Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 50 posiedzeniu w dniu 7 lipca 2014 roku

Komisja realizowała następujący porządek dzienny:

    1. Przyjęcie protokołu nr 49/2014 z ostatniego posiedzenia komisji
    2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2014 - druk nr 786, 786A
    3. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za pobyt dziecka w żłobkach prowadzonych przez miasto Łomża, wysokość maksymalnej opłaty za wyżywienie oraz warunków zwolnienia od opłat – druk nr 785, 785A
    4. Wytypowanie dwóch przedstawicieli komisji na członków komisji stypendialnej
    5. Sprawy różne i wolne wnioski

    Ad. 1

    Przyjęcie protokołu nr 49/2014 z ostatniego posiedzenia komisji

    Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 49/2014 z ostatniego posiedzenia. W wyniku głosowania w/w protokół komisja przyjęła jednogłośnie – 8 głosami za.

    Ad. 2

    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2014 - druk nr 786, 786A

    Wniosek Prezydenta Miasta w powyższej sprawie wraz z projektem uchwały przedstawiła Pani Grażyna Kołodziejska – Skarbnik Miasta, zgodnie z drukami nr 786, 786A – w załączeniu do protokołu.

    Radna Wanda Mężyńska zabierając głos w tym punkcie obrad stwierdziła, że radni otrzymali na piśmie informację o stwierdzeniu nieważności uchwał w sprawie założenia miejskich żłobków, a w proponowanych zmianach w budżecie miasta została na żłobki zapisana kwota. Poprosiła o wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

    Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty poinformował, że stwierdzenie nieważności uchwały w sprawie założenia miejskich żłobków dotyczy tylko & 3 tych uchwał. & 3 dotyczy ustanowienia aktu założycielskiego żłobka, który w świetle ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3 jest niewymagalny. Wobec powyższego & 3 z uchwał został skreślony, pozostała treść uchwał jest ważna i obowiązująca.

    Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła.

    W wyniku głosowania komisja jednogłośnie pozytywnie – 11 głosami za zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2014, w działach merytorycznie podległych komisji.

     

    Ad. 3

    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości opłat za pobyt dziecka w żłobkach prowadzonych przez miasto Łomża, wysokość maksymalnej opłaty za wyżywienie oraz warunków zwolnienia od opłat – druk nr 785, 785A

     

    Wniosek oraz projekt uchwały w w/w sprawie przedstawił Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty, zgodnie z drukami nr 785, 785A – w załączeniu do protokołu.

    Radna Wanda Mężyńska stwierdziła, że ustalenie maksymalnej stawki za wyżywienie może spowodować, że opłata ta w jednym żłobku będzie wyższa, w innym niższa i rodzice wybiorą przedszkole, w którym stawka za wyżywienie jest niższa.

    Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że ustalenie konkretnej stawki za wyżywienie jest kompetencją dyrektora żłobka, nie samorządu. Samorząd uchwala tylko górną granicę stawki.

    Przewodniczący obrad – radny Janusz Mieczkowski poprosił o wyjaśnienie o kogo chodzi w & 4 omawianej uchwały „Zwalnia się z opłaty wskazanej w & 1 ust. 1 uczestników „Resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 realizowanego przez miasto Łomża – w okresie od 1 września 2014r. do 31 grudnia 2014r.”

    Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że miasto do projektu zgłosiło konkretną liczbę osób, którą będzie ten projekt objęty. Jeżeli liczba dzieci w żłobku będzie wyższa, to te dzieci, które będą ponad program, będą już ponosiły opłaty.

    Radna Bogumiła Olbryś poprosiła o podanie informacji dotyczącej naboru do żłobków.

    Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty wyjaśnił, że zarówno do jednego, jak i do drugiego żłobka zgłoszonych zostało ok. 35-40 dzieci.

    Radna Bogumiła Olbryś przypomniała, że na początku kadencji tej Rady pytała o żłobki, poruszała problem braku miejskich żłobków. Cieszy się, że w końcu żłobki miejskie zostały utworzone, i to od razu dwa. Jak widać z przeprowadzonego naboru, potrzeby w tym zakresie są. Dodała, że szkoda, że miasto wcześniej nie zadbało o utworzenie żłobków, bo chętnych do nich dzieci nie brakowało od kilku lat wstecz.

    Radny Ireneusz Waldemar Cieślik poprosił o wyjaśnienie czy „Edukator” ma żłobek czy nie.

    Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty stwierdził, że Stowarzyszenie „Edukator” prowadzi żłobek. Dodał, że w sprawie tej wiadomo jest mu tyle, że „Edukator” funkcjonował od jakiegoś czasu bez dopełnienia formalności rejestracji żłobka. Miasto nie reagowało na to. Dopiero kiedy „Edukator” złożył wniosek o zarejestrowanie żłobka w tych lokalizacjach, które miasto mu powierzyło, poproszono o zmianę treści umowy przekazania w użytkowanie nieodpłatnie – o uzupełnienie o żłobek. „Edukator” dopełnił tę formalność, co prawda nie bez przeszkód, bo złożył jednocześnie i wniosek o zmianę umowy i skargę do RIO na decyzję administracyjną. Odpowiedź RIO była taka, że jest to jakieś nieporozumienie. Prezydent Miasta po zakończeniu procedury badania skargi przez RIO podjął decyzję o „pójście na rękę”, czyli zgodził się na zmianę umowy użyczenia dopisując tam też żłobki. W tej chwili żłobek przy „Edukatorze” istnieje. Jest wpisany do rejestru.

    Więcej uwag i zapytań w tym temacie komisja nie zgłosiła.

    W wyniku głosowania komisja jednogłośnie pozytywnie – 11 głosami za zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

    Ad. 4

    Wytypowanie dwóch przedstawicieli komisji na członków komisji stypendialnej

    Radny Ireneusz Waldemar Cieślik - Zastępca Przewodniczącego Komisji stwierdził, że zgodnie z ustaloną kolejnością kolejnymi kandydatami do składu komisji stypendialnej są: radna Edyta Śledziewska i radna Bernadeta Krynicka.

    Radna Edyta Śledziewska wyraziła zgodę.

    Radna Bernadeta Krynicka zrzekła się pracy w komisji na rzecz radnej Bogumiły Olbryś.

    Radna Bogumiła Olbryś wyraziła zgodę.

    W wyniku głosowania komisja 10 głosami za, przy braku głosów przeciw i 1 głosie wstrzymującym opowiedziała się za w/w kandydaturami.

    Ad. 5

    Sprawy różne i wolne wnioski:

    Przewodniczący obrad – radny Janusz Mieczkowski poprosił Naczelnika Wydziału Oświaty o przedstawienie informacji dotyczącej przeprowadzonego naboru do szkół.

    Pan Andrzej Piechociński – Naczelnik Wydziału Oświaty stwierdził, że jak przewidywano ok. 1450 kandydatów zostało zarejestrowanych do szkół. Około 50 kandydatów nie otrzymało miejsca w szkołach głównie dlatego, że nie dostarczyli oni na czas dokumentów. Dodał, że znaczna część tej grupy uczniów to kandydaci, którzy zapewnili sobie już wcześniej miejsca w gimnazjum Gminy Łomża, a pozostali w miejscu zamieszkania. Są to mieszkańcy np. Zambrowa, Kolna, itd. Dodał, że wszyscy uczniowie muszą złożyć w szkołach świadectwa w oryginale, czym potwierdzą wybór szkoły. Na koniec naboru trzeba więc jeszcze poczekać. Na ok. 1450 kandydatów, którzy aplikowali do miejskiego systemu oświaty, w granicach 1380-1400 potwierdzi swój nabór. Tak jest co roku. Nabór się nie skończył jeszcze. Dyrektorzy szkół zakończyli wykorzystywanie narzędzia, jakim jest nabór elektroniczny, mają prawo przyjmować uczniów do szkół także w czasie wakacji, a nawet w ciągu roku szkolnego. Poinformował, że największego ruchu spodziewać się jeszcze można w Zespole Szkół Weterynaryjnych, bo szkoła ta zbiera uczniów z obszaru znacznie większego terytorialnie niż pozostałe szkoły. Zostały tam otwarte dwie klasy weterynaryjne i jeśli zajdzie potrzeba utworzenia trzeciej klasy, to na pewno Prezydent Miasta wyraziłby na to zgodę, bo jest to wyjątkowy kierunek kształcenia. Ponadto poinformował komisję, że w Zespole Szkół Drzewnych i Gimnazjalnych naboru do technikum nie ma. Zgłosiły się tam pojedyncze osoby do trzech kierunków kształcenia. Pomimo tego, że liczba zgłoszonych do PG nr 3 kandydatów była niewielka /5 osób, z czego tylko 3 potwierdziły świadectwami swoją chęć uczęszczania do tej szkoły/, jest jednak ośmioro uczniów z roku poprzedniego, którzy nie dostali promocji do klasy drugiej, musiała tam zostać utworzona klasa gimnazjalna z uwagi na to, że PG nr 3 ma swój obwód szkolny. Obwód szkolny można zmienić, ale dopiero po podjęciu przez Radę uchwały o zamiarze likwidacji, a potem wygaszeniu czy też likwidacji szkoły. Prawdopodobnie kolejna Rada stanie przed problemem likwidacji zarówno technikum nr 9, jak i gimnazjum nr 3.

    Więcej spraw w tym punkcie komisja nie zgłosiła.

    W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodniczący obrad zamknął posiedzenie komisji.

    • Data powstania: Data powstania: środa, 27 sie 2014 07:59
    • Data opublikowania: środa, 27 sie 2014 08:02
    Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
    Banner ePUAP
    Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
    Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej