół z obrad LXIV sesji Rady Miejskiej Łomży.


Ad. 2

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Poprosił o składanie interpelacji i zapytań.

Pan Paweł Augustyniak – radny

Zgłosił interpelację dotyczącą wyścigów samochodowych na Al. Piłsudskiego. Wniósł o rozważenie możliwości ustawienia tam fotoradaru.

Pan Zbigniew Szponarski – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku

Zgłosił na piśmie interpelację dotyczącą przejęcie przez miasto budynku po Urzędzie Wojewódzkim przy ul. Nowej 2. Zwrócił się z zapytaniem czy miasto na to stać, czy nie spowoduje to likwidacji znajdujących się tam instytucji przez Białystok.

Pan Jerzy Brodziuk – radny

Podziękował za realizację interpelacji z sesji poprzedniej. Następnie poddał pod rozwagę, czy wzorem innych miast nie wprowadzić w najbliższych dniach internetowej giełdy podręczników z wykorzystaniem strony internetowej miasta i z wykorzystaniem wejścia do internetu przez osoby, które internetu nie posiadają w holu Urzędu Miejskiego.

Pani Edyta Śledziewska – Przewodnicząca Komisji Rodziny, Zdrowia i Opieki
Społecznej

Złożyła na piśmie zapytanie, czy w związku z awansem do II ligi ŁKS zostały podjęte działania na rzecz programu bezpieczeństwa na stadionie podczas meczów wysokiego ryzyka. Stwierdziła następnie, że Komisja Rodziny nie otrzymała do dnia dzisiejszego odpowiedzi na wniosek w sprawie dofinansowania programów profilaktycznych dla jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych. Czy programy te zostały dofinansowane.

Pan Jan Walęcki – Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej

Zgłosił interpelację dotyczącą remontu ul. Poznańskiej. W chwili obecnej samochody skracają sobie drogę jadąc z ul. Poznańskiej przez prywatną działkę. Mieszkańcy apelują, aby wstrzymać ruch i zmobilizować przedsiębiorstwo do robót na rondzie.

Pan Jan Chojnowski – radny

Dołączył się do wniosku radnego Augustyniaka. Wniósł o rozszerzenie tego wniosku o ul. Sikorskiego.

Pan Jan Bajno – radny

W imieniu mieszkańców ul. Spokojnej, złożył na piśmie wniosek o budowę chodnika (w załączeniu). Poprosił również o uruchomienie procesu budowy chodnika przy ul. Wesołej.

Pan Jan Kleczyński – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

Zgłosił interpelację dot. wyrównania studzienek w ul. Zawadzkiej oraz zdjęcia przykrycia azbestowego z bloków remontowanych przy ul. Dwornej.

Pan Zbigniew Szponarski – Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa i Porządku

Zabierając głos zwrócił się do posła Kołakowskiego, czy widziałby możliwość pomocy klubowi ŁKS w związku z awansem klubu do II ligi.

Pan Lech Kołakowski – Poseł RP

Wyjaśnił, że będzie starał się zrobić wszystko, aby pomóc w tej sprawie.

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta

Zabierając głos przedstawił treść pism skierowanych do Prezydenta przez Przewodniczącego Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu.

Pani Maria Śmiarowska - radna

Zwróciła się z zapytaniem, czy w miejskich placówkach edukacyjnych na poziomie 6-latków i niższych klas szkoły podstawowej jest wystarczająca liczba miejsc w klasach do nauczania integracyjnego w stosunku do liczby wydanych orzeczeń do takiego nauczania.

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

W imieniu mieszkańców ul. Łukasińskiego i ul. Dobrej złożył zapytanie na piśmie (w załączeniu).
W związku z awansem ŁKS zdziwiło go, bo takie są informacje i prawda, że strona miejska w ogóle nie zauważyła awansu do II ligi. Pyta więc jak zostało przeoczone tak ważkie wydarzenie w historii Łomży.
Śledząc w dniu dzisiejszym internet zauważył, że dziennikarze chcieli się dowiedzieć przez dwa dni jaki był koszt użyczenia znaku „Święto Sąsiadów” i nie uzyskali odpowiedzi. Poprosił więc o odpowiedź ile miasto zapłaciło za użyczenie tego znaku, jeżeli cokolwiek zapłaciło.

Więcej interpelacji i zapytań nie zgłoszono.


Ad. 3

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Poprosił o uwagi i zapytania dotyczące Informacji Prezydenta o jego pracy w miesiącu kwietniu br.

Radni uwag nie zgłosili.


Ad. 4

Pani Alicja Konopka – Przewodnicząca Komisji Finansów i Skarbu Miasta

Poprosiła o przerwę, aby Komisja Finansów mogła zaopiniować wniesione przez Pana Prezydenta autopoprawki.

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Ogłosił 10-minutową przerwę.


Po przerwie.

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta

Przedstawił wniosek z autopoprawką w sprawie zmian w budżecie miasta na 2006 rok (w załączeniu).



Pan Dariusz Szymański – Przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury

Przedstawił opinię Komisji Edukacji i Kultury (w załączeniu).

Pani Alicja Konopka – Przewodnicząca Komisji Finansów i Skarbu Miasta

Przedstawiła opinię Komisji Finansów i Skarbu Miasta (w załączeniu).

Głosów w dyskusji nie zgłoszono.

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Poddał pod głosowanie projekt uchwały z autopoprawkami.
Na 22 radnych obecnych na sesji, w głosowaniu udział wzięło 19 radnych. Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 19 radnych.

Uchwała nr 425/LXV/06
Rady Miejskiej Łomży
z dnia 31 maja 2006 roku

w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2006 (w załączeniu).


Ad. 5

Pani Jadwiga Kozłowska - Skarbnik Miasta

Przedstawiła wniosek w sprawie zmiany uchwały dot. zaciągnięcia kredytów (w załączeniu).


Pani Alicja Konopka – Przewodnicząca Komisji Finansów i Skarbu Miasta

Przedstawiła opinię Komisji Finansów i Skarbu Miasta (w załączeniu).

Głosów w dyskusji nie zgłoszono



Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Poddał pod głosowanie projekt uchwały.
Na 22 radnych obecnych na sesji, w głosowaniu udział wzięło 19 radnych. Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 17 radnych, przy braku głosów przeciw i 2 głosach wstrzymujących.


Uchwała nr 426/LXV/06
Rady Miejskiej Łomży
z dnia 31 maja 2006 roku

zmieniająca uchwałę nr 391/LXI/06 w sprawie zaciągnięcia kredytów inwestycyjnych i odnawialnych na finansowanie zadań w ramach ZPORR (w załączeniu). kaseta 153, str. B


Ad. 6

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta

Przedstawił wniosek w sprawie nadania honorowego obywatelstwa ks. prałatowi Zdzisławowi Peszkowskiemu (w załączeniu)


Pan Dariusz Szymański – Przewodniczący Komisji Edukacji i Kultury

Przedstawił opinię Komisji Edukacji i Kultury (w załączeniu).


Głosów w dyskusji nie zgłoszono.

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Poddał pod głosowanie projekt uchwały.
Na 22 radnych obecnych na sesji, w głosowaniu udział wzięło 20 radnych. Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 15 radnych, przy braku głosów przeciw i 5 głosach wstrzymujących.

Uchwała nr 427/LXV/06
Rady Miejskiej Łomży
z dnia 31 maja 2006 roku

w sprawie nadania honorowego obywatelstwa miasta Łomży (w załączeniu).


Ad. 7

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Poinformował, że radni otrzymali wniosek spółki (w załączeniu do protokołu).
- 9 -


Pan Tomasz Gałązka – Przewodniczący Komisji Rozwoju i Zagospodarowania
Przestrzennego

Przedstawił opinię Komisji Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego (w załączeniu do protokołu).

Pan Jan Walęcki – Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej

Przedstawił opinię Komisji Gospodarki Komunalnej (w załączeniu).

W dyskusji głos zabrali:


Pan Jerzy Brodziuk – radny

Zaapelował do radnych, aby przychylili się do wniosku Komisji Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego i negatywnie zaopiniowali wniosek o lokalizację tego typu obiektu w Łomży.
Przypomniał, że temat ten stawał już na sesji i dotyczył opinii w sprawie lokalizacji salonu gier przy ul. Stary Rynek. Osobiście jest za liberalizacją w każdej dziedzinie, również rozrywek, ale salony gier tego typu przyciągają szczególnie młodzież.
W tym przypadku chodzi szczególnie o firmę, która dzisiaj stawia wniosek. Dodał, że o ile poprzednia firma podała wszystkie dane, o tyle Spółka „Fortuna” takiej dokumentacji w ogóle nie przedstawiła. Firma posiada adres w Ostródzie i to ona wystąpiła o lokalizację salonu gier. Poinformował, że decyzja Rady w Ostródzie była negatywna. Wszedł do internetu, aby sprawdzić i znalazł wiele informacji, aby stwierdzić, że działalność tej firmy jest podejrzana. Przeciwko rzeczywistemu właścicielowi tej firmy, który tu nigdzie nie występuje, toczy się kilka postępowań, w tym postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Apelacyjną w Białymstoku. Firma w rzeczywistości, w latach 90 – tych, nazywała się inaczej, posiadała 3,5 tys. automatów. W 2000 roku NSA wykazało, że firma ta prowadzi działalność bez wymaganej koncesji. Spółka została sprzedana do Austrii, a jej maszyny zostały kupione przez spółkę „Fortuna” w Radomsku, a takiej firmy nie ma. Ponadto Ministerstwo Finansów umorzyło decyzję Izby Skarbowej w Olsztynie. Zauważył, że obecnie w stosunku do Ministerstwa Finansów toczą się postępowania o umorzenie wielomilionowych należności w stosunku do fiskusa.
Zwrócił również uwagę, że ustawa o grach i zakładach wzajemnych przewiduje, że w punktach tego typu mogą być automaty o niskich wygranych, do 60 zł. W dwóch przypadkach toczy się postępowanie w sprawie zakładania w takich automatach urządzeń, które dają inne wygrane. Wnioskuje, aby przy decyzjach tego typu sięgać po dane i firmach, które ubiegają się o te decyzje.

Pan Zbigniew Lipski – radny

Zabierając głos wyjaśnił, że na Komisji Gospodarki Komunalnej głosował za, ale słuchając wyjaśnień radnego Brodziuka zmienia zdanie i przynajmniej się wstrzyma. Ta wiedza była potrzebna na komisji.

Pani Alicja Konopka – Przewodnicząca Komisji Finansów i Skarbu Miasta

Odnosząc się do wypowiedzi radnego Brodziuka stwierdziła, że jest przerażona. W materiałach są pozytywne opinie i pyta skąd radny wziął dane, aby tak dokładnie rozpracować działalność tej spółki.

Pan Jerzy Brodziuk – radny

Wyjaśnił, że to wszystko było w internecie. Wystarczy również dokładnie przeanalizować przedłożone materiały. Zgodził się, że wokół takich kasyn, salonów gier jest spokój, ponieważ nie można sobie pozwolić na jakąkolwiek interwencję policji, interweniuje się samemu. Następnie przytoczył zapisy z materiałów.

Pani Alicja Konopka – Przewodnicząca Komisji Finansów i Skarbu Miasta

Zabierając głos ad vocem stwierdziła, że nie wierzy, aby w internecie pokazywały się materiały o tym, że ktoś był aresztowany. Jest to jej zdaniem manipulacja z obu stron. Z jednej strony manipuluje spółka, a z drugiej strony radny. Ona nie ma zdania w tej sprawie.

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta

Wyjaśnił, że nie jest jego kompetencją, aby wpływać na decyzje Rady, ale po raz pierwszy ma przed sobą tak bałaganiarski wniosek. Ma wielki znak zapytania i wnosi o odrzucenie tego wniosku.

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Poddał pod głosowanie projekt uchwały o wydanie pozytywnej opinii w sprawie lokalizacji salonu gier..
Na 22 radnych obecnych na sesji, w głosowaniu udział wzięło 19 radnych. W wyniku głosowania przy braku głosów za, 11 głosach przeciw i 8 głosach wstrzymujących uchwała nie została przyjęta.
W związku z powyższym poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie negatywnej opinii o lokalizacji salonu gier.
Na 22 radnych obecnych na sesji w głosowaniu udział wzięło 18 radnych. Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 13 radnych, przy braku głosów przeciw i 3 głosach wstrzymujących.

Uchwała nr 428/LXV/06
Rady Miejskiej Łomży
z dnia 31 maja 2006 roku

w sprawie wydania negatywnej opinii o lokalizacji salonu gier (w załączeniu).


Ad. 8

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Wprowadzając do tematu zwrócił uwagę, że radni otrzymali materiały. Poprosił o opinię Komisji Gospodarki Komunalnej.

Pan Jan Walęcki – Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej

Przedstawił opinię Komisji Gospodarki Komunalnej (w załączeniu).

Głosów w dyskusji nie zgłoszono.

Pan Zenon Piechociński – Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej

Zamknął omawianie punktu i ogłosił przerwę.


Ad. 9

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta

Przybliżył radnym przedłożony przez Zarząd Spółki materiał (w załączeniu).

Pan Jan Walęcki – Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej

Przedstawił opinię Komisji Gospodarki Komunalnej (w załączeniu).

Pan Jan Kleczyński – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

Przedstawił opinię Komisji Rewizyjnej (w załączeniu).


W dyskusji głos zabrali:


Pan Zbigniew Lipski – radny

Zabierając głos w dyskusji zwrócił uwagę, że zarówno Komisja Gospodarki Komunalnej jak i Komisja Rewizyjna dokonała oceny i ta ocena była pozytywna. Jego zdaniem dobrze się stało, że w tym okresie kiedy na rynek wchodziły nowe nośniki energii: olej, gaz, miasto nie „zwariowało” Radni, kierownictwo spółki, Prezydent zdawali sobie sprawę, że czas na węgiel przyjdzie i ten czas teraz przyszedł. Kiedy są obawy o podwyżkę cen gazu, oleju to to, że trzymano w ryzach przedsiębiorstwo, dzisiaj będzie skutkowało tym, że nie grozi wzrost cen za energię cieplną. Jego zdaniem ta pozytywna ocena jest również znakiem tego, że radni co roku mają rozpoznanie jak zmienia się spółka, jakie są prowadzone prace w obrębie tej spółki i posiadana wiedza przez radnych pozwala na bardzo rzetelna ocenę. Jako użytkownik wie, że przedsiębiorstwo nie tylko idzie na zysk, ale odtwarza nowoczesną, energooszczędną infrastrukturę. Należy życzyć firmie, aby było tak dalej, aby spółka widziała i zakład i odbiorców. Wówczas te sprawy będą równoważyły się i ta ocena zawsze będzie pozytywna. Zwrócił następnie, obecnym na sesji prezesom, uwagę, aby przyjąć i rozważyć możliwość przejęcia szpitala. Jest to duży odbiorca, którego podłączenie pozwoliłoby przez dłuższy czas utrzymanie cen na tym samym poziomie. Warto z takim odbiorcą rozmawiać. Kończąc, w imieniu wszystkich radnych, złożył spółce życzenia, aby w dalszym ciągu tak się rozwijała i osiągała takie efekty ekonomiczno-rzeczowe

Więcej głosów w dyskusji nie zgłoszono i Rada w wyniku głosowania 17 głosami za – jednogłośnie pozytywnie oceniła działalność spółki.

Pani Jadwiga Cwalina - Prezes Zarządu Spółki

Podziękowała za pozytywną ocenę i zapewniła Radę, że przedsiębiorstwo nadal będzie robiło wszystko, aby się rozwijać utrzymać taką cenę za energię.

Ad. 10

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Poprosił o opinię Komisji rewizyjnej w sprawie realizacji uchwał (informacja w załączeniu).

Pan Jan Kleczyński – Przewodniczący Komisji Rewizyjnej

Przedstawił opinię Komisji Rewizyjnej (w załączeniu).


W dyskusji głos zabrali:


Rada, informacje o realizacji uchwał w I kwartale 2006 roku, przyjęła 17 głosami za – jednogłośnie.



Ad. 11

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta

Przedstawił materiały dotyczące działalności Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Łomży (w załączeniu do protokołu).

Pani Edyta Śledziewska – Przewodnicząca Komisji Rodziny, Zdrowia i Opieki
Społecznej

Przedstawiła opinię Komisji Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej (w załączeniu).

Głosów w dyskusji nie zgłoszono i Rada w wyniku głosowania 16 głosami za – jednogłośnie, pozytywnie oceniła działalność Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w 2005 roku.


Ad. 12

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta

Przedstawił materiały dotyczące działalności Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Łomży (w załączeniu).

Pani Edyta Śledziewska – Przewodnicząca Komisji Rodziny, Zdrowia i Opieki
Społecznej

Przedstawiła opinię Komisji Rodziny, Zdrowia i Opieki Społecznej (w załączeniu).

Głosów w dyskusji nie zgłoszono i Rada w wyniku głosowania 15 głosami za – jednogłośnie, pozytywnie oceniła pracę Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Łomży.


Ad. 13

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Poinformował, że wszyscy radni otrzymali materiały. Następnie otworzył dyskusję.


Pan Janusz Nowakowski - radny

Zabierając głos w dyskusji poprosił o wyjaśnienie, czy jest możliwość uzyskania informacji jaka ilość dzieci będzie rozpoczynała naukę szkolną w przeciągu najbliższych 6 lat. Jeżeli tak, to prosi o taką informację.

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta

Potwierdził, że taka informacja zostanie przedłożona.


Ad. 14

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Wprowadzając do tematu zwrócił uwagę, że materiały wszyscy radni otrzymali. Poprosił o przedstawienie opinii.

Pan Tomasz Gałązka – Przewodniczący Komisji Rozwoju i Zagospodarowania
Przestrzennego

Przedstawił opinię Komisji Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego (w załączeniu do protokołu).


W dyskusji głos zabrali:

Pan Janusz Nowakowski - radny

Poprosił o odpowiedź na pytanie czy jest możliwe pozyskanie informacji dotyczącej ile w Łomży jest miejsc pracy tj. ile jest osób pracujących. W otrzymanych z Biura Pracy materiałach brakuje mu tej informacji ile osób w mieście pracuje i ile jest miejsc pracy.

kaseta 154, str. A


Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta

Wyjaśnił, że takie informacje można pozyskać poprzez Wojewódzki Urząd Statystyczny. Następnie przypomniał, że w roku ubiegłym Rada podjęła uchwałę, która łączy tworzenie miejsc pracy z umorzeniem podatków lokalnych. W wyniku tej uchwały, w chwili obecnej, dwa wnioski zostały już rozpatrzone pozytywnie tj. Browaru Łomża, gdzie utworzono 25 miejsc pracy oraz firmy EDPOL, gdzie utworzono 7-8 miejsc pracy. Dwa wnioski czekają na rozpatrzenie.

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Podziękował Dyrektorowi Biura Pracy za przybycie na sesję.


Ad. 15 a, b


Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta

Przedstawił treść stanowiska w odniesieniu do wniosku posła Kołakowskiego (w załączeniu).

Radni nie zgłosili uwag do zaproponowanej treści wystąpień i przyjęli je jednogłośnie - 15 głosami za.


Ad. 16

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Poprosił o odpowiedź na interpelację i zapytania.

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta

Odpowiadając na interpelację radnego Augustyniaka i radnego Chojnowskiego dot. fotoradarów na Al. Piłsudskiego i ul. Sikorskiego uważa, że jest to do wykonania. Jeszcze w tym tygodniu zwrócą się do Komendanta Miejskiego Policji, aby ten problem zbadano. Ponadto uczuli Straż Miejską, aby również w ten problem się włączyła.
Odpowiadając radnemu Szponarskiemu wyjaśnił, że ostatnio na prośbę Pana Wojewody wystąpił z wnioskiem. Miasto nade wszystko jest zainteresowane przejęciem sali konferencyjnej, którą chce zaadaptować na potrzeby miejskie. Wojewoda wystąpił z prośbą o przejęcie całego obiektu, aby nie robić podziału geodezyjnego. Służby Wojewody rozpatrują wniosek i z pewnością gdy okaże się, że trzeba dokładać do tego obiektu wycofają się i będą nadal upierać się o przejęcie sali konferencyjnej. Dodał, że z Wojewodą Strzalińskim mieli na ukończeniu negocjacje. Dodał, że środki finansowe, które należy wydać na remont sali konferencyjnej sięgają granicy 5 mln. zł. Rozważają różne możliwości. Dodał również, że w swoich rozważaniach dotyczących budowy wielofunkcyjnej sali bierze pod uwagę Pal Niepodległości.
Zwracając się do radnego Szponarskiego stwierdził, że nie dopuszcza takiej sytuacji, że z powodu przejęcia na rzecz miasta tej substancji materialnej będą likwidowane jakieś podmioty gospodarcze. Oświadczył ponadto, że na tyle, na ile jest to możliwe będzie bronił tych miejsc pracy.
Odpowiadając radnemu Brodziukowi na interpelacje dotyczącą giełdy internetowej podręczników stwierdził, że jest to możliwe. Będzie w tej sprawie rozmawiał z Naczelnikiem Wydziału Oświaty. Wyjście jest w holu Urzędu Miejskiego i te elementy można wykonywać.
Odnosząc się do interpelacji radnego Walęckiego stwierdził, że jest do załatwienia od ręki. Zwrócił się do Prezydenta Sroczyńskiego, aby skontaktował się z generalnym wykonawcą, aby przede wszystkim doprowadzić do stanu pierwotnego ten zniszczony przejazd i nad tym problemem będą starali się czuwać.
Odpowiadając radnemu Bajno wyjaśnił, że tę interpelację od mieszkańców otrzymał i polecił służbom podległym, aby ująć to w planie inwestycyjnym na rok 2007. Jeżeli zaś chodzi o budowę chodnika przy ul. Wesołej, to temat cały czas jest otwarty. W chwili obecnej są na etapie przetargów. Niektóre będą rozstrzygane pod koniec maja, niektóre na początku czerwca. Zobaczą jakie będą oszczędności, aby te , które przejdą zrealizować.
Odpowiadając radnemu Kleczyńskiemu wyjaśnił, że jeżeli chodzi o włazy w ul. Zawadzkiej, to jest to bardzo duża praca. Dotyczy to w zasadzie całego miasta. Musiałby zmusić spółki do korekcji ich włazów. Są również miejskie, a więc trzeba by było na ten cel wyasygnować spore pieniądze. Dodał, że rozważą ten temat.
Odpowiadając radnemu Głaz wyjaśnił, że budowa chodnika w ul. Łukasińskiego jest zapisana w budżecie i będą starali się zrealizować tę inwestycję. Nie wie skąd informacja o III stopniu wykonalności. Jeżeli chodzi o ul. Dobrą, to z tego, co pamięta to kwota 195 tys. zł została przekazana na realizację trzech ulic: Księżnej Anny, Kierzkowej i Dobrej. W chwili obecnej są na etapie przygotowania dokumentacji. Po wykonaniu dokumentacji będą posiadali kwotę odnośnie budowy ulic i wówczas wystąpi do Rady o wskazanie, którą ulicę realizować.
Odnosząc się do zapytania dot. użyczenia znaku, to nigdy nie wzięli złotówki za użyczenie znaku. Nie płacili również za znak „Święto Sąsiadów”. Media taką informację otrzymały.
Podkreślił, że odpowie szczegółowo na interpelacje na piśmie.


Ad. 17

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Przedstawił treść pism skierowanych do Rady:

1. Skargę Pani Świerdzewskiej, skierowaną do Rady przez Podlaski Urząd Wojewódzki. Poinformował, że Rada skargę tej Pani już wcześniej rozpatrywała, może więc znów skierować ją do Komisji Rewizyjnej bądź podtrzymać podjętą wcześniej uchwałę tym bardziej, że w pkt-e 11 pozytywnie zaopiniowano działalność ośrodka w 2005 roku. Rada w wyniku głosowania 14 głosami za – jednogłośnie podtrzymała uchwałę nr 390/LX/06 z dnia 18 stycznia 2006 roku w sprawie skargi Pani Świerdzewskiej na Dyrektora Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego.
2. Skargę Pana Bolesława Deptuła skierowaną do Rady przez Podlaski Urząd Wojewódzki. Rada w wyniku głosowania 14 głosami za – jednogłośnie przekazała skargę do Komisji Rewizyjnej celem rozpatrzenia.
3. Pismo Spółki UniGlass (w załączeniu).

Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta

Wyjaśnił, że spółka produkuje panele szyb zespolonych i jest dostawcą do większości wytwórni okien w mieście oraz na terenie kraju. Stwierdził, że pismo to zawiera wiele półprawd, a wręcz nieprawdę. W piśmie tym firma zapomniała zaznaczyć , że chcieliby ten teren otrzymać na własność za przysłowiową złotówkę, a taka możliwość nie istnieje. W momencie kiedy firma się zgłosiła został ogłoszony, zgodnie z ustawą, przetarg. Jako jedyna firma Pani Marczyk zgłosiła ofertę na wynajem. Firma Uni Glass takiej oferty nie złożyła, ponieważ stwierdziła, że kwota 500 zł jest zbyt niska, ale nadal wyrażała chęć pozyskania tej nieruchomości. Był to jeden z powodów nie podpisania z Panią Marczyk umowy z z tego też powodu był przesłuchiwany przez policję. Pan Przewodniczący odczytał na sesji bardzo oszczercze pismo Pani Marczyk, gdzie wręcz sugerowano chęć pozyskania korzyści majątkowych z tytułu podpisania umowy z Panią Marczyk. Fakt natomiast jest taki, że wystawiając w ofercie na dzierżawę tę działkę, robili to dla firmy UniGlass. Była to najniższa cena jaka mogła pojawić się w ofercie. W dniu wczorajszym podpisał wniosek do Komisji Gospodarki Komunalnej o wydanie opinii na temat sprzedaży tej nieruchomości w formie przetargu nieograniczonego. Jest to procedura, którą miasto musi realizować, chyba że Rada podejmie decyzję, aby firmie UniGlass przekazać działkę za darmo. Podejrzewa, że wówczas wszystkie firmy zgłaszałyby się do miasta otrzymać coś z darowizny. Podkreślił następnie, że firma UniGlass będzie mogła wystartować w przetargu i tą nieruchomość nabyć. Nie wie czy firma korzysta z uchwały w sprawie tworzenia miejsc pracy. Jeżeli tworzą, to przy utworzeniu 5 miejsc pracy są w stanie uzyskać zwolnienie z podatku od nieruchomości. Jest więc pomoc ze strony władz i wygląda to trochę inaczej niż firma podaje. On uważa, że z pewnością trzeba zrobić wszystko, aby firma pozostała na terenie miasta, nie można jednak naruszać przy tym przepisów prawa. On ze swojej strony sugestię miasta przedstawi.

Kończąc dyskusję Rada 14 głosami za – jednogłośnie, przekazała pismo do rozpatrzenia Komisji Gospodarki Komunalnej.

4. Pismo firmy Domino dot. uwag do planu.

Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta

Odnosząc się do przedstawionego pisma wyjaśnił, że był ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji technicznej na wszystkie sieci i układ drogowy na terenie nowo uchwalonego planu i zwrócono się z zapytaniem do wszystkich, czy są zainteresowani, aby umieścić ich sieci i wszyscy, oprócz telekomunikacji, taką chęć wyrazili. Cała specyfikacja była więc robiona w uzgodnieniu z MPEC. Plan przewiduje układ istniejący sieci MPEC i spółka nie wnosiła, aby poprowadzić go po nowej trasie. Ta obecna trasa umożliwia w przyszłości pełen zakres modernizacji. Dziwi go, że firma Domino nie zadała pytania zgodnie z ustawą o przetargach publicznych. Wówczas te niejasności by wyjaśniono. Chodzi o to, aby pozostała rezerwa i aby w przyszłości tę sieć można było położyć. W chwili obecnej nie wie kto z ludzi, którzy się tam pobudują będzie zainteresowany przyłączeniem do MPEC. Dodał, że nie wpłynęła żadna oferta i jeszcze raz ogłoszą przetarg. Postarają się w specyfikacji te niejasności wyszczególnić.

5. Pismo Pan Stanisława Bojaruniec (w załączeniu).
6. Rozstrzygnięcie nadzorcze dot. stwierdzenia nieważności § 5 uchwały (w załączeniu).


Ad. 18

Pan Zbigniew Lipski – radny

Zabierając głos zwrócił uwagę, że na sali jest coraz mniej radnych i Przewodniczących Zarządów Osiedla. Zamiast być na sesji zajmują się innymi sprawami. Być może należy podjąć uchwałę, aby diety wypłacać tym, którzy są, a zabrać tym, których nie ma lub zdyscyplinować ich.

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Zwrócił uwagę, że uchwała jasno określa za co i komu należy się dieta. Nie ma przeszkód, aby wypełniać ją dokładnie. Zdarzają się jednak sytuacje, że radny musi się zwolnić.

kaseta 154, str. B

Poprosił następnie o wybór pocztu sztandarowego, który weźmie udział w mszy świętej 14 czerwca br. z okazji Dni Łomży.

Pani Alicja Konopka – Przewodnicząca Komisji Finansów i Skarbu Miasta

Zabierając głos zwróciła uwagę, że udział w poczcie sztandarowym jest nie tylko obowiązkiem radnego ale również zaszczytem. Zaproponowała, aby pocztu nie odbywał się na sesji ale po. Sytuacje związane z wyborem pocztu są później źle komentowane przez media. Jeszcze raz poprosiła, aby nie robić tego publicznie, ale po zakończeniu sesji. Zaproponowała, że skład pocztu ustali z Przewodniczącym Rady po sesji.

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta

Zabierając głos poinformował, że rozważana jest możliwość, aby uroczysta sesja Rady Miejskiej odbyła się na Starym Rynku, później odbędzie się koncert orkiestry kameralnej z udziałem Pana Ochmana. Na wypadek deszczowej pogody obrady sesji odbędą się w holu Urzędu Miejskiego. Dodał, że będzie w kontakcie z Przewodniczącym rady, aby tę sprawę ustalić.

Pan Jerzy Brodziuk – radny

Zabierając głos poinformował, że wyczytał ostatnio w internecie, że w poniedziałek jest spotkanie Zarządu ŁKS z radnymi i prezydentami, i że ustali się wszystko, co jest obecnie konfliktem. Zwrócił się następnie z prośbą do Prezydenta, że czas skończyć z taką sytuacją, że władze miasta są tylko bite, ponieważ przy każdej okazji w tych młodych grupach tworzy się klimat, że miasto nie pomaga, nie łoży na ŁKS, że to miasto doprowadziło do tego, że ŁKS ma długi w ZUS itp. Robi to grupa ludzi, którzy prezentują odpowiednie, swoje własne kłopoty, bo Zarząd ŁKS ma kłopoty i je ukrywa. Natomiast ta sama grupa działa w Forum Gospodarczym i przygotowuje się do kampanii wyborczej . W dniu dzisiejszym samorząd ma do czynienia z pewnym zespołem działań już wyborczych. Należy więc zwołać konferencję i wszystko jasno wyjaśnić. Jakie są uprawnienia miasta w stosunku do całkiem obcego podmiotu prawnego pod nazwą zawodowcy ŁKS. Tworzy się klimat, że ŁKS osiągnął największy sukces w swojej historii, historii miasta, a przynajmniej połowa mieszkańców nie interesuje się tymi sprawami, że miasto jest jedyną przeszkodą w dalszej realizacji tego wielkiego sukcesu. Jest kibicem piłki nożnej i ten sukces go cieszy. Natomiast wykorzystywanie pewnych ludzi do gierek całkiem innych jest to realizacja planu wyborczego i wprowadzanie ludzi w błąd. Wykorzystują wszystkie media, ponieważ organizowanie konferencji prasowych to jeden z elementów tego planu. To wszystko odbywa się brakiem wiedzy ludzi jakie są uprawnienia miasta, jakie są uprawnienia Prezydenta i jaka jest rozdzielność finansowa. Stworzono ponadto taką sytuację, że to nie władze miasta, ale ŁKS to rozbił. Jest podobnie jak z Via Baltica, próba przechwycenia całego instrumentarium sukcesu przez grupy organizujące spotkania w Ostrołęce. Uważa, że najwyższy czas wystąpić aktywniej. Należy zaprosić dziennikarzy , wszystko wyjaśnić i odpowiedzieć na wszystkie pytania.

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Przedstawił treść zaproszenia ŁKS na spotkanie w poniedziałek, które wpłynęło w dniu dzisiejszym. Dodał, że jest w tym piśmie również zaproszenie na dzisiejsze wręczenie pucharu.

Pan Jerzy Brodziuk – radny

Odnosząc się do przedstawionego pisma zwrócił uwagę, że jest to znów nie próba rozwiązania sprawy tylko próba nagłośnienia – to nie my jesteśmy winni. Zaproponował, aby Prezydent zaprosił wcześniej kogoś z Komisji Finansów i Komisji Edukacji oraz urzędników, którzy znają w tej sprawie wszystkie przepisy, możliwości pomocy i należy rozmawiać. Jest to bardzo poważna rozmowa robocza.


Pan Zbigniew Lipski – radny

Zabierając głos uważa, że zaproszenie to jest wymuszone. Jego zdaniem nie tak to się organizuje. Każdy ma już zaplanowane zajęcia, a tu zaprasza się z dnia na dzień. Jak można w ten sposób robić, szanując tych, od których się coś oczekuje. Oczekuje się wsparcia finansowego, wsparcia organizacyjnego, a nawet moralnego. Jest to jego zdaniem poniżej krytyki.

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta

Zabierając głos wyjaśnił, że miał zaszczyt przeprowadzić rozmowę z Prezesem Zarządu ŁKS Panem Kosiorkiem w obecności generalnego sponsora – Prezesa spółki Browar Łomża. Wówczas zadał pytanie ile wynoszą dochody w myśl wcześniejszej umowy podpisanej przez poprzedni zarząd, a ŁKS, który użycza całego majątku miasta dla tego ŁKS. W myśl tej umowy tej umowy dochody musza być ewidencjonowane na stosownym koncie, aby były widoczne jakie one są i są dotacją miasta dla ŁKS. Są tam dochody z trzech źródeł: komisu, hotelu i stadionu. Z rozmowy wynikało, że Prezes Kosiorek nie wie o czym ma rozmawiać. Dodał, że wysłał do ŁKS kontrolę i w dniu dzisiejszym rewidenci informują go, że nie ma żadnej dokumentacji księgowej. Nie zawaha się więc i sprawę zgłosi do prokuratury. Nadmienił, że zarząd w końcówce roku objechał wszystkich sponsorów i nic nie załatwi i pod koniec stycznia udał się do Browaru z prośbą, aby dalej był sponsorem generalnym. Browar podjął się tej misji i jest sponsorem generalnym ŁKS. Podkreślił następnie, że to próba nieudacznictwa zarządu ŁKS jest zrzucana na miasto. Sądzi, że dochody z tych źródeł wynoszą kilkaset tysięcy złotych i dotacja miasta Łomża na utrzymanie stadionu w tym roku wynosi 175 tys. zł. Podkreślił, że rozważają możliwość powołania spółki ewentualnie zakładu budżetowego p.n. MOSiR. Nie może to być instytucja, stowarzyszenie, które nie utożsamia się z majątkiem. Tu jest źródło konfliktu, ponieważ bez względu na to jaką sumę się na ten cel przeznacza, to jest to mało. Dodał, że bardzo chętnie spotka się z zawodnikami, trenerami i wręczy im nagrody. W dniu dzisiejszym i w poniedziałek na to spotkanie nie pójdzie. Podkreślił, że na nim ciążą dwie ustawy o rachunkowości i o finansach publicznych. Musi ich przestrzegać, ponieważ chce żyć na wolności.
Odnosząc się do zapytania Przewodniczącego rady, co zrobiło miasto, aby zauważyć ten sukces, to miasto i ta Rada zauważyła konieczność pilnego remontu stadionu. To oni w 2003 roku zlecili ekspertyzę wałów, co kosztowało 80 tys. zł. W roku następnym zlecili całą modernizację stadionu na etapie PT – kosztowało to 200 tys. zł. W 2005 roku nastąpiła aplikacja środków unijnych – nie udało się. Jednak uprzejmości Marszałka pozyskano 1,5 mln. zł, miasto również z budżetu zapewnia 1,5 mln. zł. Wystarczy to na modernizację płyty głównej. To oni byli pierwszymi optymistami, którzy zauważyli, że ŁKS będzie w II lidze. Jeżeli pozyska się wsparcie jeszcze od Ministra Sportu, to wykonana zostanie murawa, płyta główna i bieżnia. Jest to stadion wielofunkcyjny. Ponadto na grupy młodzieżowe przeznaczane są środki z profilaktyki. Znaczące środki przeznaczane są na utrzymanie majątku miasta oraz dochody z majątku miasta, co do wysokości których nigdy nie może uzyskać informacji.

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Zabierając głos stwierdził, że całym nieszczęściem ŁKS jest zaangażowanie polityczne zarządu. Uważa jednak, że przy tym całym zamieszaniu nie można zapominać o grupach młodzieżowych. jego zdaniem należy o to dbać, tym bardziej, że coraz więcej osób garnie się do piłki.

Pan Roman Sarnacki - radny

Zabierając głos wyjaśnił, że te kwestie były omawiane w Komisji Edukacji. Jak miasto ma to robić, gdy ŁKS nie rozlicza się pieniędzy. Mają zablokowane konta i 55 tys. zł leży na koncie Urzędu Miejskiego. Może to być na refundowanie faktur, nie można jednak przekazać środków i oni mają tego świadomość. Pisma, które ŁKS pisze mijają się z prawdą. Dodał, że jeden lepszy klub szkoły nr 9 czy nr 10 ma większą liczebność niż cały ŁKS z seniorami biorąc. Grał w ŁKS w piłkę w latach 70-tych i wówczas było 8 drużyn trampkarzy i juniorów młodszych, a w chwili obecnej są 3-4 grupy, które okupują dolne rejony tabel białostockich i tam też są podzieleni na grupy, bo z tych starszych spadli. Nie chce mówić ile zarabiają, bo jest to tajemnicą, ale z rozmów z trenerami innych drużyn wynika, że są to granice 3.000-3.500 plus premie. Pyta więc czemu tacy zawodnicy nie mają czasu na prowadzenie grup młodzieżowych, czy nie można zlecić tym doświadczonym zawodnikom, aby prowadzili grupy młodzieżowe.

Pan Jerzy Brzeziński – Prezydent Miasta

Kontynuując swoją wcześniejszą wypowiedź wyjaśnił, że wyczytał w prasie, że podpisali układ z ŁKS na temat rozłożenia zadłużenia na raty. Poprosił Prezesa Kosiorka, aby te ugodę mu pokazał, wówczas prezes powiedział, że takiej ugody nie ma. Gdy poprosił, aby przyniósł ugodę, wówczas miasto przeleje 100 tys. zł, to na drugi dzień wyczytał w prasie, że prezes złożył rezygnację.

Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta

Zabierając głos stwierdził, że chyba jest najwyższy czas, aby zacząć mówić, że zarząd, który funkcjonuje w ŁKS nie ma już racji bytu. Potrzebni są tam nowi ludzie. Potrzebny jest tam również przedstawiciel miasta, który na co dzień tym się zajmuje. Potrzebny jest przedstawiciel generalnego sponsora, potrzebni są ludzie, którzy będą przestrzegali zasad prawa finansowego, będą rozliczali się ze wszystkich przekazywanych przez miasto środków. Ludzie, z którymi będzie współpraca, ponieważ problem, który wiąże się z pozyskaniem sponsorów wynika z tego, że w Polsce wiedzą, że jest jakiś konflikt na linii Zarząd ŁKS – miasto. Nigdzie, gdzie taki konflikt jest, II liga nie ma szans się utrzymać. Uważa, że w interesie wszystkich jest doprowadzenie do takiej sytuacji, że ta współpraca będzie. Z toczącej się dyskusji wynika, że wszyscy chcą temu klubowi pomóc, więc wychodzi na to, że należy głośno wyartykułować, aby ten zarząd podał się do dymisji, a został wybrany taki
zarząd, który będzie działał dla dobra klubu i zawodników, którzy włożyli tyle wysiłku, aby awansować do II ligi.

Pani Alicja Konopka – Przewodnicząca Komisji Finansów i Skarbu Miasta

Zabierając głos wyjaśniła, że jeżeli chodzi o podpisanie ugody z ZUS, to aby taką ugodę mieć należy spłacić jednorazowo co najmniej ¼ długu. Wówczas resztę można rozłożyć na raty. ŁKS tego nie dopełnił i dlatego też nie można zawrzeć takiej ugody. Wynika to z przepisów i nie może to być zrobione uznaniowo.

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Podsumowując dyskusję zwrócił uwagę, że zarówno ze strony Rady jak i Prezydenta jest wola, aby pomóc. Miasto jednak nie będzie finansowało klubu, który jest klubem komercyjnym. Długów nie zrobiło miasto, ale zarząd klubu.

Pan Zbigniew Lipski – radny

Zabierając głos stwierdził, że obecny zarząd powinien rozliczyć się z pieniędzy, z tego co robił dokumentując to. Jeżeli tego jest brak, to są odpowiednie organa, które tym powinny się zająć.

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Stwierdził, że w związku z panującą atmosferą zastanawia się, czy iść w dniu dzisiejszym na to spotkanie. Chyba jednak pójdzie, aby znów nie mówiono, że miasto lekceważy to, co dzieje się w ŁKS. Jeżeli radni chcą go wesprzeć, to zaprasza na dzisiejsze i poniedziałkowe spotkanie.

Następnie Rada udzieliła głosu Panu Szymanowskiemu.

Pan Jerzy Szymanowski – Przewodniczący ZO nr 7

Zwrócił uwagę, że awans do II ligi jest bardzo ważną rzeczą. Jest to promocja nie tylko dla klubu, ale dla całego miasta. Należy więc to mieć na uwadze i wspierać działania. Należy też iść na spotkania.

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Stwierdził, że nikt tego nie kwestionuje. Jest to zasługa zawodników i trenerów.

Pani Alicja Konopka – Przewodnicząca Komisji Finansów i Skarbu Miasta

Odnosząc się do wypowiedzi Pana Szymanowskiego stwierdziła, że to władze decydują gdzie mają iść, a gdzie nie. Ponadto jeżeli jest to tak ważne wydarzenie, to o takim wydarzeniu nie informuje się władz miasta z dnia na dzień. Podejście więc do tak ważnego wydarzenia nie jest typowe. Zgadza się, że zawodników należy uhonorować i Pan Prezydent będzie wiedział jak to zrobić. Powinno to być w mniejszym gronie, a nie tam, gdzie rządzi siła nacisku, tłumu.

Pan Jerzy Brodziuk – radny

Zabierając głos zgodził się z wypowiedzią Pana Szymanowskiego, ponieważ są tu dwie sprawy. Pierwsza to jest zarząd, który coś sobie wygrywa i są zawodnicy, którzy nie są nic winni. Są również kibice, którzy stanowią zgraną grupę i odczytają brak władz jako potwierdzenie tego, że to, co zarząd ŁKS mówi jest prawdą. Sądzi więc, że uczestnicząc w tym spotkaniu można pewne rzeczy wygrać, czyli zaakcentować, że o przykrych sprawach mówić się nie będzie. Należy jednak ukłon dać wobec tych wszystkich, którzy sponsorują ten zespół, którzy przyczynili się do awansu oraz kibicom. Uważa, że do tego trzeba podejść spokojnie, a nie emocjonalnie. Należy poruszyć formę zaproszenia, że dopiero dzisiaj, a nie wcześniej, że składamy życzenia.

Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta

Poinformował, że otrzymał wcześniej zaproszenie, ale gdyby nie był zaproszony, to na mecz i tak by poszedł, bo na mecze chodzi. Nie boi się wejść na stadion i nie boi się tego, że zostanie wygwizdany, ponieważ są tacy, co patrzą się krzywo, bo nie wiedzą na czym polega konflikt. Zawodników należy uhonorować, będzie na meczu i po meczu pogratuluje zawodnikom. Z pewnością będą już wiedzieli, że Rada również ich uhonorowała. Warto cały czas przypominać, że zawodników doceniamy i być może wyartykułuje to, co mówił na sesji, że ten zarząd powinien się w 100 % zmienić, że powinni przyjść ludzie, którzy potrafią współpracować z miastem, ponieważ chciałby, aby II liga była jak najdłużej utrzymana.

Pan Maciej Głaz – Przewodniczący Rady Miejskiej

Poinformował, że na mecz pójdzie, aby kupić cegiełkę. Dodał następnie, że również otrzymał wcześniej zaproszenie od ŁKS, ale nawet nie było podpisane i nie skorzystał z tego zaproszenia.
W związku z wyczerpaniem porządku dziennego zamknął obrady LXV sesji Rady Miejskiej.

Przewodniczący
Rady Miejskiej Łomży

Maciej Głaz





  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 29 cze 2006 15:03
  • Data opublikowania: czwartek, 29 cze 2006 15:12
  • Data przejścia do archiwum: czwartek, 7 gru 2006 10:39
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej