Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

UCHWAŁA NR 274/XXV/20

z dnia: 27 maja 2020 r.
w sprawie: w sprawie skargi na działalność Prezydenta Miasta Łomża w zakresie „odsłonięcia cienia drzew rosnących wysoko”

            Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2020 r. poz. 713), w związku z art. 229 pkt 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku kodeks postępowania administracyjnego ( Dz.U. z 2020 r. poz. 695) Rada Miejska Łomży uchwala, co następuje:

 

§ 1. Po zapoznaniu się ze skargą na działania Prezydenta Miasta Łomża w zakresie„odsłonięcia cienia drzew rosnących wysoko”oraz ze stanowiskiem Komisji Skarg, Wniosków i Petycji w tej sprawie, Rada postanawia uznać skargę za bezpodstawną.

 

Uzasadnienie:

 


  1. W związku z pismem Prezydenta Miasta Łomża znak KPM.152.3.2019 z dnia 21.10.2019 r. skierowanym do Dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży w dniu 28.01.2020 r. drzewa rosnące na terenie Zespołu Szkół Specjalnych zostały podcięte.
  2. Drzewa na terenie Zespołu Szkół Specjalnych rosną w odległości ok. 27 m od bloku nr 6 przy ul. Nowogrodzkiej i nie blokują dostępu do światła mieszkańcom tego bloku. Korony drzew rosnących przy ul. Bernatowicza (odległość od bloku 7-10,5 m) nie są nadmiernie rozbudowane, nie wchodzą w kolizję z budynkami i infrastrukturą techniczną, nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i ruchu drogowego, nie odcinają dostępu światła do bloku.
  3. Drzewa będą poddane zabiegom pielęgnacyjnym w odpowiednim czasie                       w ramach utrzymania zieleni.
  4. Pielęgnacja drzew nie polega na corocznym skracaniu gałęzi i konarów drzew. Nadmierne skracanie koron drzew jest działaniem wbrew zasadom biologii i powoduje jedynie istotne okaleczenie drzew oraz zakłócenie bilansu energetycznego. Osłabia statykę drzewa oraz reakcję na czynniki chorobotwórcze. Zgodnie z wiedzą dendrologiczną ogólną zasadą pielęgnacji drzew jest usuwanie jak najmniejszej części korony (optymalna wielkość wynosi do 15%) i możliwie cienkich gałęzi. W ten sposób zabieg będzie miał nieznaczny wpływ na stan drzewa. Ponadto zgodnie z zapisami art. 87a ust. 2 i ust 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2020 r., poz. 55, zm. poz. 471) prace w obrębie korony drzewa nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30 % korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa. Gałęzi nie konarów. Usunięcie gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony stanowi uszkodzenie drzewa. Za uszkodzenie drzewa spowodowane wykonywaniem prac w obrębie korony drzewa ustawa o ochronie przyrody wprowadza kary pieniężne (art. 88 ust. 1 pkt 4). Z powyższego wynika, że ogławianie drzew jest prawnie zabronione i obwarowane sankcjami.      
  5. Każda przeszkoda ustawiona na drodze promieni świetlnych daje cień. Żeby drzewa nie rzucały cienia należałoby je usunąć. Jednak takie działanie nie ma poparcia w przepisach prawa i byłoby działaniem na szkodę interesu publicznego.
  6. Obecnie drzewa są w dobrym stanie zdrowotnym, nie wchodzą w kolizję z budynkami i infrastrukturą techniczną, nie stanowią zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i ruchu drogowego.
  7. Ustawa nie przewiduje możliwości usuwania drzew bez uzasadnionej przyczyny. Ponadto obowiązkiem organów administracji publicznej, osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych jest dbałość o przyrodę będącą dziedzictwem i bogactwem narodowym (art. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. W przepisie art. 2 ust. 1 pkt 8 i 9 ww. ustawy wskazano, że ochrona przyrody polega na zachowaniu, zrównoważonym użytkowaniu oraz odnawianiu zasobów, tworów i składników przyrody, w tym zieleni w miastach i wsiach oraz zadrzewień. Nadto w art. 2 ust. 2 pkt 5 ustawodawca wskazał, że celem ochrony przyrody jest ochrona walorów krajobrazowych, zieleni w miastach i wsiach oraz zadrzewień. Natomiast zgodnie z art. 127 ust. 2 pkt 6 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. prawo ochrony środowiska (Dz.U.2019.1396 t.j. z późn. zm.) ochrona roślin jest realizowana w szczególności poprzez ograniczanie możliwości wycinania drzew i krzewów oraz likwidacji terenów zieleni.W związku z powyższym, dbałość o zachowanie drzew wynika z prawnego obowiązku ich ochrony.
  8. Ochrona drzew jest bardzo ważnym elementem działań na rzecz ochrony powietrza. Drzewa są sprzymierzeńcem w walce ze smogiem. W ciągu ostatnich lat wiele ośrodków naukowych potwierdziło tezę, że drzewa pomagają nam walczyć z zanieczyszczeniem środowiska. Drzewa potrafią skutecznie pochłonąć różnego rodzaju związki - począwszy od tych najprostszych, jak dwutlenek węgla, który dla nich jest źródłem węgla, czyli pokarmu - po inne substancje, które są emitowane przez różne zanieczyszczenia powstałe na skutek użytkowania przydomowych pieców grzewczych. W tym miejscu należy podkreślić, że duże drzewa oczyszczają powietrze kilkadziesiąt razy efektywniej niż niska zieleń.
  9. Drzewa odgrywają zasadniczą rolę w zakresie poprawy jakości środowiska nie tylko poprzez oczyszczanie powietrza atmosferycznego ze szkodliwych gazów, pyłów                               i nadmiernego udziału CO2. Dostarczają tlen, przyczyniają się do odnawiania zasobów wodnych i ograniczają spływ wód opadowych. Ponadto przez zacienianie, osłanianie i transpirację wpływają na regulację klimatu lokalnego, zwłaszcza na obniżanie temperatury.

 

§ 2. Rada Miejska Łomży upoważnia Przewodniczącego Rady Miejskiej Łomży do powiadomienia skarżącego o sposobie załatwienia skargi.

 

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

       Przewodnicząca

     Rady Miejskiej Łomży

 

                    Alicja Konopka

  • Data dodania:
  • Data upublicznienia: piątek, 29 maj 2020 08:28
  • Wytwarzający informację: rada
  • Opublikował(a): Śleszyńska Dorota
  • Zaakceptował(a): Śleszyńska Dorota
  • Artykuł był czytany: 852 razy
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej