Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

UCHWAŁA NR 132/XVIII/15

z dnia: 25 listopada 2015 r.
w sprawie: w sprawie szczegółowych zasad udzielania gminnego jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się dziecka

Na podstawie art. 22a ust. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U.z 2015 r. poz. 114),art. 18 ust 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz. U. 2015.1515) Rada Miejska Łomży uchwala, co następuje:

§ 1. Z tytułu urodzenia się żywego dziecka przysługuje matce lub ojcu, opiekunowi prawnemu dziecka albo opiekunowi faktycznemu dziecka, zamieszkałym w Łomży, niezależnie od ich dochodów, jednorazowa zapomoga w wysokości 500 zł, zwana dalej zapomogą.

§ 2. Zapomoga przysługuje osobie uprawnionej, zamieszkałej w Łomży przez okres co najmniej 12 miesięcy przed dniem urodzenia dziecka.

§ 3. Opiekunem faktycznym dziecka jest osoba faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka.

§ 4. 1. Zapomogę przyznaje się na podstawie wniosku, którego wzór stanowi załącznik do uchwały.

2. Wniosek składa się nie później niż przed upływem 12 miesięcy od narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobieniem, nie później niż do czasu pozostawania przez dziecko pod opieką osoby uprawnionej.

3. Wniosek składa się w Urzędzie Miejskim w Łomży w Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia.

4. Wniosek złożony po terminie pozostawia się bez rozpoznania.

5. Do wniosku dołącza się kserokopię skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka wraz z kserokopią dowodów tożsamości rodziców, opiekunów faktycznych lub prawnych dziecka oraz oświadczeniem osób uprawnionych stwierdzających, że na wskazane we wniosku dziecko nie otrzymały oraz nie ubiegają się o zapomogę przyznawaną na podstawie art. 22a ustawy z dnia 28.11.2003 roku o świadczeniach rodzinnych, z innej jednostki samorządu terytorialnego.

6. W przypadku wniosku złożonego przez opiekuna prawnego do wniosku dołącza się zaświadczenie właściwego sądu potwierdzające ustanowienie opieki lub odpis prawomocnego orzeczenia sądu o ustanowieniu wnioskodawcy opiekunem dziecka.

7. W przypadku wniosku złożonego przez opiekuna faktycznego do wniosku dołącza się zaświadczenie właściwego sądu potwierdzające toczące się postępowanie o przysposobienie dziecka oraz oświadczenie o dacie objęcia dziecka opieką.

8. W przypadku wniosku dotyczącego dziecka przysposobionego do wniosku dołącza się odpis prawomocnego orzeczenia sądu o przysposobieniu dziecka.

9. Jeżeli organ prowadzący postępowanie uzna to za konieczne może żądać też innych dokumentów niewymienionych w § 4 ust. 4 uchwały, niezbędnych do ustalenia prawa do zapomogi.

10. Kopię dokumentów uwierzytelnia organ prowadzący postępowanie w sprawie zapomogi.

§ 5. Ustalenie uprawnień do zapomogi następuje w drodze decyzji administracyjnej.

§ 6. 1. W przypadku, gdy dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców lub opiekunów, zapomoga przysługuje temu z rodziców lub opiekunów, pod którego opieką dziecko się znajduje.

2. W przypadku zbiegu prawa osób uprawnionych do zapomogi, zapomoga przyznawana jest tej osobie, która pierwsza złożyła wniosek.

§ 7. W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka podczas jednego porodu zapomoga przysługuje na każde dziecko.

§ 8. Matce lub ojcu, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka zapomoga przysługuje tylko w przypadku nie pobrania jej wcześniej przez inną osobę uprawnioną.

§ 9. 1. Zapomoga przysługuje, jeżeli nie została przyznana osobie uprawnionej w innej gminie na podstawie uchwały wydanej w oparciu o art. 22a ust. 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. 2015.114).

2. Zapomoga nie przysługuje, jeżeli

1) dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej lub instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie,

2) dziecko zostało porzucone lub oddane do adopcji albo z jakichkolwiek innej przyczyny nie pozostaje pod stałą pieczą rodziców.

§ 10. Jeżeli osoba uprawniona nie podejmuje zapomogi przez okres 3 miesięcy, prawo do zapomogi wygasa.

§ 11. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Łomża.

§ 12. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego z mocą obowiązująca od 1 stycznia 2016r.  

 

 





 


Przewodniczący Rady Miejskiej Łomży


Wiesław Tadeusz Grzymała

Pliki do pobrania:

  • Data dodania:
  • Data upublicznienia: piątek, 27 lis 2015 15:12
  • Opublikował(a): Śleszyńska Dorota
  • Zaakceptował(a): Śleszyńska Dorota
  • Artykuł był czytany: 3005 razy
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej