Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 18 posiedzeniu w dniu 26 lutego 2008 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad: 1.Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji. 2.Problemy i uwarunkowania rozwoju wiodących branż gospodarczych (np. branża budowlana). 3.Analiza na lokalnym rynku pracy na obszarze działania PUP w Łomży w 2007 roku na podstawie informacji Prezydenta Miasta i Powiatowego Urzędu Pracy. 4.Ocena realizacji kierunków działania Prezydenta Miasta Łomża w zakresie rozwoju i planów zagospodarowania przestrzennego na 2008 rok. 5.Dyskusja i przyjęcie planu pracy Komisji na 2008 rok. 6.Sprawy różne.
 
Ad. 1

 
Przewodniczący Komisji poprosił o uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania 5 głosami za – jednogłośnie przyjęła protokół nr 17/08 z dnia 28 stycznia 2008 roku.

 

 
Ad. 2

 
Przewodniczący Komisji przedstawił informację i uwarunkowaniach prowadzenia działalności gospodarczej na terenie miasta Łomża (w załączeniu), a następnie otworzył dyskusję.
Pani Małgorzata Bronowicz – Domańska – Dyrektor Fabet – Łomża przedstawiła działalność zakładu. Wyjaśniła, że zakład należy do francuskiej grupy CB. W chwili obecnej jest 4 takie zakłady, a docelowo będzie ich więcej. W ostatnim pól roku zakład zwiększył produkcje 4-krotnie. Jest to jeden z największych zakładów produkcyjnych w mieście. Zatrudnienie w tej chwili jest na poziomie 100 osób. Planowane jest zwiększenie zatrudnienia do 150 osób, razem z administracją będzie to ok. 180 zatrudnionych osób.

 
Stwierdziła następnie, że zakład produkuje wiele asortymentów i nie jest to tylko budownictwo mieszkaniowe. Są to m.in. konstrukcje przemysłowe. Ponadto zakład zaopatruje rynek w całej Polsce jako przykład podała metro warszawskie i Politechnikę Poznańską. Dodała, że bardzo chcieliby budować w Łomży. Głównym problemem zakładu stwierdziła, jest zdobycie pracowników. Z jednej strony przychodzą ludzie, których zakład nie może zatrudnić albo, których zakład zatrudnia na 3 miesiące i dziękujemy im, ponieważ się nie sprawdzili. Poszukiwane są wykwalifikowane branże typu mechanicy, suwnicowi, spawacze. Bardzo dużo zakład inwestuje w kursy, stara się szkolić ludzi. W chwili obecnej zakład podjął współpracę z Zespołem Szkół Technicznych prosząc o uruchomienie branży budowlanej i ma zamiar ufundować stypendium bądź nagrodę dla uczniów szczególnie wyróżniających się. Zakład uczestniczył w targach pracy, ale z niewielkim efektem. Przestawiona została szeroka oferta i udało się zatrudnić 5 osób, z czego jedna czy dwie zostały. Stąd tez można wyciągnąć wniosek, że ludzi do pracy nie ma. Wymagania są duże, umiejętności małe, a poczucie dyscypliny niewielkie. Kończąc stwierdziła , że zakład będzie funkcjonował w Łomży. Wyraziła też nadzieję, że zakład znajdzie odbiorców swoich produktów w Łomży.
Pan Kazimierz Sałacki – Cech Rzemieślników i innych Przedsiębiorców odnosząc się do kształcenia zawodowego stwierdził, że presja na ogólniaki i szkoły średnie była tak silna, ze przez pewien okres liczba uczniów w zawodach spadała. Nie wszyscy jednak będą magistrami, nie wszyscy będą prowadzić działalność gospodarczą, część tych ludzi musi pracować u kogoś. Struktura szkolnictwa zawodowego jest taka, że całością zawiaduje OHP. Związek Rzemiosła jest wykonawcą części praktycznej. Na pewno na terenie miasta nie jesteśmy w stanie pewnych spraw przeskoczyć, ale cieszy się, że jest tendencja wzrostowa i tych uczniów w zawodzie przybywa. Oczekiwania w stosunku do ratusza ze strony przedsiębiorców są tylko jedne, aby sytuacje zezwoleń, pozwoleń wszystkich innych dokumentów, które są wymagane w czasie procesu inwestycyjnego maksymalnie uprościć i uzyskiwać te dokumenty równolegle.
Pan Zbigniew Lipski stwierdził, że jednym z kierunków rozwoju miasta jest rozwój poprzez szkolnictwo. Miasto jest tak usytuowane, że poprzez szkolnictwo wyższe, zawodowe Łomża może się rozwijać. Niektórzy oczekują rozwoju miasta poprzez utworzenie strefy ekonomicznej. Radni idą w tym kierunku, aby umożliwić powstanie strefy. Jego zdaniem w mieście stało się coś, co nie powinno mieć miejsca. Dopuściliśmy do powstania kilku sklepów dyskontowych i przyszłość pokaże jaki popełniliśmy błąd. To te sklepy będą konkurencją dla naszych handlowców. Przykładem jest sieć sklepów Biedronka.
Pan Maciej Zajkowski – Prezes ŁIPH zabierając głos stwierdził, że tematów jest bardzo dużo, ale tak naprawdę nie rozmawiamy z Prezydentem z Radą na ważne dla miasta tematy. Po wyborach miała powstać rada współpracy i jeśli nie ma jej przy Prezydencie, to może stwórzmy ja przy Komisji Rozwoju i Przedsiębiorczości. Przez rok czasu Rada podejmowała szereg decyzji i w zakresie szkolnictwa i w zakresie rozwoju miasta. W innych miasta np. w Białymstoku Prezydenci zasięgają opinii i współpracują z samorządem gospodarczym przed podjęciem decyzji. Problemem jest brak przepływu informacji. Izba Przemysłowo - Handlowa była zaproszona w 2005 roku w zakresie omawiania analizy społeczno – gospodarczej. Minęły 2 lata i nie byli zaproszeni ani razu. Uważa, że przedstawiciele cechu, czy izby powinni spotykać się z władzami miasta, rozmawiać. Tu brak jest komunikacji pomiędzy Prezydentem, a nimi. Bardzo dobrze to działa w Białymstoku. Uważa, że jeżeli ta Komisja zajmuje się sprawami gospodarczymi, to jest tym ciałem, które mogłoby spotkać się z przedstawicielami cechu, izby raz na kwartałach tylko odnośnie spraw związanych z gospodarką. Jeśli Komisja będzie do dyspozycji przedsiębiorców, to będziemy mogli rozmawiać o problemach i rozwiązaniu tych problemów.
Pan Zbigniew Lipski zwrócił uwagę, że Pan Maciej Zajkowski w swoich wypowiedziach jako przykład podaje Białystok, gdzie ostatnio powstała Galeria Biała i inne. W związku z tym zwraca się z zapytaniem czy Pan Prezes wierzy w to, że powstanie w Łomży Galeria Narew przy ul. Wojska Polskiego w kształcie w jakim przedstawiono koncepcję zagospodarowania terenu po byłych Zakładach Bawełnianych.
Pan Maciej Zajkowski – Prezes ŁIPH stwierdził, ze ta inwestycja powstanie. W czwartek inwestorzy rozmawiali z Prezydentem Sroczyńskim już o konkretach, m.in. Rozwiązaniach komunikacyjnych. Dodał, ze dla niego podmiotowość prawna jest nieistotna. To, że spółkę założyli przedsiębiorcy łomżyńscy jest dla niego nieistotna. Spółka prawa handlowego ma to do siebie, że można udziałami działki sprzedawać zamieniać i podmiotowość nie ma tu znaczenia.
Pan Janusz Nowakowski stwierdził, że bardzo dobrze, że takie spotkanie się odbyło. Od paru lat mówi się, że potrzebna jest współpraca, kontakty z przedsiębiorcami, powołanie rady przy Prezydencie i jest zaskoczony, ze nic się w tej mierze nie dzieje. Nie ma zbyt wiele wspólnych płaszczyzn między takim organem jak Rada Miejska, a ciałami jakie reprezentują zaproszeni na posiedzenie goście tylko dlatego, że pewne kompetencje Rady są bardziej uchwałodawcze, natomiast środowisko gospodarcze, przedsiębiorców oczekuje konkretów i działań merytorycznych. W tym układzie bardziej adekwatnym organem jest Prezydent dlatego, ze i tak Rada będzie musiała prosić Prezydenta o podjęcie pewnych działań. Rada przez ustawodawcę została ubezwłasnowolniona, a szczególnie w Łomży układy są dziwne i nagle dowiaduje się, że radni są dziwni, ze bulwarów nie ma w mieście. Rada ustaliła strategię rozwoju miasta, 3-letni plan inwestycyjny, uchwaliła przystąpienie do zmiany planu zagospodarowania i co roku uchwalała środki na bulwary. W każdym uchwalonym dokumencie zapisane jest zadanie – bulwary, a środków w budżecie nie ma. Pyta więc w czym jest wina Rady, ze bulwarów nie ma. Tak jest w wielu innych sprawach, nie tylko jeśli chodzi o bulwary. Uważa, że takie spotkania są potrzebne.
Pan Artur Truszkowski – ŁIPH stwierdził,że należy zadać pytanie co zrobić, żeby ściągnąć ludzi do miasta, zaproponować coś atrakcyjnego co przyciągnie ludzi z zewnątrz, ponieważ dzisiaj sytuacja jest taka, że Łomżyniacy jadą na basen do Zambrowa i do kina do Ostrołęki. Nie chodzi o to, że Rada Miejska ma wybudować tylko co Rada o tym myśli.
Pan Maciej Zajkowski – Prezes ŁIPH stwierdził, że ważna jest komunikacja, wymiana poglądów i to powinno być. Dlatego też zaproponował, aby raz na kwartał odbyło się spotkanie z Komisją, chyba ze Pan Przewodniczący przekona Pana Prezydenta i przy Prezydencie powstanie takie ciało. Zwrócił się z prośba, aby materiały, które otrzymują członkowie Komisji przesyłane były również do Izby Przemysłowo - Handlowej i do Cechu.
Przewodniczący Komisji stwierdził, że do tematu szkolnictwa zawodowego musimy wrócić. Zobowiązał się do przesyłania materiałów, o których mówił Pan Zajkowski. Zobowiązał się również do rozmów z Prezydentem na temat utworzenia rady przy Prezydencie. Jeżeli okaże się, że Prezydenci nie mają czasu, to zobowiązuje się do organizowania takich spotkań z miesięcznym wyprzedzeniem. Obiecał, że na następnym spotkaniu obecni będą Prezydent Brzeziński i Prezydent Sroczyński. Dodał, że jego intencją było doprowadzenie do dzisiejszego spotkania i ma nadzieję, że spełniło swoje zadanie. Organizacja i forma kolejnych spotkań zostanie dopracowana. Zamknął dyskusję.

 
Ad. 3
Pan Mieczysław Bieniek – Dyrektor PUP w Łomży przedstawił analizę sytuacji na lokalnym rynku pracy w 2007 roku (w załączeniu). Dodał, że generalnie bezrobocie cały czas spada, chociaż w okresie zimowym ma tendencję wzrostową, ale już w miesiącu lutym będzie spadek.
Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.
Pan Janusz Nowakowski zwrócił się z zapytaniem na jakie zawody w chwili obecnej jest zapotrzebowanie.
Pan Mieczysław Bieniek – Dyrektor PUP wyjaśnił, że głównie budowlane. Są też oferty pracy dla stolarzy i w handlu dla sprzedawców.
Przewodniczący Komisji zwrócił uwagę na strukturę zatrudnienia i ilość bezrobotnych pobierających zasiłek w procentach.
Pan Mieczysław Bieniek wyjaśnił, że z 40 % uprawnionych do pobierania zasiłku dla bezrobotnych jest niespełna 10 % w związku z tym, że kiedyś wystarczyło, że bezrobotny zarejestrował się w urzędzie pracy, natomiast teraz musi spełnić szereg wymogów, aby uzyskać prawo do zasiłku.
Innych pytań nie zgłoszono.

 
Ad. 4

 
Pan Marek Jankowski – Architekt Miejski przedstawił informację dotyczącą polityki przestrzennej miasta Łomża na 2008 rok (w załączeniu).
Komisja nie wniosła uwag.
Przewodniczący Komisji podziękował za przedstawienie informacji. Stwierdził, że rok 2008 będzie bogatym rokiem jeśli chodzi o plany zagospodarowania przestrzennego.

 

 
Ad. 5

 
Przewodniczący Komisji poprosił o uwagi do projektu planu pracy Komisji na 2008 rok (w załączeniu).
Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania 5 głosami za – jednogłośnie przyjęła plan pracy Komisji na 2008 rok

 

 
Ad. 6

 
Nie zgłoszono.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący zamknął posiedzenie Komisji.

 
  • Data powstania: Data powstania: wtorek, 3 cze 2008 09:59
  • Data opublikowania: wtorek, 3 cze 2008 10:01
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 11:15
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej