Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 2 posiedzeniu w dniu 20 lutego 2007 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołu nr 1/06 z dnia 28 grudnia 2006 roku. 2. Informacja o stanie bezpieczeństwa w łomżyńskich szkołach – druk nr 48. 3. Analiza projektu uchwały w sprawie nagrody opiekuńczej. 4. Sprawozdanie z działalności Straży Miejskiej Łomży w 2006 roku. 5. Sprawy różne.
Ad. 1

Przewodnicząca Komisji poprosiła o uwagi do protokołu nr 1/06 z posiedzenia Komisji z dnia 29 grudnia 2006 roku.
Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania 6 głosami za – jednogłośnie przyjęła protokół nr 1/06.


Ad. 2

Pan Wojciech Kowalik – Naczelnik WOKiS przedstawił informację o stanie bezpieczeństwa w szkołach łomżyńskich (druk nr 48 w załączeniu do protokołu). Uzupełniając informację stwierdził, że naszą wiedzę na temat bezpieczeństwa poszerzy raport, który jest w trakcie przygotowywania. Znajdą się w nim informacje ze strony policji, prokuratury, sądów rodzinnych. Do końca marca mają być zakończone wizytacje w szkołach tzw. trójek, a do końca kwietnia maja spłynąć materiału do kuratoriów. Kuratoria przekażą materiał do ministerstwa, a stamtąd ma on trafić do organów prowadzących.
Przewodnicząca Komisji otworzyła dyskusję.
Pan Maciej Borysewicz poprosił o przedstawienie sprawy monitoringu wewnątrz i na zewnątrz szkół oraz monitoring dworca PKS.
Pan Wojciech Kowalik – Naczelnik WOKiS stwierdził, że monitoring na zewnątrz szkół jest to w tej chwili priorytet Rady Miejskiej i do końca roku szkolnego w zasadzie wszystkie placówki będą miały ten monitoring. Natomiast monitoring wewnętrzny funkcjonuje w kilku szkołach.
Pani Krystyna Michalczyk - Kondratowicz poprosiła o wyjaśnienie jakie działania są podejmowane w szkołach oraz dlaczego skoro monitoring na dworcu PKS jest, to po co mówi się o jego wprowadzaniu.
Pan Wojciech Kowalik wyjaśnił, że są to działania związane z różnego rodzaju programami edukacyjnymi, które są opracowywane albo samodzielnie przez szkoły albo we współpracy z policją, prokuraturą, strażą miejską.
Pan Krzysztof Choiński – Z-ca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że monitoring przy dworcu PKS nie jest zadaniem miasta.
Przewodnicząca komisji odnosząc się do przedstawionej informacji stwierdziła, że spodziewała się w nim informacji z Wydziału Polityki Społecznej i dobrze by było, aby Komisja otrzymała taką informację o stanie bezpieczeństwa poszerzoną o sprawę narkomanii., a także informację po wizytacjach „trójek” w szkołach. Dodała, że spodziewa się bardziej kompleksowej informacji o stanie bezpieczeństwa w szkołach.
Pan Krzysztof Choiński – Z-ca Prezydenta Miasta stwierdził, że nie ma takiej szkoły, która oficjalnie się przyzna, że występuje na jej terenie zjawisko narkomanii.
Pani Krystyna Michalczyk – Kondratowicz stwierdziła, że jest trochę zdziwiona dyskusją, ponieważ w planie pracy Komisji stan bezpieczeństwa w mieście zaplanowany jest na I kwartał, a nie było nic na temat stanu bezpieczeństwa w szkołach. Temat dotyczący szkół brzmiał: informacja o stanie zagrożenia patologią wśród dzieci i młodzieży i jej zdaniem Komisja za wcześnie ten temat omawia. Dodała, że jesteśmy Komisją Bezpieczeństwa i Porządku i nas interesują remonty w szkołach jako takie, ale przede wszystkim interesuje nas zagrożenie patologią.
Przewodnicząca Komisji stwierdziłam, że w związku z tym, że jest to informacja Komisja nie będzie wypracowywała opinii w tej kwestii.


Ad. 3

Pani Krystyna Michalczyk – Kondratowicz zaproponowała, aby Komisja zajęła się w pierwszej kolejności sprawozdaniem z działalności Straży Miejskiej Łomży.
Komisja wyraziła zgodę na zmianę kolejności pkt-ów porządku obrad.


Ad. 4

Pan Zbigniew Gadziński – Z-ca Komendanta Straży Miejskiej przedstawił sprawozdanie Straży Miejskiej Łomży za 2006 rok (w załączeniu).
Pan Jarosław Kozłowski zabierając głos stwierdził, że kamera , która się znajduje na rogu ulic długiej i Farnej nie obejmuje terenu pod filarami, gdzie dochodzi do różnych ekscesów. Przechodnie są zaczepiani przez stojących tam osobników. Uważa, że należałoby zainstalować dodatkową kamerę, która obejmowałaby swoim zasięgiem teren pod filarami. Ponadto uważa, że wspólne patrole Straży Miejskiej i policji powinny być zintensyfikowane w tym terenie i nie tylko. Stwierdził, że jest to jego formalny wniosek. Zwrócił się następnie z zapytaniem czy obecna obsada etatowa Straży Miejskiej jest wystarczająca i czy nie przewiduje się jej zwiększenia.
Pani Krystyna Michalczyk - Kondratowicz odnosząc się do sprawozdania stwierdziła, że Straż Miejska ma dużo akcji wspólnie z policją, ale co z tych akcji wynika, jakie są efekty tych akcji. Dodała, że ma negatywne odczucie o pracy Straży Miejskiej, chociaż na pewno wszyscy się bardzo starają. Uważa, że należy wzmóc patrole i reagować na zakłócanie porządku nie zawsze nakładając mandat. Często upomnienie, zwrócenie uwagi, sama obecność funkcjonariusza Straży Miejskiej może przynieść określony skutek. Młodzież używa wulgarnych słów na ulicy i na to tez trzeba zwracać uwagę.
Ponownie zabierając głos Pan Jarosław Kozłowski zwrócił uwagę, że idąc do pracy rano spotyka osoby, które wyprowadzają psy bez kagańców, a przy tym te psy brudzą i o tej porze Straży Miejskiej nie ma. W związku z tym zwrócił się z zapytaniem czy obsada etatowa Straży Miejskiej jest wystarczająca.
Pan Maciej głaz odnosząc się do kwestii zanieczyszczania chodników, trawników przez psy wyjaśnił, że zwracał się w tej sprawie do Prezydenta i myśli, że komisja winna ponowić ten temat. Ukaranie właściciela nie jest wcale takie proste. Obowiązkiem gminy jest zapewnienie specjalnych pojemników na odchody albo miejsc, gdzie te psy można wyprowadzać. W związku z tym, że gmina nie wywiązuje się z obowiązku podjęta uchwała w tej sprawie nie funkcjonuje.
Przewodnicząca Komisji poddała pod głosowanie wniosek radnego Kozłowskiego w sprawie zlokalizowania dodatkowej kamery na Starym Rynku, która swoim zasięgiem obejmowałaby obszar pod filarami, a także zintensyfikowanie kontroli Straży Miejskiej w tym miejscu. Komisja, 6 głosami za – jednogłośnie wniosek przyjęła. Poddała również wniosek radnej Michalczyk – Kondratowicz w sprawie zintensyfikowania wspólnych kontroli Straży Miejskiej i policji. Komisja przyjęła wniosek 6 głosami za – jednogłośnie. Następnie poddała pod głosowanie wniosek o podjęcie działań zmierzających do zwiększenia obsady etatowej Straży Miejskiej celem uruchomienia dwuzmianowości pracy pracowników Straży Miejskiej. W wyniku głosowania 6 głosami za – jednogłośnie, wniosek został przyjęty.

W dalszej części posiedzenia Przewodnicząca Komisji otworzyła dyskusję na temat projektu uchwały w sprawie nagrody opiekuńczej.
Pani Krystyna Michalczyk – Kondratowicz stwierdziła, że sama inicjatywa jest bardzo chwalebna, ale względy prawne nie uzasadniają uchwalenia tej nagrody. Moglibyśmy dyskutować gdyby było wiadomo ile to będzie kosztować. To nie jest kreowanie polityki prorodzinnej. Rozdawnictwo wszystkim, bez względu na sytuację materialną po 1 tys. zł tylko dlatego, że opiekują się własnym dzieckiem nie jest dobrym pomysłem.
Przewodnicząca Komisji zaproponowała, aby Komisja w głosowaniu ustosunkowała się do wniosku o skierowanie do Prezydenta Miasta projektu uchwały celem wypracowania stanowiska z merytoryczną Komisją Rady Miejskiej i wypracowanie opinii. Poddała zaproponowany wniosek pod głosowanie. W wyniku głosowania 5 głosami za, przy braku głosów i 1 głosie wstrzymującym wniosek został przyjęty.

Ad. 5

Przewodnicząca Komisji przedstawiła pisma skierowanie do Komisji w sprawie:

- nakładanie kar przez Straż Miejską za przekroczenie dopuszczalnej prędkości – odpowiedź Prezydenta Miasta na wniosek Komisji z dnia 2 stycznia 2007 r. (w załączeniu),
- funkcjonowania monitoringu miejskiego w Łomży w 2007 roku (informacja w załączeniu).

W związku z wyczerpaniem porządku Przewodnicząca zamknęła posiedzenie Komisji.

  • Data powstania: Data powstania: wtorek, 13 mar 2007 14:08
  • Data opublikowania: wtorek, 13 mar 2007 14:12
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 11:23
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej