Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 6 posiedzeniu w dniu 23 kwietnia 2007 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołu nr 4/07 z dnia 22 marca 2007 r oraz nr 5/07 z dnia 14 kwietnia 2007 roku. 2. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Łomża dla terenów Śródmieścia – obszar P 1– druk nr 86, 86 A. 3. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Łomża – druk nr 90, 90 A. 4. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Łomża – druk nr 91, 91. 5. Informacja o realizacji zadań wynikających ze Strategii Promocji Gospodarczej miasta w roku 2006. 6. Sprawy różne.
Ad. 1

Przewodniczący Komisji poprosił o uwagi do protokołów z poprzednich posiedzeń Komisji.
Pan Tadeusz Zaremba poprosił o odczytanie treści wniosku, który zgłaszał na posiedzeniu w dniu 22 marca br. w trakcie dyskusji nad realizacja strategii zrównoważonego rozwoju miasta za 2006 rok.
Przewodniczący Komisji przedstawił treść wniosku.
Pan Tadeusz Zaremba stwierdził, że jego wniosek dotyczył przedstawienia przez Prezydenta Radzie planu przygotowania ludzi, zespołów ludzkich do absorpcji środków unijnych. Ten wniosek jest bezsensowny i nic nie będzie zmieniał, ale mówił, że prosi Prezydenta o plan przygotowań przedstawicieli sfery budżetowej w obszarze kultury, edukacji i czegoś tam jeszcze do pisania projektów w celu absorpcji środków unijnych, kto, kiedy i ile będzie przygotowywa, aby od przyszłego roku zaczęto pisać takie wnioski.
W związku z powyższym Przewodniczący Komisji zaproponował, że wniosek ten zostanie uszczegółowiony i przegłosowany ponownie.
Pan Tadeusz Zaremba przyjął propozycje Przewodniczącego Komisji.
Innych uwag do protokołów nie zgłoszono.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie protokoły z poprzednich posiedzeń Komisji. Komisja w wyniku głosowania 7 głosami za przy braku głosów przeciw i 2 głosach wstrzymujących przyjęła protokół nr 4/07 oraz 5/07.


Ad. 2

Pani Anna Skiepko – WAiU UM przedstawiła wniosek i projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Łomża dla terenów Śródmieścia – obszar P 1 (druk nr 86, 86 A w załączeniu).
Pan Tadeusz Zaremba odnosząc do terenów objętych konkursem, gdzie procedura nie jest zakończona zwrócił się z zapytaniem czy zlecanie komuś innemu wykonanie np. ścieżek rowerowych nie spowoduje roszczeń z tytułu naruszenia praw autorskich. Poprosił również o wyjaśnienie na jakim etapie jest opracowanie takiego lokalnego programu rewitalizacji, ponieważ jest to podstawowy warunek, który umożliwia właścicielom włączenia się w program rewitalizacji.
Pani Wiesława Serwatko – Naczelnik WPGiI stwierdziła, że sprawa ta była konsultowana dosyć długo. Chcieliśmy rozmawiać z pracownią, która wygrała konkurs, ale z ich strony tej woli nie było. Z konsultacji z prawnikami i naszej wiedzy takich roszczeń i kłopotów nie będzie. Odnosząc się do programu rewitalizacji wyjaśniła, że program ten został uchwalony na lata 2004 – 2006. Miasto zamierzało przystąpić do opracowania programu rewitalizacji i program ten powinien obejmować określony obszar. Niestety zapisy w programach operacyjnych, szczególnie naszym, regionalnym, nie wymieniają pojęcia rewitalizacji i nie przeznacza się na to żadnych pieniędzy. Jedynymi programami, w których są zapisy rewitalizacyjne jest fundusz norweski. Rewitalizacja powinna dotyczyć obszarów po przemysłowych, zdegradowanych w wyniku procesów restrukturyzacyjnych i po wojskowych oraz obiektów dziedzictwa kulturowego.
Pan Tadeusz Zaremba w związku z powyższym zaproponował, aby Komisja zwróciła się do Prezydenta z wnioskiem o opracowanie lokalnego programu rewitalizacji terenów zdegradowanych gospodarczo, w tym budynków mieszkalnych i obiektów handlowych usytuowanych w historycznym centrum Łomży.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie wniosek radnego Zaremby. Komisja w wyniku głosowania 9 głosami za – jednogłośnie przyjęła powyższy wniosek. Następnie poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów Śródmieścia – obszar P 1. Komisja 9 głosami za – jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały zgodnie z drukiem nr 86 A.


Ad. 3


Pani Barbara Staszewska – WAiU UM przedstawiła wniosek i projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Łomża (druk 90 i 90 A w załączeniu). Stwierdziła, że zarówno zmiana studium jak i następny projekt uchwały w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu związane to jest z wnioskami Pana Wierzbowskiego i firmy Gemark. Głównym celem zmiany studium jest wprowadzenie zapisu, który na terenie 1 i 2 można zlokalizować obiekt wielkopowierzchniowy o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m 2.
Pan Krzysztof Sychowicz zwrócił się z zapytaniem czy Pan Prezydent biorąc pod uwagę ograniczone zaufanie do inwestora i do osoby, która zarządza tym terenem zastanawia się czy w ogóle coś tam będzie.
Pani Barbara Staszewska przypomniała, że radni zaopiniowali wniosek w sprawie zmian w studium i planu zagospodarowania przestrzennego, a wydział przedkładając projekty uchwał wykonuje tylko polecenia radnych. Radni chcieli tej zmiany, a urzędnicy wykonują polecenia.
Pan Janusz Nowakowski zabierając głos w dyskusji stwierdził, że zapisy, które są w treści uchwały są obligatoryjne i obowiązują nas w momencie rozpatrywania uchwały. Stwierdził, że swoje głosowanie na sesji uzależnia od odpowiedzi na pytanie na ile wiąże nas wniosek, a na ile podjęta uchwała na tym etapie. Jeśli na sesji będziemy musieli uchwalić to, co wnioskodawca chce, to nie będzie głosował za, ponieważ nie wie jaka będzie sytuacja np. za 2 lata.
Przewodniczący Komisji przedstawił wniosek Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego z dnia 23 marca br. w sprawie zmiany w studium. Następnie poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium. Komisja, w wyniku głosowania 5 głosami za, przy braku głosów przeciw i 3 głosach wstrzymujących zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały zgodnie z drukiem 90 A.


Ad. 4

W dalszej części posiedzenia Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Łomży (w załączeniu).
Komisja w wyniku głosowania 9 głosami za – jednogłośnie zaopiniowała pozytywnie projekt uchwały zgodnie z drukiem nr 91 A.


Ad. 5

Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję na temat realizacji zadań wynikających ze strategii promocji miasta w 2006 roku (informacja w załączeniu).

Pan Tadeusz Zaremba zwrócił się z zapytaniem, czemu ma służyć przedstawiony radnym materiał. Czytając informację wierzy na słowo, ale uważa, że przynajmniej Komisja Rozwoju powinna być szczegółowo zapoznana z działaniami w tym zakresie. Uważa, że należy poważnie traktować Radę i Komisję, ponieważ radni chcą przyjrzeć się temu, co robimy jako miasto. Z zapisy typu: „miasto podejmowało gości z bliźniaczego miasta (...) . Podczas spotkania obie strony wyraziły wolę dalszej współpracy” nic nie wynika. Zaproponował, aby Komisja wnioskowała o zdjęcie tego punktu w porządku obrad sesji do czasu przedstawienia komisji szczegółowych działań na jednym z posiedzeń poświęconym tylko promocji miasta. Postawił wniosek o zdjęcie tego punktu z porządku obrad sesji do czasu przedstawienia szczegółowej informacji na posiedzeniu Komisji.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie wniosek radnego Zaremby. Komisja w wyniku głosowania 8 głosami za – jednogłośnie przyjęła wniosek w sprawie zdjęcia z porządku obrad pkt-u 15 do czasu przedstawienia szczegółowej informacji na jednym z posiedzeń Komisji.


Ad. 6


Przewodniczący Komisji przedstawił informację o sytuacji na lokalnym rynku pracy w miesiącu marcu 2007 roku (w załączeniu). Ustalono, ze informacje Powiatowego Urzędu Pracy będą przesyłane wszystkim członkom Komisji.
Następnie przedstawił pismo mieszkańców terenu w obrębie ul. Wyszyńskiego i Sikorskiego w sprawie budowy w tym miejscu supermarketu (w załączeniu).
W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął posiedzenie Komisji.
  • Data powstania: Data powstania: środa, 6 cze 2007 15:07
  • Data opublikowania: środa, 6 cze 2007 15:10
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 11:12
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej