Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 42 posiedzeniu w dniu 18 października 2004 roku

Komisja realizowała następujący porządek:
1. Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.

2.
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2004 rok /druk nr 339, 339/1, 339A/

3.
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie

4.
Sprawy różne. ustalenia wynagrodzenia Prezydenta Miasta /druk nr 337,337A/


Ad. 1

Komisja nie zgłosiła uwag do protokołu z poprzedniego posiedzenia i przyjęła go 7 głosami za, przy 1 przeciwnym i 0 wstrzymujących.


Ad. 2

Wniosek w sprawie zmian w budżecie na 2004 rok wraz z autopoprawką określony drukami 339, 339/1 i 339A przedstawiła Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta.

Pan Prezydent Jerzy Brzeziński uzupełniając wypowiedź Pani Skarbnik przedstawił informację na temat dofinansowania instytucji kultury powiatowej na przestrzeni 2003 -2004 roku /w załączeniu do protokołu/.

Zabierając głos w dyskusji Pani Przewodnicząca poprosiła o wyjaśnienie, czy dotacje dla SP nr 10 są to dotacje celowe na likwidację barier.

Pan Prezydent potwierdził, wyjaśniając następnie, że miasto wygrało sprawę z PERON i nie będzie zwracało środków, które zdaniem Funduszu miasto wydało bezprawnie. Wyjaśnienie tej kwestii pozwoliło na odblokowanie środków na usuwanie w szkołach barier architektonicznych.

Pan Ryszard Matuszewski zabierając głos w dyskusji zwrócił uwagę, że kultura nigdy nie będzie zakładem produkcyjnym. Wie, że jest to rzeczą ważną i należy wykazywać aktywność w pozyskiwaniu środków. Wie również, że Orkiestra wykazuje małą aktywność w tym kierunku, gdyż wielokrotnie mówił na ten temat. Stwierdził następnie, że jego zdaniem kultura jest „pod kreską”, jeżeli chodzi o wszelkie poczynania, nie tylko finansowe od początku kadencji. On przyjmując budżet na 2004 rok był pełen optymizmu, gdyż przyjęty budżet był wyższy od roku poprzedniego. Analizując natomiast propozycje dotyczące zmniejszenia środków o 214 tys. sytuacje jednostek pogorszy.

Pan Prezydent wyjaśnił, że po zabraniu tych 214 tys. jednostki i tak otrzymują więcej w stosunku do 2003 roku o ponad 300 tys. Podkreślił, że przedstawione przez niego dane są bardzo rzetelne.

Pan Jerzy Brodziuk zabierając głos w dyskusji poprosił o wyjaśnienie, co będzie dalej, jakie będą propozycje, by „załatać dziury w oświacie”? Zauważył następnie, że problem zobowiązań samorządów jest problemem ogólnokrajowym i to poważnym problemem.

Pani Skarbnik wyjaśniła, że za 9 miesięcy jednostki wykazały łącznie 476.600 zł jako zobowiązania wymagalne. Zobowiązania te rodzą się z uwagi na fakt, że szkoły płaca koszty osobowe i to powoduje, że nie starcza im środków na inne opłaty typu MPEC, MPWiK, fundusz świadczeń socjalnych. W związku z tym ustalono, że przede wszystkim należy zabezpieczyć środki na awanse zawodowe, na nauczanie indywidualne. Dodała, że został wysłany wniosek do Ministerstwa Edukacji o środki na awanse zawodowe w kwocie 170 tys. zł. Ponadto liczą na zwrot środków z ul. Rybaki, z tym, że nie planują przeznaczenia tych środków na oświatę, lecz na przeprowadzenie przetargu na ronda.

Pan Prezydent Brzeziński uzupełniając wypowiedź Pani Skarbnik wyjaśnił, że cały czas maja nadzieję, iż środki znajdą się i wyjdą na zero. Zauważył następnie, że jednostki jak MPEC, czy MPWiK mają zobowiązania wobec miasta. Dodał, że jeżeli chodzi o zobowiązania, to sytuacja miasta nie jest zła, aby jednak poprawić sytuację w szkołach, gdzie za ciepło ponoszone są bardzo duże kwoty, planuje się modernizację sieci.

Kontynuując swą wypowiedź Pan Jerzy Brodziuk poprosił o wyjaśnienie, co z siecią szkół?

Pan Prezydent Brzeziński zabierając głos stwierdził, że każdy wie, iż ze względu na niż demograficzny trzeba dokonać restrukturyzacji sieci szkół. Należy jednak zadać pytanie, czy jest taka wola Rady.

Pan Jerzy Brodziuk zabierając głos stwierdził, że wszystko będzie zależało od przedłożonych analiz finansowych.

Pan Prezydent Choiński zabierając głos stwierdził, że jeżeli radni dadzą szansę, to na własną odpowiedzialność zaproponuje zmiany sieci szkół bez zwalniania pracowników. Warunkiem jest problem emerytów.

Pani Przewodnicząca stwierdziła, że należy poprowadzić czysta i jasną politykę oraz przedłożyć analizę, które szkoły, ilu emerytów.

Pan Jerzy Brodziuk w dalszej wypowiedzi poprosił o wyjaśnienie, co z powstała Wyższą Szkołą, czy wpłynął wniosek o środki.

Pan Prezydent Jerzy Brzeziński wyjaśnił, że taki wniosek nie wpłynął. Ponadto Szkoła ta otrzymała duże środki na rozpoczęcie i ma wątpliwości, czy będą w stanie w tym roku to przerobić. W rozmowach Kanclerz stwierdził, ze dobrze by była widziana pomoc w formie wyposażenia 2 pokoi w hotelu asystenckim.

Pan Ryszard Matuszewski zabierając glos w dyskusji poprosił o wyjaśnienie, z jakich przyczyn środki z kultury są przesuwane na oświatę?

Pan Prezydent Brzeziński wyjaśnił, że w związku z tym, iż wzrost dofinansowania w stosunku do lat ubiegłych jest znaczny, a potrzeby oświaty są duże uznał takie rozwiązanie za zasadne.

Kontynuując wypowiedź radny Matuszewski poprosił o wyjaśnienie, czemu Pan Prezydent widząc takie nadwyżki nie pozostawił tego i nie zaproponował podwyżek wynagrodzeń pracownikom kultury. Pyta również, czy szukając rezerw rozważano rozdzielenie Muzeum i Skansenu w Nowogrodzie.

Pan Prezydent wyjaśnił, że rozważane są różne możliwości, nie jest jednak uregulowana sprawa budynku, w którym znajduje się Muzeum. Dodał, że jest również roz3ważana kwestia przeniesienia muzeum do obiektu obecnie hali targowej.

Pani Przewodnicząca zabierając głos w dyskusji zwróciła uwagę, że przyszłościowo należałoby rozważyć możliwość powiększenia Orkiestry Kameralnej, która zdaniem fachowców w chwili obecnej jest zbyt mała. Dodała, że prezentując się kandydat na Dyrektora Orkiestry deklarował, że Orkiestra nie może siedzieć w Łomży, ale prezentować się na zewnątrz. W dzisiejszych czasach kultura nie utrzyma się z dotacji, musi sama zdobywać dochody. Jest szansa, że ten młody człowiek doprowadzi Orkiestrę do zdobycia sukcesów.

Więcej głosów w dyskusji nie zgłoszono i Komisja proponowane zmiany w budżecie na 2004 rok zaopiniowała pozytywnie 6 głosami za, przy 1 przeciwnym i 0 wstrzymujących.

Ad. 3
Pani Przewodnicząca przystępując do omawiania następnego punktu zgodnie z drukiem 337, 337A poprosiła o zabieranie głosu.

Pan Zenon Ciechociński zabierając glos stwierdził, że Pan Przewodniczący przedkładając wniosek źle go umotywował. Prezydentowi należy podwyższyć wynagrodzenie, ponieważ jest dobrym Prezydentem, że dobrze pracuje, że są widoczne efekty jego pracy, że oszczędnie gospodaruje budżetem.

Pan Jerzy Brodziuk zabierając głos stwierdził, że te wszystkie stwierdzenia należy zawrzeć w opinii Komisji.

Kończąc dyskusję Przewodnicząca poddała pod glosowanie, kto jest za pozytywnym zaopiniowaniem wynagrodzenia Prezydenta Miasta w wysokości zaproponowanej przez Przewodniczącego.
Komisja powyższa propozycję zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie 7 głosami za.
Uzasadniając swoją decyzję Komisja stwierdziła, że jest ona wynikiem osiągniętych efektów pracy, na które składają się zwiększenie dochodów własnych oraz oszczędne gospodarowanie budżetem miasta.
Przy zmniejszaniu się subwencji i dotacji z budżetu państwa wzrost dochodów własnych miasta jest zjawiskiem pozytywnym i pozwala na prawidłową realizację zadań przyjętych w uchwale budżetowej.

Ad. 4
W sprawach różnych Komisja nie zgłosiła uwag.
Na tym posiedzenie Komisji zakończono.

  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 4 lis 2004 08:29
  • Data opublikowania: wtorek, 9 lis 2004 13:00
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 19 gru 2006 09:08
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej