Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 33 posiedzeniu w dniu 6 grudnia 2005 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad: 1. Ocena współpracy Straży Miejskiej i Policji z placówkami oświatowymi w zakresie bezpieczeństwa oraz klubami sportowymi działającymi w mieście w zakresie utrzymania porządku i bezpieczeństwa podczas meczów piłkarskich. 2. Analiza projektu budżetu miasta na 2006 rok (druk nr 559) . 3. Wypracowanie wniosków do projektu budżetu miasta na 2006 rok. 4. Zaopiniowanie realizacji uchwał dotyczących przedmiotu działania komisji podjętych w III kwartałach 2005 r. 5. Sprawy różne.
Ad. 1

Przewodniczący komisji poprosił o przedstawienie informacji dot. współpracy Komendy Miejskiej Policji w Łomży z placówkami oświatowymi na rzecz bezpieczeństwa oraz Łomżyńskim Klubem Sportowym w ramach zabezpieczenia meczów piłkarskich w 2005 roku (w załączeniu do protokołu).
Pan Władysław Naliwajko – Z-ca Komendanta Komendy Miejskiej Policji przedstawił informację rozpoczynając od współpracy z placówkami oświatowymi. Zwrócił uwagę na opinię samej młodzieży na kwestię zagrożenia narkotykowego. W ubiegłym roku i w latach poprzednich na terenie województwa były prowadzone badania ankietowe, gdzie młodzież sama wypowiadała się w tej kwestii. Młodzież negatywnie przedstawiła środowisko pedagogiczne i udział innych instytucji w przeciwdziałaniu zjawisku narkomanii. Wynika z tego, że młodzież krytycznie ocenia to, co się dzieje w odniesieniu do tej problematyki. Wyjaśnił, że badania były prowadzone w wybranych placówkach na terenie całego województwa, ale generalnie podobne reakcje zachodzą również w Łomży. Zwrócił również uwage na kolejne negatywne zjawisko szczególnie wśród młodzieży gimnazjalnej, a mianowicie na przemoc rówieśniczą. W tym zakresie prowadzone były działania, które zmierzały do zapewnienia bezpieczeństwa ogólnego dzieci i młodzieży. Działalność ta była realizowana przede wszystkim w formie programów profilaktycznych, a wśród nich Program „Bezpieczne wakacje”, Program „Bezpieczna droga do szkoły”, konkursów m.in. konkurs „Nasze bezpieczeństwo”, „Wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym” oraz prowadzenie działań bezpośrednio w okresie wakacji. Realizowany był również program adresowany do młodzieży starszej : „Twoje życie – twój wybór”, którego celem jest ograniczenie wszystkich zagrożeń, które wynikają z podejmowanej pracy za granicą. Niezależnie od programów prewencyjnych prowadzone były działania przy okazji np. dnia wagarowicza. Inne formy działalności to bieżące kontakty dzielnicowych z kierownictwem szkół, pedagogami. Zwrócił uwagę, że w bieżącym roku udział procentowy czynów nieletnich w ogólnej ilości czynów spadł w porównaniu do roku 2004 z 10,5 % na 8,4 %. Efekty, które zostały osiągnięte w roku bieżącym dowodzą, że kierunki działania są dobre. W dalszym ciągu powinniśmy rozwijać współpracę, do współdziałania w ramach poszczególnych programów angażować inne podmioty. Wszystko, co jest robione musi być oparte o rzetelną diagnozę
Stwierdził następnie, że współpraca Komendy Miejskiej Policji z Łomżyńskim Klubem Sportowym w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku podczas rozgrywanych meczów, będących imprezami masowymi odbywała się na dobrym poziomie, a w wielu przypadkach przy zwiększonej liczbie widzów nie odnotowywano praktycznie żadnych naruszeń bezpieczeństwa i porządku. Na bardzo dobrym poziomie odbywała się wymiana informacji, a władze klubu niezwłocznie reagowały na wszelkie sugestie policji w zakresie podniesienia bezpieczeństwa.
Pan Stefan Iwaniecki – Komendant Straży Miejskiej przedstawił informację o współpracy Straży Miejskiej z placówkami oświatowymi na rzecz bezpieczeństwa oraz klubami sportowymi w zakresie utrzymania porządku i bezpieczeństwa podczas meczów piłkarskich (w załączeniu do protokołu).
Przewodniczący komisji otworzył dyskusję.
Pan Krzysztof Choiński – Z-ca Prezydenta Miasta stwierdził, że rzeczywiście nawiązana jest ścisła współpraca przede wszystkim z pedagogami. Poinformował, że z ramienia Urzędu Miejskiego prowadzone są dla pedagogów szkolenia specjalistyczne. Wprowadzona została procedura jak ma zachować się nauczycieli w sytuacji kiedy uczeń „pobiera” narkotyk. Osobiście dla niego jest jeden problem szczególnie w środowiskach gimnazjalnych. Jest to bicie i znęcanie się nad uczniem na zlecenie przez uczniów szkół średnich. Zastanawia się czy nie wprowadzić podobnej procedury jak w przypadku postępowania z narkomanami.
Pan Władysław Naliwajko – Z-ca Komendanta KMP stwierdził, że jeżeli nauczyciel nie czuje się na siłach aby zaradzić sytuacji powinien wezwać policję. Uważa, że należy szybko ocenić sytuacje i szybko przekazać sygnał. Natomiast w sytuacji kiedy możliwe jest zorganizowanie skutecznej reakcji, to również trzeba tak reagować pod warunkiem, że sytuacja stwarza gwarancje powodzenia. Nawet jeśli na trzy podobne przypadki policja dojedzie tylko do jednego, to i tak odniesie to zamierzony skutek, bo będzie reakcja, zostaną zatrzymani i rozliczeni, pójdzie fama w środowisko i będzie to jakiś sygnał, że nie ujdzie im to bezkarnie.
Pan Janusz Rybakowski – Komendant MKP stwierdził, że Pan Ziobro zapowiedział szybkie działanie sądów w 24 godziny i to jest pocieszające, ale w takich przypadkach pierwszą karą jest rozmowa profilaktyczna. Młodzi ludzie pozostają pod opieką rodziców.
Przewodniczący komisji odnosząc się do zapewnienia bezpieczeństwa i porządku na stadionie w trakcie rozgrywek piłkarskich zwrócił uwagę, że stadion zlokalizowany jest w takim, a nie innym miejscu, przy trasie przelotowej, gdzie panuje duże natężenie ruchu. Brak jest parkingu, a istniejący parking w 90 % zajęty jest przez ciągniki rolnicze. Zwrócił się z prośbą do Prezydenta o rozwiązanie problemu przed rundą wiosenną.
Pan Stanisław Kaseja odnosząc się do informacji Komendanta Straży Miejskiej stwierdził, że straż winna ograniczyć się tylko do celów utrzymania porządku w mieście. Poziom czystości jest dość wysoki w mieście, ale można go jeszcze podwyższyć i w tym kierunku widziałby prace funkcjonariuszy Straży Miejskiej.
Przewodniczący komisji podsumowując dyskusję stwierdził, że włożona praca policji i straży miejskiej, której odzwierciedleniem jest informacja i zawarte w niej w dane pozwalają komisji wypracować stanowisko, co do istniejącej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa i porządku. Poddał pod głosowanie przedłożoną informację. Komisja w wyniku głosowania 5 głosami za – jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie współpracę funkcjonariuszy policji i straży miejskiej z placówkami oświatowymi oraz klubami sportowymi.


Ad. 2,3

Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta przedstawiła stronę dochodową i wydatkową projektu budżetu miasta na 2006 rok w dziale merytorycznie podległym komisji. Wyjaśniła, że w zakresie dochodów są dwa źródła finansowania tj. dochody z tytuły mandatów realizowanych przez Straż Miejską Łomży oraz dotacja celowa dla realizacji zadań Państwowej Straży Pożarnej. Z działań związanych z bezpieczeństwem zaplanowano wydatki na monitoring czyli dalsza jego policja plan lokalizacji tych kamer.
Przewodniczący komisji odnosząc się do planu lokalizacji kamer stwierdził, że jest to koncert życzeń ruchu drogowego i komisja nie widzi miejsc, gdzie te kamery winny funkcjonować, a więc terenów w zasobach gospodarki komunalnej czy też ŁSM. Nie widzi np. potrzeby usytuowania kamery na Placu Jana Pawła II.
Pan Jan Rybakiewicz zgodził się z wypowiedzią Przewodniczącego komisja i uważa, że większość miejsc, w których planuje się usytuować kamery jest wskazana pod potrzeby służby ruchu drogowego. Uważa ponadto, że lokalizacje kamer na obiektach należałoby skonsultować z zarządcami tych obiektów.
Przewodniczący komisji poprosił o uwagi do projektu budżetu miasta na 2006 rok.
Pan Jan Rybakiewicz postawił wniosek, aby poddać analizie plan lokalizacji kamer i uzgodnić czy lokalizacja kamer akurat w tych miejscach jest zasadna.
Pan Krzysztof Choiński – Z-ca Prezydenta stwierdził, że przekaże wniosek komisji Prezydentowi Miasta.


Ad. 4

Przewodniczący komisji przedstawił informacje o realizacji uchwał podjętych przez Radę Miejska w okresie III kwartałów br. ( informacja w załączeniu) oraz pismo Komisji Rewizyjnej w sprawie wypracowania opinii co do realizacji uchwał dotyczących przedmiotu pracy komisji (pismo w załączeniu). Poinformował, że w okresie, który obejmuje przedłożona informacja, Rada Miejska podjęła 4 uchwały dot. przedmiotu pracy Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. Wszystkie uchwały są w dalszym ciągu obowiązujące i pomimo zapisu w informacji o ich zrealizowaniu, są w trakcie realizacji. Nie można bowiem jednorazowo rozwiązać problemu czystości czy porządku, są to zadania ciągłe.
Poprosił o wnioski i uwagi.
Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania 4 głosami za – jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie realizacje uchwał dotyczących przedmiotu działania komisji.

Ad. 5

Pan Jan Rybakiewicz stwierdził, że zdaniem wielu mieszkańców miasta ustawione na ul. Farnej pojemniki do piasku w kolorze żółtym nie współgrają z otoczeniem. Ich zdaniem powinny tam stać pojemniki w kolorze czerwonym. Ponadto zwrócił uwagę, że na ul. Senatorskiej parkowane są samochody bezpośrednio pod wmurowaną tablicą. Uważa, że należy tą sprawę uporządkować.
W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął posiedzenie komisji.



  • Data powstania: Data powstania: poniedziałek, 16 sty 2006 14:11
  • Data opublikowania: poniedziałek, 16 sty 2006 14:14
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 19 gru 2006 10:56
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej