Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 4 posiedzeniu w dniu 22 marca 2007 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołu nr 3/06 z dnia 27 lutego 2007 roku. 2. Prezentacja Echo Investment S.A. projektu galerii Weneda na terenie położonym w Łomży przy ul. Zawadzkiej róg Gen. Wł. Sikorskiego. 3. Zaopiniowanie realizacji strategii zrównoważonego rozwoju miasta w 2006 rok – druk nr 61. 4. Zaopiniowanie realizacji WPI – druk nr 57. 5. Sprawy różne
Ad. 1

Przewodniczący Komisji poprosił o uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia.
Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania 6 głosami za – jednogłośnie przyjęła protokół nr 3/07 z dnia 27 lutego 2007 roku.


Ad. 2

Pan Dariusz Anisiewicz – Echo Investment Kielce przedstawił rys historyczny firmy oraz rodzaj i lokalizację obiektów realizowanych przez firmę. Następnie dokonał prezentacji Galerii Weneda, której lokalizacja planowana jest w narożniku ulic Zawadzkiej i Sikorskiego w Łomży wraz z układem komunikacyjnym. Wyjaśnił, że przepis tak mówi, że jeżeli inwestycja powoduje konieczność przebudowy układu komunikacyjnego, to obowiązkiem inwestora jest przebudowa tego układu i oczywiście firma z tym się liczy. Stwierdził, że część podziemną galerii stanowi parking na ok. 600 miejsc. Na górze pojawia się hipermarket i zespół galerii czyli pasaże handlowe z miejscami na większe, średnie i małe sklepy o różnych branżach. Poinformował, że powierzchnia użytkowa - 16.300 , parking - 600 miejsc, hipermarket Real – 8.500, liczba sklepów – ok. 60, liczba pracowników – ok. 520 osób, liczba zatrudnionych osób przy budowie i pracach wykończeniowych – 900 osób. W ramach realizacji galerii zostaną zaprojektowane obiekty łomżyńskiego centrum kultury. Przedstawił następnie wyniki OBOP z z 2004 roku wg których 66 % mieszkańców miasta opowiada się za centrum handlowym w Łomży, 12 % nie ma nic przeciwko, a przeciw opowiedziało się 22 %. Natomiast w referendum z ubiegłego roku, spośród tych osób, które brały udział, aż 81 % było za, 19 % opowiedziało się przeciw. Referendum wprawdzie nie było prawomocne z uwagi na niewielki procent brakujący do jego prawomocności, a nawet gdyby było prawomocne, to i tak nie byłoby wiążące, ponieważ decyzja w takich wypadkach należy do Rady. Z korzyści dla mieszkańców wynikających z budowy marketu wymienił wygodne, lepsze zakupy na miejscu, tańsza i lepsza oferta, 1 mln. zł w kasie miasta. Dodał, że wartość inwestycji to kwota 73.400 tys. zł.
Przewodniczący Komisji otworzył dyskusję.
Pan Zbigniew Lipski zabierając głos stwierdził, że niespełna 2 tygodnie temu komisja miała prezentację miejscowego partnera, który chce zbudować galerię. Komisja była zadowolona z tego spotkania i poszła informacja, że radni pozytywnie zaopiniowali wstępne założenia do budowy centrum handlowego z poszerzoną infrastrukturą. Myśli też, że mieszkańcy miasta oczekują również, aby wreszcie zając stanowisko i zdecydować co robić z tym miejscem, które przeznaczone jest pod budowę galerii na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i Zawadzkiej. Uważa, że nadszedł czas, aby Rada Miejska zajęła stanowisko. Przeprowadzane sondaże zawsze wykazywały, że ponad 50 % , w przypadku referendum ponad 80 %, jest za tym, aby w tym miejscu powstał z prawdziwego zdarzenia obiekt handlowy zwany galerią. Uważa, że jest za piękne miejsce, aby tam pasły się krowy i konie i aby w dalszym ciągu było niezagospodarowane. Dodał, że w tej kwestii bardziej oporna jest Rada i radni niż społeczność żyjąca w sąsiedztwie tego terenu. Kończąc stwierdził, że jeśli będzie głosowanie będzie głosował za. Z uwagi na to, że mieszkańcy oczekują tego typu inwestycji daje mu jako radnemu z tego osiedla prawo do tego, że będzie głosował za.
Pani Alicja Bandzul stwierdziła, że również będzie głosowała za realizacją marketu i bardzo się cieszy, że miasto będzie piękniało dzięki takiemu obiektowi, a mieszkańcy będą mieli wybór w dokonywaniu zakupów.
Pan Krzysztof Sychowicz zgodził się, że jest to bardzo piękny obiekt, ale poprosił o wyjaśnienie następujących kwestii, czy ma być to obiekt tylko handlowy i czy planowana jest obok obiektu stacja paliw.
Pan Dariusz Anisiewicz odpowiadając wyjaśnił, że również gastronomiczny. Dodał, że w sąsiedztwie, na terenie po byłej bazie ŁPRI ma powstać łomżyńskie centrum kultury. Stwierdził, że planowana jest przebudowa układu komunikacyjnego, a sam koszt inwestycji też jest znaczny. Odnośnie stacji wyjaśnił, że kiedyś był taki zamysł, ale teraz firma doszła do wniosku, że lepiej będzie jeśli większa będzie powierzchnia handlowa, a stacja paliw powoduje pewne ograniczenia.
Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta stwierdził, że pomysł powstania łomżyńskiego centrum kultury jest nowym pomysłem, który zrodził się w obecnej kadencji. Była rozważana inna lokalizacja, ale wielkość sali widowiskowej ok. 1 tys. miejsc siedzących, jak też odpowiednia ilość miejsc parkingowych przeważyły na tym terenem. Teren po bazie ŁPRI jest to teren miejski. Dodał, że projekty Echo Investment są to projekty z tzw. górnej półki, jako przykład podał
centrum olimpijskie w Warszawie. Miasto może skorzystać z wiedzy i doświadczenia architektów Echo Investment. Na etapie uchwalania miejscowego planu przez poprzednią Radę takie interesy miasta jak: pełna przebudowa układu komunikacyjnego, remont ul. Zawadzkiej aż do ul. Prusa z przebudową skrzyżowania z ul. Ks. Anny, przebudowy części obu jezdni z całkowitą przebudową skrzyżowania z ul. Sikorskiego. Stwierdził, że Rada poprzedniej kadencji podjęła tez uchwałę o wywołaniu zmian w studium i w chwili obecnej materiał ten jest w opracowaniu i generalnie sama zmiana została przygotowana. Zlecając zmianę studium zleciliśmy projektantowi, aby wykonał pełną analizę układu komunikacyjnego miasta Łomży, ponieważ jest to materiał niezbędny do wszelkich, dalszych prac planistycznych w mieście.
Pan Dariusz Anisiewicz stwierdził, że porozumienie podpisane z miastem będzie musiało być renegocjonowane ze względu na kwoty tam zawarte, a także w związku ze zmiana studium jest przygotowywana analiza układu drogowego całego miasta Łomży. Wykonuje to wysokiej klasy specjalista, który ma na swoim koncie właśnie tego typu opracowania i m.in. będzie też wykonywał analizę układu drogowego skrzyżowania ul. Sikorskiego z ul. Zawadzką.
Pan Fabian Brzostowski – przedstawiciel mieszkańców terenu przy zbiegu ul. Zawadzkiej i Sikorskiego przedstawił prośbę mieszkańców o zatwierdzenie zmian w studium i planie zagospodarowania przestrzennego w obrębie ul. Sikorskiego, Wyszyńskiego i Zawadzkiej, które pozwolą na budowę w tym miejscu supermarketu i zagospodarowanie nie tylko tego terenu, ale również ich działek. Poinformował, że w najbliższy czasie przekaże to pismo do Rady Miejskiej.
Pan Tadeusz Zaremba stwierdził, że nie do końca wiemy jaki jest cel dzisiejszego spotkania. Rozumie, że jest to spotkanie informacyjne. Wyjaśnił, że w tej sprawie uczestniczy od bardzo dawna. Bardzo dużym cieniem kładą się sprawy z pogranicza prawa i korupcji, które źle tej sprawie służą i może stąd jego wątpliwości. Stwierdził, że mamy ambicję, aby Łomża odgrywała, czy też miała rangę ośrodka przynajmniej subregionalnego czyli takiego, który obsługuje duży obszar terytorialny. Gdyby zapytać co decyduje o tym, że Łomża ma charakter ponadregionalny, to niewątpliwie byłby to fakt, że jest tu siedziba kurii, ale na życie gospodarcze niewiele się przekłada. Sfera obsługi publicznej typu służba zdrowia, edukacja i handel, zwłaszcza handel bardzo urozmaicony i dający możliwość szerokiego wyboru jest bardzo ważnym czynnikiem dla roli centrum subregionalnego i dlatego pomimo tego, że pewne wątpliwości, czy to miejsce akurat było najlepsze, uważa, że należy skończyć dyskusję i trzeba tę sprawę szybko doprowadzić do końca i dać szansę budowy tym bardziej, że społeczeństwo w większości jest za. Osobiście jest za tym, aby ten proces zakończyć.
Przewodniczący Komisji zakończył dyskusję.


Ad. 3

Przewodniczący Komisji poprosił o uwagi do informacji z realizacji strategii zrównoważonego rozwoju miasta w 2006 roku (informacja w załączeniu).
Pan Tadeusz Zaremba zabierając głos stwierdził, że komisja powinna wyrazić taką opinie, że w obszarze dotyczącym infrastruktury działania projektowe i tempo realizacji strategii jest przyzwoite jednak miasto Łomża musi bardzo radykalnie zmienić swoje podejście do wykorzystania pieniędzy z funduszu społecznego. Inne ośrodki bardzo dużo pieniędzy są w stanie pozyskiwać, natomiast miasto nie jest do tego przygotowane. Postawił wniosek do Prezydenta Miasta o zainicjowanie planu lepszego przygotowania środowiska do absorpcji środków z pionu społecznego.
Przewodniczący Komisji poddał pod głosowanie przedstawioną informację. Komisja w wyniku głosowania 6 głosami za przy braku głosów przeciw i 2 głosach wstrzymujących zaopiniowała informację zgodnie z drukiem nr 61.



Ad. 4

Przewodniczący Komisji przedstawiając informację z realizacji WPI (druk nr 57 w załączeniu) stwierdził, że jeżeli Rada przyjęła tzw. „inwestycje niewygasłe” za 2006 rok , to trudno w tej chwili powtarzać się. Poddał pod głosowanie – kto jest za pozytywnym zaopiniowaniem przedstawionej informacji z wyjaśnieniami dotyczącymi niewykonania części inwestycji.
Pan Tadeusz Zaremba stwierdził, że komisja wiodącą w tej kwestii jest Komisja Gospodarki Komunalnej, a Komisja Rozwoju przyjmuje informację do wiadomości.


Ad. 3

Przewodniczący Komisji przedstawił pisma skierowanie do Komisji w sprawie:

- opracowania koncepcji drogowej na terenie przy Szosie do Mężenina w sąsiedztwie ogrodów działkowych ( w załączeniu). Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że w tym roku wykonany zostanie projekt całego rozrządu na tych działkach. Stwierdził, że zna to pismo, do niego też ono wpłynęło i temat jest w trakcie realizacji,
- wykonania naprawy części ul. Poligonowej (pismo PBK w załączeniu). Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta stwierdził, że inwestycja ta nie znajduje się w budżecie i w zamierzeniach projektowych na rok bieżący, ale to komisja może wydać opinię na temat prac projektowych. Pan Tadeusz Zaremba zabierając głos stwierdził, że należy rozważyć możliwość wykonania w ten sposób pewnego gestu wobec biznesu łomżyńskiego. Przewodniczący Komisji postawił wniosek o rozpoczęcie prac projektowych na ul. Poligonową w roku bieżącym zgodnie z pismem PBK. Komisja w wyniku głosowania 7 głosami za – jednogłośnie przyjęła wniosek zaproponowany przez Przewodniczącego.
- sprzedaży działki położonej przy ul. Wiosennej (pismo p. W. Chludzińskiego) – Przewodniczący Komisji zaproponował, aby rozpatrzenie pisma odłożyć na następne posiedzenie. Komisja przyjęła propozycję.
- wdrożenia procedury związanej ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego położonych na terenie ŁZPB „Narew” (pismo firmy Gemark w załączeniu). Stwierdził, że jego zdaniem materiał nie jest przygotowany. W wyniku dyskusji Komisja podjęła decyzję o przekazanie powyższego pisma do Prezydenta Miasta celem rozpatrzenia i ujęcie na etapie opracowania zmiany studium.

Pan Tadeusz Zaremba przypomniał, że postawił wniosek do Prezydenta Miasta o przedstawienie planu zwiększenia i zdynamizowania zaangażowania sfery społecznej w wykorzystaniu środków unijnych.
Komisja przyjęła wniosek 6 głosami za – jednogłośnie.

W związku z wyczerpaniem porządku Przewodniczący zamknął posiedzenie Komisji.






  • Data powstania: Data powstania: środa, 6 cze 2007 14:59
  • Data opublikowania: środa, 6 cze 2007 15:03
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 11:12
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej