Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 23 posiedzeniu w dniu 12 czerwca 2008 r.

Komisja realizowała nastepujący porządek:

1.    Przyjęcie protokołu z  poprzedniego posiedzenia.

2.    Wytypowanie zespołu w sprawie skontrolowania wydanych przez  Prezydenta decyzji na sprzedaż napojów alkoholowych.

3.    Wypracowanie stanowiska w sprawie wykreślenia bibliotek z katalogu obiektów chronionych.

4.    Sprawy różne.

  Przebieg posiedzenia;

            Posiedzenie Komisji otworzył i obradom przewodniczył Pan Jan Kleczyński - Przewodniczący Komisji.

                   Następnie Komisja jednogłośnie przyjęła porządek posiedzenia jak wyżej. 

Ad. 1

                   Przewodniczący poprosił o uwagi do protokołu nr 22/08.

                   Członkowie komisji nie zgłosili uwag do protokołu nr 22/08  i przyjęli go jednogłośnie. 

 Ad. 2 

            Pan Przewodniczący przystępując  do realizacji porządku przypomniał, że podczas obrad ostatniej sesji w momencie dyskusji nad projektem uchwały  w sprawie zwiększenia liczby punktów sprzedaży napoi alkoholowych Prezydent Miasta komentując wypowiedzi radnych stwierdził, że komisja Rewizyjna może  zbadać wszystkie decyzje, które zostały wydane przez Prezydenta. W związku z tym uznał, że sprawą należy się zająć. Proponuje  więc, by Komisja wytypowała zespół, który by przeanalizował wydane decyzje  w sprawie  sprzedaży i podawania napoi alkoholowych. Dodał, że wcześniej wystosował pismo do Prezydenta z prośbą o udostępnienie dokumentów od 2003 roku do chwili obecnej. Uważa jednak, że w dniu dzisiejszym należy zastanowić się i być może tak szerokim zakresem kontroli nie obejmować, być może wystarczą 2-3 lata. Proponuje, by były to lata nieparzyste 2003, 2005, 2007. Wyjaśniając radnemu Grabani czemu te lata poinformował, że gdy był członkiem Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, to w 2005 roku było kilka kontrowersyjnych decyzji. Uważa więc, że dobrze by było przyjrzeć się nim od podstaw. Różni ludzie wówczas różnie komentowali te sprawy. Trudno wyrabiać sobie stanowisko w oparciu o informacje i cudze stanowiska nie mają wglądu w dokumenty.

            Pan Maciej Borysewicz zabierając głos w dyskusji stwierdził, że być może należy sprawdzić dokumenty od początku kadencji.

            Pan Mariusz Chrzanowski zabierając głos stwierdził, że w związku z informacją Przewodniczącego, iż w 2005 roku były kontrowersyjne decyzje należy zająć się rokiem 2005.

            Kontynuując radny Maciej Borysewicz zwrócił uwagę, że Komisja Rewizyjna składa się tylko z 4 osób, w związku z powyższym powinna w całości zajmować się ta sprawą. Zdaje sobie sprawę, iż będzie to ogrom pracy, ale powinna nad tym pracować cała Komisja. Proponuje, by tematem tym Komisja zajęła się na początku lipca. Należy poinformować o tym wcześniej, by Komisja miała wgląd w dokumenty.

   

         Pan Piotr Grabani poparł propozycję radnego Borysewicza, uważa, że dobrym rozwiązaniem jest by na bieżąco wszyscy członkowie włączyli się do pracy. Będzie to robocze posiedzenie Komisji, na której pracownik zreferuje materiały i odpowie na zapytania radnych.

            Podsumowując dyskusję członkowie Komisji ustalili, że   kontrola będzie obejmowała okres od 1 stycznia 2005 roku do chwili obecnej. Prosząc równocześnie Prezydenta, by przedłożył w zestawieniu tym  zawrzeć na czyj wniosek, kto  występował, na jaką ilość alkoholu, czy otrzymał kocesję. 

Ad. 3

            Kontynuując  posiedzenie Przewodniczący wyjaśnił, że temat ten dotyczy wykreślenia z listy obiektów chronionych bibliotek publicznych. Gdy dowiedział się o tym był zbulwersowany i podejrzewał, że zostało popełnione przestępstwo.

            Pan Piotr Grabani zabierając głos w dyskusji zwrócił uwagę, że być może nie ma ogromnego znaczenia, czy jest to obiekt szeroko rozumianej kultury, ale należy zwrócić uwagę na to, że ten, kto ma koncesję, może bardzo łatwo ją stracić. Zwrócił uwagę, że z mediów widać, że jest mnóstwo patologii w tym zakresie. Położyłby więc większy nacisk właśnie na to.

  

          Przewodniczący zwrócił uwagę, że chodzi tu o podmiot przy ul. Jatkowej, a z ustawy wynika jasno, że rady gmin maja wypracowywać takie kryteria, aby  ograniczać dostępność alkoholu i w tym katalogu umieszczono biblioteki. W tym przypadku od tego klubu do biblioteki jest dokładnie 43 m. Podmiot ten nie mógł więc otrzymać koncesji, w związku z powyższym należało coś zrobić, by podmiot ten koncesję mógł otrzymać. Podkreślił, że bulwersujące jest to, iż w czasie, gdy był członkiem MKRPA wpłynęła informacja od policji, że tam policjanci  stwierdzili, iż była sprzedaż narkotyków. Przewodniczący MKRPA cały czas komunikuje się z Prezydentem. Uważa więc, że Prezydent tę wiedzę posiadał i gdyby przekazał ją Radzie, takiej decyzji Rada by nie podjęła, by wykluczyć biblioteki.

            Pan Piotr Grabani proponuje, by skontrolować również ten punkt przy ul. Jatkowej wielowątkowo uwzględniając te wszystkie informacje, o których mówi Przewodniczący, czy taka wiedza była, u kogo była. Końcowym efektem tego stanowiska może być wniosek Komisji,  aby  biblioteki wróciły do katalogu obiektów chronionych.

   

         Pan Maciej Borysewicz popiera wniosek radnego Grabani uważając, że Komisja powinna iść dalej i w lipcu  zbadać również ul. Jatkową. Chcąc zając się bibliotekami chciałby mieć szerszą wiedzę na temat, czy w całym mieście chodzi tylko o ul. Jatkową, czy coś się zmieniło. Jego zdaniem od służb Prezydenta dobrze by było otrzymać informację ile lokali gastronomicznych oraz sklepów sprzedających alkohol znajduje się w pobliży bibliotek. Chciałby wiedzieć, czy w takiej odległości od biblioteki znajduje się lokal przy ul. Jatkowej, czy od tego czasu powstało więcej. Uważa, że Komisja może wystąpić czy to do Straży Miejskiej, czy też do Policji z prośbą, by z posiadanych danych statystycznych z ostatnich 2 lat  przekazali informację w których lokalach jest najwięcej zgłoszeń dotyczących bójek. Podkreślił, że chcąc zająć się tematem i przedłożyć go na sesję należy się do niego przygotować.

            Przewodniczący zabierając głos stwierdził, że podziela pogląd radnego Borysewicza i uważa, że  tematowi  temu należy poświęcić oddzielne posiedzenie Komisji i zaprosić na nie osoby, które z punktu widzenia tematu będą bardzo istotne.

 Chciałby, by Komisja sprecyzowała pytania, na które uzyska odpowiedź.

            Pan Piotr Grabani zabierając głos zwrócił uwagę, że temat bezpieczeństwa będzie omawiany na najbliższej sesji. Należy więc szybko sformułował pismo do komendanta Policji, by doprecyzował dane, które będzie prezentował na sesji.

            

  Pan Maciej Borysewicz uważa, że tematem tym Komisja powinna zająć się w lipcu i rozważa, czy nie należy wystąpić również do Pogotowia o  stosowne informacje.

Kończąc dyskusję Komisja uznała za zasadne wystąpienie do Komendanta Policji z prośbą o uszczegółowienie  informacji na temat zaistniałych zdarzeń przy lokalach gastronomicznych na terenie miasta w ostatnich 2 latach, natomiast do Prezydenta z prośba o informację  ile lokali gastronomicznych oraz sklepów sprzedających alkohol na terenie miasta znajduje się w pobliży bibliotek.  

Ad. 4 

   

         W sprawach różnych Przewodniczący zwrócił się do członków Komisji z zapytaniem, co zrobić z wyrokiem kasacyjnym w sprawie scalenia ogródków działkowych. 

           

 Pan Maciej Borysewicz zwrócił uwagę, że wyrok jest prawomocny, należy więc wrócić do wyroku WSA, który stwierdził, że scalenie było przeprowadzone nieprawidłowo. Na podstawie tego wyroku działkowcy  będą mogli dochodzić odszkodowania i to odszkodowanie powinno zostać wypłacone.  Zwrócił uwagę, że toczy się również sprawa Zielonej Dzielnicy. Co będzie, jak tu również wyrok stwierdzi unieważnienie scalenia. Tu będą gigantyczne odszkodowania. Będzie to uderzało we wszystkich. Zwrócił uwagę, że istota popełniania błędów jest to, że należy wyciągać z nich naukę. Zauważył, że ktoś decyzję podejmował, a konsekwencje nie będą wyciągane?

Członkowie Komisji uznali, że te pytania należy zadać Prezydentowi Brzezińskiemu na najbliższym posiedzeniu, by te kwestie wyjaśnić.

            Pan Maciej Borysewicz zwrócił uwagę na art. w Gazecie Współczesnej dot. uchylenia Uchwały. Zauważył, że projekty uchwał są  Radzie przedkładane  zaopiniowane przez Radcę Prawnego. Radni maja więc zaufanie, że uchwała jest  przygotowana właściwie. Później mówi się, że radni popełnili błąd, on tego nie rozumie.

           

 Pan Piotr Grabani zwrócił uwagę, że prawda jest, iż projekty przygotowywane są przez wydziały, decyzje podejmuje Rada. Podobnie jest w przypadku czy to  Wojewody, czy też Premiera. Rada działa w dobrej wierze i ma zaufanie do służb Prezydenta, że przedkładane materiały są przygotowane dobrze. Zwrócił uwagę, że ważna jest również kwestia organu nadzoru. Jeżeli chodzi o kontakty z mediami, to być może w momencie zakupu laptopów radni będą posiadali większy dostęp do tego, co się dzieje w mieście i mogli żyć sprawami miasta.

Na tym posiedzenie Komisji zakończono. 
  • Data powstania: Data powstania: poniedziałek, 14 lip 2008 09:07
  • Data opublikowania: poniedziałek, 14 lip 2008 09:11
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 11:37
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej