Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Zarządzenie Nr 61/06

z dnia: 20 kwietnia
w sprawie: wymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się uzyskanie zezwolenia na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości oraz opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
Na podstawie art. 7 ust. 3a ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jednolity Dz.U. z 2005 roku Nr 236, poz. 2008)

zarządzam, co następuje:

§ 1

Ustalam następujące wymagania i obowiązki dla przedsiębiorców ubiegających się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości:
1. Dysponowanie prawem do nieruchomości stanowiącej bazę techniczną wyposażona w:
1) miejsce postojowe dla pojazdów,
2) miejsce do magazynowania pojemników,
3) miejsce do mycia pojazdów oraz pojemników,
4) w przypadku niemożności spełnienia obowiązku określonego w pkt. 3) przedsiębiorca jest zobowiązany udokumentować przekazanie tego obowiązku innemu przedsiębiorcy, w formie pisemnej umowy.
2. Zapewnienie odpowiedniego standardu sanitarnego i prawidłowego wykonania usług oraz dysponowanie sprawnymi technicznie urządzeniami następującego rodzaju:
1) pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych,
2) pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów dla poszczególnych rodzajów odpadów,
3) worki foliowe do selektywnej zbiórki odpadów dla poszczególnych rodzajów odpadów,
4) kontenery do gromadzenia odpadów komunalnych,
5) w przypadku niemożności spełnienia obowiązku określonego w pkt. 2) i 3) przedsiębiorca jest zobowiązany udokumentować przekazanie tego obowiązku innemu przedsiębiorcy, w formie pisemnej umowy.
Przez odpowiedni standard sanitarny należy rozumieć możliwość organizacyjną, techniczną i finansową, która zapewni systematyczne odbieranie odpadów od właścicieli nieruchomości, z częstotliwością określoną w regulaminie utrzymania porządku i czystości dla na terenie miasta Łomża.
3. Zorganizowanie i wprowadzenie w życie dla swoich klientów, systemu zbiórki:
1) surowców wtórnych (szkło, makulatura, PET),
2) biodegradowalnych,
3) niebezpiecznych,
4) elektrycznych i elektronicznych,
5) wielkogabarytowych,
6) w przypadku niemożności spełnienia obowiązku określonego w pkt. 3), 4) i 5) przedsiębiorca jest zobowiązany udokumentować przekazanie tego obowiązku innemu przedsiębiorcy, w formie pisemnej umowy.
4. Dysponowanie sprawnymi technicznie pojazdami specjalistycznymi do odbierania i transportu odpadów, których konstrukcja uniemożliwia rozpylanie i rozwiewanie przewożonego ładunku oraz wyposażenie ich w odpowiednie narzędzia do ręcznego uprzątnięcia odpadów rozsypanych w trakcie prac załadunkowych.
5. Zapewnienie odpowiedniej ilości pojazdów gwarantujących ciągłość świadczenia usług w przypadku awarii sprzętu niezbędnego do wykonywania przedmiotowej działalności.
6. Gromadzenie danych o świadczonych usługach przy użyciu własnego systemu komputerowego albo udokumentowanie zlecenia gromadzenia tych danych systemem komputerowym, poprzez przedłożenie stosownej umowy. System ma możliwość obliczenia średniego poziomu odzysku oraz ilość zebranych odpadów przez poszczególne gospodarstwa, celem naliczenia zniżek w opłatach.
7. Ustalenie z właścicielami nieruchomości, z którymi przedsiębiorca posiada umowę na odbieranie odpadów komunalnych, systemu odbierania surowców wtórnych.
8. Postępowanie z zebranymi surowcami oraz wygląd pojemników i worków na surowce wtórne powinny być zgodne z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 października 2005 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami opakowaniowymi (Dz.U. z 2005 roku Nr 219, poz. 1858) oraz Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Łomża.
9. Posiadanie aktualnego zezwolenia na transport odpadów oraz innych wymaganych zezwoleń odpowiednio do zakresu prowadzonej działalności.
10. Posiadanie umowy lub pisemnego zapewnienia potwierdzającego gotowość odbioru odpadów komunalnych przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odzysku lub unieszkodliwiania odpadów.
11. Przedsiębiorca powinien sam posiadać możliwości prowadzenia odzysku zebranych odpadów komunalnych na własnej instalacji, lub mieć podpisane umowy z zarządzającymi obiektami, instalacjami lub urządzeniami posiadającymi takie możliwości. Dotyczy to zwłaszcza unieszkodliwiania odpadów niebezpiecznych, sprzętu elektrycznego i elektronicznego, kruszenia odpadów budowlanych, rozdrabniania i kompostowania odpadów zielonych, demontażu odpadów wielkogabarytowych, dokładnego sortowania opakowań, papieru, tektury, tekstyliów i metali, odzysku i recyklingu opakowań wielomateriałowych.
12. Wskazuje się miejskie składowisko odpadów w Miastkowie jako miejsce unieszkodliwiania odpadów komunalnych odbieranych od właścicieli nieruchomości z terenu miasta Łomża.

§ 2

Ustalam następujące wymagania i obowiązki dla przedsiębiorców ubiegających się o uzyskanie zezwolenia na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych:
1. Dysponowanie nieruchomością na bazę techniczną, wyposażona w:
1) miejsce postojowe dla pojazdów,
2) miejsce do mycia pojazdów,
3) w przypadku niemożności spełnienia obowiązku ustalonego w pkt 2 przedsiębiorca jest zobowiązany udokumentować przekazanie tego obowiązku innemu przedsiębiorcy w formie pisemnej umowy.
2. Posiadanie homologowanego pojazdu asenizacyjnego spełniającego wymagania zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 listopada 2002 roku w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych (Dz.U. z 2002 roku Nr 193, poz. 1617).
3. Gromadzenie danych o świadczonych usługach przy użyciu własnego systemu komputerowego albo udokumentowanie zlecenia gromadzenia tych danych systemem komputerowym, poprzez przedłożenie stosownej umowy.
4. Posiadanie umowy lub pisemnego zapewnienia potwierdzającego gotowość odbioru nieczystości ciekłych przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności przez punkt zlewny.

§ 3

Przedsiębiorca ubiegający się o wydanie zezwolenia zobowiązany jest do wykazania się właściwymi dokumentami stwierdzającymi posiadanie odpowiednich środków technicznych i spełnienie wymagań określonych niniejszym zarządzeniem, odpowiednio do zakresu wykonywanej działalności.
§ 4
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
§ 5
Zarządzenie podlega podaniu do publicznej wiadomości poprzez rozplakatowanie na tablicach ogłoszeń Urzędu Miejskiego oraz ogłoszenie na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Biuletynie Informacji Publicznej.








  • Data dodania:
  • Data upublicznienia: czwartek, 20 kwi 2006 10:15
  • Opublikował(a): Aldona Zientalska
  • Zaakceptował(a): Aldona Zientalska
  • Artykuł był czytany: 1688 razy
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej