Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Zarządzenie Nr 66/21

z dnia: 9 marca
w sprawie: określenia sposobu dokonywania odpisów aktualizujących należności w Urzędzie Miejskim w Łomży.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 2, w związku z art. 35 b i 35c ustawy z dnia 29 września 1994 roku o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2021 roku poz.217) oraz § 10 ust. 1, 2 i 4 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 13 września 2017r., w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej (t.j. Dz.U. z 2020r., poz.342) –zarządzam co następuje:

§ 1

Ustala się następujące zasady dokonywania odpisów aktualizujących wartość należności:

1. Odpisów aktualizujących wartość należności dokonuje się w przypadkach określonych
w art. 35 b ust. 1 ustawy o rachunkowości, uwzględniając stopień prawdopodobieństwa
ich zapłaty.

2. Odpisy aktualizujące w odniesieniu do:

1) należności od dłużników postawionych w stan likwidacji lub w stan upadłości oraz w stosunku do których zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne lub został złożony wniosek
o zatwierdzenie układu w postępowaniu o zatwierdzenie układu,

2) należności od dłużników w przypadku oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek dłużnika nie wystarcza lub jedynie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego,

3) należności kwestionowanych przez dłużników oraz z których zapłatą dłużnik zalega, a według oceny sytuacji majątkowej i finansowej dłużnika spłata należności w umownej kwocie
nie jest prawdopodobna,

4) należności stanowiących równowartość kwot podwyższających należności, w stosunku
do których uprzednio dokonano odpisu aktualizującego,

ustala się indywidualnie dla poszczególnych należności lub kontrahentów na podstawie przeprowadzonej analizy sytuacji poszczególnych kontrahentów w wysokości określonej w art. 35b ust 1, pkt 1-4 ustawy o rachunkowości.

Odpisu dokonuje się stosując załącznik nr 1.

3. Nie podlegają odpisowi aktualizującemu należności zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym.

4. Szacowanie kwoty odpisu w przypadku należności, o których mowa w art. 35b ust. 1 pkt 5 ustawy o rachunkowości następuje zgodnie z poniższymi zasadami:
1) zidentyfikowanie należności,
2) ocena stopnia prawdopodobieństwa ściągalności,
3) w przypadku stwierdzenia znaczącego stopnia prawdopodobieństwa nieściągalności ustalenie wysokości odpisu aktualizującego,
4) zaewidencjonowanie odpisu aktualizującego w księgach rachunkowych.

5. Za wysoki stopień prawdopodobieństwa nieściągalności, przyjmuje się w szczególności negatywny wynik postępowania egzekucyjnego w stosunku do całości lub części należności.

6. Wysokość wskaźnika aktualizującego należności nie wymienionych z rodzaju w przepisach rozporządzenia ustala się corocznie dla poszczególnych rodzajów należności metodą, która wielkość odpisu aktualizującego należności uzależnia od stosowanej dla tych należności procedury egzekucyjnej lub wskaźnik aktualizujący ustala się uwzględniając stopień ściągalności należności z określonego tytułu (w szczególności dotyczy to tzw. należności masowych takich jak: fundusz alimentacyjny, zaliczka alimentacyjna), lub inne kryteria umożliwiające ocenę prawdopodobieństwa zapłaty, wynikające z posiadanych dokumentów i tak:

- ustalając corocznie wskaźnik aktualizujący z uwzględnieniem wyników postępowania egzekucyjnego, jego ewentualnej bezskuteczności jako wyznacznika sytuacji majątkowej
i finansowej dłużnika, stosuje się załącznik nr 2.

- ustalając corocznie wskaźnik aktualizujący z uwzględnieniem stopnia ściągalności należności, stosuje się załącznik nr 3.

7. Czynności określonych w ust. 4 dokonują poszczególni pracownicy prowadzący ewidencję poszczególnych rodzajów należności w oparciu o posiadaną dokumentację w zakresie prowadzonej windykacji. W razie konieczności dokumentację uzupełnia się o opinię prawną, lub inne stosowne dokumenty zawierające przesłanki uzasadniające dokonanie odpisu aktualizującego.

8. Odpisów aktualizujących wartość należności danego roku obrotowego dokonuje się w terminie do 15 marca roku następnego, wg stanu na dzień 31 grudnia każdego roku. Jednakże mając na uwadze zasadę ostrożnej wyceny, odpisy aktualizujące wartość należności powinny również uwzględniać te przyczyny ich dokonania, które wystąpiły po dniu bilansowym, ale zostały ujawnione do dnia sporządzenia bilansu np. zgon kontrahenta, postanowienie o upadłości.

9. Podstawą do ujęcia odpisów aktualizujących wartość należności w księgach rachunkowych
jest wewnętrzny dokument księgowy – „Polecenie księgowania”, wystawiony w oparciu
o wyliczone wartości określone w załącznikach do niniejszego zarządzenia.

10. Dokonane odpisy aktualizujące wartość należności służą wyłącznie do wyceny należności wykazywanych w sprawozdaniach finansowych (bilansie). Dokonanie odpisów aktualizujących wartość należności nie ma żadnego wpływu na wartość należności wykazywanych w księgach rachunkowych. Należności nadal winny figurować na koncie rozrachunkowym i podlegać wykazaniu w sprawozdaniach budżetowych zgodnie
z właściwymi przepisami.

11. Dokonanie odpisów aktualizujących wartość należności nie zwalnia od działań zmierzających do wyegzekwowania tych należności.

12. Dokonane odpisy aktualizujące wartość należności pomniejsza się o wartość otrzymanych wpływów z tytułu tych należności. Należności umorzone, przedawnione lub nieściągalne zmniejszają dokonane uprzednio odpisy aktualizujące ich wartość.

13. Odpisy aktualizujące wartość należności zalicza się:
1) z tytułu dochodów budżetowych – do pozostałych kosztów operacyjnych lub do kosztów finansowych – schemat 1,
2) z tytułu rozchodów budżetu - do wyników na pozostałych operacjach niekasowych
– schemat 2,
3) na rzecz funduszy specjalnych i celowych – obciążają te fundusze – schemat 4,
przebieg ewidencji księgowej odpisów aktualizujących wartość należności, zgodnie z załącznikiem nr 4.

§ 2

Traci moc Zarządzenie Nr 46/17 Prezydenta Miasta z dnia 21 lutego 2017r w sprawie określenia sposobu dokonywania odpisów aktualizujących należności w Urzędzie Miejskim w Łomży.

§ 3

Wykonanie zarządzenia powierzam Wydziałowi Skarbu i Budżetu.

§ 4

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

PREZYDENT MIASTA 

dr Mariusz Chrzanowski

  • Data dodania:
  • Data upublicznienia: piątek, 19 mar 2021 13:07
  • Wytwarzający informację: Prezydent Miasta Mariusz Chrzanowski
  • Opublikował(a): Aldona Zientalska
  • Zaakceptował(a): Aldona Zientalska
  • Artykuł był czytany: 1055 razy
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej