Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 2 posiedzeniu w dniu 29 stycznia 2007 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad: 1. Przyjęcie protokołu nr 1/06 z dnia 20 grudnia 2006 roku. 2. Zajęcie stanowiska w sprawie pisma PWSIiP w Łomży z dnia 17 stycznia 2007 roku. 3. Prezentacja i zamierzenia Stowarzyszenia Gród Łomżyński. 4. Strategia Zrównoważonego Rozwoju Miasta Łomża do 2020 roku – dyskusja i wnioski. 5. Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia Łomżyńskiego Programu Współpracy Miasta z Organizacjami Pozarządowymi na 2007 rok – druk nr 27,27 A. 6. Przyjęcie planu pracy Komisji na 2007 rok. 7. Sprawy różne
Ad. 1

Przewodniczący Komisji poprosił o uwagi do protokołu z poprzedniego posiedzenia Komisji.
Komisja nie wniosła uwag i w wyniku głosowania 7 głosami za – jednogłośnie przyjęła protokół nr 1/07 z dnia 20 grudnia 2006 roku.


Ad. 2

Pan Krzysztof Babiński – przedstawiciel Stowarzyszenia na rzecz budowy Grodu Łomżyńskiego dokonał prezentacji planowanej inwestycji oraz grodu, który w ciągu 3 m-cy powstał we Wrocławiu. Wyjaśnił, że stowarzyszenie powstało w kwietniu ubiegłego roku. Głównym celem stowarzyszenia jest zbudowanie grodu w Łomży, wiernej rekonstrukcji XIII-wiecznego grodu. Jest to główny cel, aczkolwiek nie należy zapominać, że stowarzyszeniu zależy na rozwoju ziemi łomżyńskiej oraz propagowanie historii naszego regionu. Wyjaśnił, że nasz region jest regionem bogatym w historię, który nie ma nic wspólnego z Podlasiem. Te tereny zawsze były północnym Mazowszem, a w XIII wieku stanowiliśmy granice między Prusami. Stwierdził, że planowana lokalizacja grodu przy starym moście jest atrakcyjna i będzie wizytówką naszego miasta. Poinformował, że stowarzyszenie otrzymało zgodę od Generalnego Zarządu Dyrekcji Wód i teraz wszystko zależy od miasta.
Przewodniczący komisji poprosił o wyjaśnienie na jaka kwotę szacowane jest to przedsięwzięcie i czy środki będą pochodziły głównie z budżetu miasta czy tez z innych źródeł.
Pan Krzysztof Babiński odnosząc się zapytania wyjaśnił, że Unia Europejska finansuje tego typu przedsięwzięcia.
Pan Sławomir Zgrzywa stwierdził, że Prezydent Miasta ze swoimi zastępcami zaangażowali się w to przedsięwzięcie. Początkowo był pomysł, aby benificjentem było stowarzyszenie. Warunkiem Pana Prezydenta jednak było, że realizacja tej inwestycji może nastąpić w przypadku kiedy benificjentem będzie miasto. Miasto daje wkład własny w kwocie zapisanej w projekcie budżetu miasta na 2007 rok. W tym roku stowarzyszenie chciałoby doprowadzić do przetargu i wykonania projektu. Dodał, że myśląc o grodzie stowarzyszenie wychodzi z założenia, że ma się on sam utrzymać.
Pan Zbigniew Lipski zabierając głos stwierdził, że zaangażowanie miasta i dobra wola prezydentów to jest 50 % powodzenia realizacji inwestycji. Widać to już na etapie tworzenia budżetu.
Pan Sławomir Zgrzywa stwierdził następnie, że jest dla tego miejsca, gdzie ma powstać gród, plan zagospodarowania przestrzennego, gdzie jest ujęty także gród. Trwa etap przygotowywania decyzji o warunkach zabudowy i taka decyzja jest przygotowywana.
Pan Tadeusz Zaremba wyjaśnił, że pieniądze unijne nie są dawane na budowę, na inwestycję. Inwestycja jest narzędziem, środkiem osiągania pewnego celu społecznego i na pewno jednym z nich jest odtworzenie pewnych tradycji, a także współdziałanie różnych instytucji, różnych grup transgranicznych. Na dzisiaj najważniejsze jest żeby określić koncepcję, jasno wskazać gdzie to będzie i zacząć sukcesywnie wszystko przygotowywać.
Przewodniczący kończąc dyskusje stwierdził, że prezentacja odbyła się na posiedzeniu Komisji Rozwoju, a inwestycje przejmie Komisja Gospodarki Komunalnej. Podziękował przedstawicielom stowarzyszenia za prezentację planowanej inwestycji.


Ad. 3

Przewodniczący Komisji przedstawił pismo Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży w sprawie lokalizacji nowych obiektów uczelni ( pismo w załączeniu).
Pan Henryk Trojanowski – Kanclerz PWSIiP uzupełniając stwierdził, że uczelnia otrzymała decyzję o tym, że jest w programie operacyjnym Polski wschodniej. Przypisana jest określona kwota w wysokości ponad 11 tys. euro.
Pan Janusz Nowakowski odnosząc się do pisma PWSIiP stwierdził, że dotyczy ono dwóch spraw. Po pierwsze, przekazania działek i po drugie działań planistycznych tzn. czy akurat ten teren i to przedsięwzięcie, które jest planowane wymaga zabiegów związanych z lokalizacją, czy poza własnością gruntów potrzebne są jeszcze jakieś zabiegi. Jeśli ma być to tylko przekazanie gruntów, to z tego powodu nie ma sensu robić zamieszania na sesji. Problemem może być przygotowanie związane z planem zagospodarowania przestrzennego.
Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta Miasta wyjaśnił, że przyjmując założenie, że uczelnia budowałaby się na działkach przekazanych przez miasto, to jesteśmy w stanie wydać na ten teren decyzję i ta decyzja byłaby zgodna z planem zagospodarowania. Dodał, że prowadzone są rozmowy z władzami uczelni odnośnie różnych lokalizacji. Dzisiaj wpłynęła wycena gruntu przy ul. Poznańskiej i jest to kwota 1.118 tys. zł. Takiej wartości będą przekazywane działki i myśli, że Rada będzie się decydowała na darowiznę. Przy darowiźnie trzeba będzie zapłacić VAT i to jest obowiązek miasta. Rozważane były inne opcje m.in. przekazanie terenu za „złotówkę”, wieczyste użytkowanie i darowizna. Sprzedaż za „złotówkę” nie wchodzi w grę mając taką wycenę gruntu. Wieczyste użytkowanie również nie wchodzi w grę, ponieważ nie ma czegoś takiego jak zwolnienie z opłaty za wieczyste użytkowanie, a uczelnia na pewno starałaby się o umorzenie takich opłat. Jedynym rozwiązaniem jest przekazanie terenu w formie darowizny z przeznaczeniem na konkretny cel. Stwierdził, że jeżeli uda się odzyskać VAT, to jego zdaniem forma darowizny jest najlepszym rozwiązaniem.
Przewodniczący Komisji zaproponował, aby Komisja biorąc pod uwagę rozwój PWSIiP, zwróciła się do Prezydenta Miasta z wnioskiem o przekazanie wnioskowanych działek w formie darowizny i przedłożenie Radzie Miejskiej projektu uchwały w powyższej sprawie. Komisja w wyniku głosowania 7 głosami za – jednogłośnie przyjęła powyższy wniosek.

Ad. 4

Przewodniczący Komisji zwracając się do Prezydenta Sroczyńskiego zwrócił się z prośbą, aby wnioski, które wpłyną od mieszkańców, instytucji do Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Łomży zostały przedstawione Komisji Rozwoju, Przedsiębiorczości i Zagospodarowania Przestrzennego.
Pan Marcin Sroczyński – Z-ca Prezydenta wyjaśnił, że strategia zostanie przyjęta przez Radę Miejską. Będą dyskusje w komisjach i komisje będą mogły wnosić uwagi.
Pan Tadeusz Zaremba wyjaśnił, że chodzi o to, aby zanim powstanie ostateczna wersja projektu strategii, dobrze by było aby debata odbyła się na posiedzeniu Komisji Rozwoju.


Ad. 5

Przewodniczący komisji przedstawił projekt uchwały w sprawie Przyjęcia Łomżyńskiego Programu Współpracy Miasta z Organizacjami Pozarządowymi na 2007 rok (w załączeniu). Zwrócił uwagę, że jest tylko jeden pkt dotyczący zakresu działania Komisji tj. temat bezrobocia i uważa, że w tej sytuacji Komisja nie będzie wydawała opinii w sprawie projektu uchwały. Zaproponował, aby członkowie komisji ustosunkowali się do projektu uchwały wg indywidualnej oceny w trakcie głosowania na sesji Rady Miejskiej.
Pan Piotr Grabani stwierdził, że w 1999 roku, kiedy pisał pierwszy program współpracy z organizacjami pozarządowymi nie mówiło się o środkach przedakcesyjnych. To były pierwsze kroki korzystania ze źródeł zewnętrznych. Cała koncepcja współpracy opiera się na szeroko pojętej sferze społecznej. Jego zdaniem przedłożony materiał jest przepisany z z dokumentu z lat poprzednich, a wydaje mu się, że najwyższy czas rozszerzyć program o pewne elementy.
Komisja przyjęła propozycję Przewodniczącego Komisji.


Ad. 6

Przewodniczący komisji przedstawił projekt planu pracy Komisji na 2007 rok (w załączeniu). Zaproponował, aby pkt 3 z miesiąca marzec był propozycją komisji do planu pracy Rady Miejskiej na 2007 rok. Poprosił o uwagi i propozycje tematów do przedstawionego projektu planu.
Pan Tadeusz Zaremba natomiast zaproponował, aby pkt 1 z miesiąca kwietnia był również tematem zaproponowanym do planu pracy Rady Miejskiej na 2007 rok.
Innych uwag komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania 7 głosami za – jednogłośnie przejęła plan pracy na 2007 rok oraz zgłoszone propozycje do planu pracy Rady Miejskiej na 2007 rok.


Ad. 7

Przewodniczący Komisji przedstawił pisma skierowane do Komisji w sprawie:

- odpowiedź Z-cy Prezydenta Miasta na wniosek Komisji w sprawie aktualizacji wartości nieruchomości (w załączeniu). Pan Maciej Głaz odnosząc się do przedstawionego pisma stwierdził, że to nie jest zupełnie odpowiedź na wniosek Komisji. Komisji chodziło przede wszystkim o klucz, jakim się kieruje Prezydent przy aktualizacji opłat rocznych. Poinformował, że będzie teraz kilka rozpraw, ponieważ są protesty tych, którym podniesiono opłaty o 150 % i Komisja chciała się dowiedzieć, gdzie te opłaty zostały podwyższone, a gdzie nie.

Pan Marcin Sroczyński. – Z-ca Prezydenta wyjaśnił, że jeśli cena 1 m 2 jest niższa niż 30 zł tam nieruchomość jest przeszacowywana i to jest jeden klucz. Wszędzie tam, gdzie budowana była nowa infrastruktura, w przypadku kiedy są to działki własnościowe jest to opłata adiacencka, w przypadku kiedy jest wieczyste użytkowanie aktualizowana jest wartość takiej nieruchomości. Dodał, że grunty objęte opłata wieczystego użytkowania jest to własność skarbu państwa i nie podlega kontroli radnych, a tylko i wyłącznie kontroli NIK i Wojewody.
Pan Maciej Głaz stwierdził, że nie chodzi o kontrolę, a o jawność postępowania Prezydenta.
Następnie Przewodniczący przedstawił pismo Pana Marka Makieła – Przewodniczącego Zarządu RO nr 3 w sprawie aktualizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju miasta Łomży ( w załączeniu). Poinformował, że materiał będzie do wglądu w Biurze Rady, a przedyskutowany zostanie przy pracach nad strategią.
W związku z wyczerpaniem porządku obrad Przewodniczący Komisji zamknął posiedzenie.


  • Data powstania: Data powstania: środa, 7 mar 2007 10:06
  • Data opublikowania: środa, 7 mar 2007 10:09
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 21 gru 2010 11:11
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej