Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 41 posiedzeniu w dniu 27 wrzesnia 2004 roku

Komisja realizowała następujący porządek:
1.
Przyjęcie protokołu z poprzedniego posiedzenia.

2.
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie na 2004 rok /druk nr 333,333/1 333A/

3.
Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia założeń polityki społeczno-gospodarczej miasta na 2005 rok /druk nr 331, 331A/

4.
Sprawy różne.



Ad. 1
Komisja nie zgłosiła uwag do protokołu z poprzedniego posiedzenia i przyjęła go 6 głosami za, przy 0 przeciwnych i 0 wstrzymujących.

Ad. 2
Wniosek w sprawie zmian w budżecie na 2004 rok wraz z autopoprawką określony drukami 333, 333/1 i 333A przedstawiła Pani Jadwiga Kozłowska – Skarbnik Miasta.

Zabierając głos w dyskusji Pani Przewodnicząca poprosiła o wyjaśnienie, jaka rezerwa pozostanie po tych zmianach.

Pani Skarbnik wyjaśniła, że rezerwa oświatowa zostanie wykorzystana w całości, natomiast z rezerwy ogólnej pozostanie kwota 424.494 zł.

Kontynuując wypowiedź Pani Przewodnicząca poprosiła Pana Prezydenta o wyjaśnienie, jak przewiduje potrzeby oświaty do końca roku.

Pan Prezydent Brzeziński wyjaśnił, że do końca września oczekuje podsumowania, jak w poszczególnych szkołach przedstawia się liczba dzieci, jakie są potrzeby szkół i na sesje przedłoży Radzie szczegółowe dane dotyczące stanu poszczególnych placówek i ich zobowiązań i potrzeb finansowych do końca roku.

Pani Skarbnik dodała, że w momencie uzyskania pełnej kwoty dotacji zostaną również rozliczone wszystkie jednostki kultury.

W dalszej dyskusji Pan Prezydent Brzeziński odpowiadając na zapytanie Pani Przewodniczącej wyjaśnił, że prawdopodobnie wszystkie środki z inwestycji nie zostaną wykorzystane. Podkreślił, że nie udało się rozpocząć realizacji starej części ratusza. Mają nadzieję, że uda się ogłosić przetarg na wykonanie, by na wiosnę rozpocząć realizację.

Więcej głosów w dyskusji nie zgłoszono i Komisja proponowane zmiany w budżecie na 2004 rok zaopiniowała pozytywnie 7 głosami za - jednogłośnie.

Ad. 3

Pani Przewodnicząca przystępując do omawiania założeń stwierdziła, że wszyscy radni materiał określony drukiem 331, 331A otrzymali, w związku z powyższym prosi o zgłaszanie uwag i wniosków. Następnie zwróciła uwagę na zapis we wstępie, gdzie powołuje się na uchwałę, która już nie obowiązuje, ponieważ Rada podjęła nową uchwałę nr 129/XXIII/03. Prosi o poprawienie tego zapisu. Następny błąd dotyczy pominięcia słowa „podatku” /str. 5 Założeń/.

Następnie Pan Dariusz Szamański przedstawił wnioski do Założeń Komisji Edukacji i Kultury:

1. uzupełnienie zapisu w dziale „Sfera społeczna” rozdział „gospodarka mieszkaniowa” o zadanie pn. „budowa budynku komunalnego zabezpieczającego mieszkania dla rodzin przekwaterowywanych w ramach rewitalizacji Starówki” /str. 10/

Pan Prezydent Brzeziński zaproponował, by zapis brzmiał tylko„budowa budynku komunalnego”. Takie działania bowiem planują podjąć.

2. uzupełnienie zapisu w rozdziale „Prowadzenie stabilnej, realistycznej polityki na rzecz rozwoju Łomży opierać się będzie na:” o podpunkt: „utrzymanie aktualnego stanu posiadania w dziedzinie kultury i dziedzictwa narodowego” /str. 5/

Pan Jerzy Brodziuk zabierając glos w dyskusji uważa, że słowo „utrzymanie” jest pojęciem stagnacyjnym. Należy zastąpić je prorozwojowym, jak np. „rozwijanie”.

Pan Zenon Ciechociński zabierając glos stwierdził, ze dziedzictwo kultury nie „rozwija się” ale „wzbogaca”.

3. by ppkt. 10 w dziale „Cele polityki społeczno-gospodarczej” otrzymał brzmienie: „prowadzenie działań w zakresie dalszego rozwoju kultury, sportu i rekreacji, szczególnie wśród dzieci i młodzieży” /str. 9/

4. by ppkt. 1 w rozdziale „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego” otrzymał brzmienie: „finansowanie działalności programowej miejskich instytucji kultury” /str. 11/

Pani Skarbnik zabierając głos zwróciła uwagę, że jednostki kultury prowadzą swoją działalność i pozyskują środki, miasto więc nie w całości finansuje działalność. Należy pozostawić słowo dofinansowanie, a nie finansowanie.

Pan Ryszard Matuszewski zabierając głos, jako wnioskodawca stwierdził, że nie do końca zgadza się z wyjaśnieniem, bowiem zadaniem samorządu jest finansowanie kultury. Może to być w różnym układzie, ale jest to finansowanie.

Pan Jerzy Brodziuk zabierając głos stwierdził, że zapisanie słowa finansowanie oznacza finansowanie w całości, natomiast, gdy jest dofinansowanie oznacza, że są jeszcze dochody z innych źródeł. Wprowadzenie słowa „finansowanie” mogłoby zwalniać z wszelkich starań o pozyskiwanie dochodów.

Pan Ryszard Matuszewski zabierając głos stwierdził, że nigdzie nie ma tak, by kultura na siebie zarabiała. Może dopracować jakieś środki, ale w wyniku finansowana. Jeżeli nie będzie finansowania, to nie może być dofinansowania. Zauważył, że w roku przyszłym może nie być środków z budżetu centralnego, wówczas trzeba będzie finansować w całości.

5. uzupełnienie zapisu w dziale „Sfera społeczna”, rozdział „Tworzenie warunków do nauki oraz ogólnego rozwoju dzieci i młodzieży” o pkt: „Podjęcie działań na rzecz zagospodarowania terenów na Osiedlu Łomżyca, w obrębie Szkoły Podstawowej nr 5 na cele sportowo-rekreacyjne” /str. 11/

6. uzupełnienie zapisu w dziale „Sfera społeczna” rozdział „Tworzenie warunków do nauki oraz ogólnego rozwoju dzieci i młodzieży” o pkt: „prowadzenie remontów i budowa boisk przy szkołach łomżyńskich” /str. 11/.

Następnie zgłosił swój własny wniosek, by dodać punkt na str. 11 „Modernizacja i remont basenu pływackiego przy SP Nr 10”.

Pan Prezydent Choiński odnosząc się do wniosku zwrócił uwagę, że remont jest bardzo drogi i zastanawiają się, czy nie należy szukać innego rozwiązania.

Pan Ryszard Matuszewski zabierając głos w dyskusji stwierdził, że jego zdaniem basen przy tej szkole należy utrzymać, a ponadto należy zaplanować inny obiekt tego typu.

Pan Prezydent Brzeziński wyjaśnił, że są opracowane koncepcje zagospodarowania brzegów Narwi od starego do nowego mostu, które przewidują aqua park. Dodał, że ma świadomość, iż Łomża pozostała w tyle i ten basen należy remontować. Basen ten został wybudowany w 1992 roku i wówczas był nowoczesnym obiektem i był wizytówka miasta. W chwili obecnej technologie poszły do przodu i należy przeprowadzić remont. Wracając do kwestii koncepcji zagospodarowania brzegów Narwi wyjaśnił komisji, że w chwili obecnej miasto posiada dwie koncepcje, które wygrały w konkursie. Z tych dwóch koncepcji należy wybrać te elementy, które są najciekawsze. Dodał, że w niedługim czasie jest umówiony z przedstawicielami obu koncepcji i po woli będą zlecać realizacje tych koncepcji.

Pan Prezydent Chiński zabierając glos poddał pod rozwagę Komisji, czy w tej sytuacji nie należy również zgłosić tematu basenu przy ZSO Nr 1, by również przystąpić do opracowania dokumentacji. Jest to bardzo ważny temat.

Pan Jan Chojnowski zabierając glos w dyskusji zwrócił uwagę, że basen ten był remontowany, wydatkowano duże środki. Był to piękny obiekt cały z aluminium. Uważa, że przez gospodarza obiekt ten został zlekceważony i należałoby pociągnąć kogoś do odpowiedzialności.

Następnie zwrócił uwagę na zapis dotyczący budowy stadionu la przy SP nr 9. Zastanawia się, czy nie jest to mylny zapis. Jest to bowiem budowa boiska la przy SP nr 9.

Pani Przewodnicząca zabierając głos w dyskusji poprosiła Pana Prezydenta o wyjaśnienie zapisu na str. 8 pkt 2 kropka 2.

Pan Prezydent wyjaśnił, że chodzi o gospodarkę komunalną i wywóz śmieci. Odnosząc się do uwag Komisji zaproponował, by punk ten wykreślić w całości.

Następnie Przewodnicząca przedstawiła wnioski Komisji Gospodarki Komunalnej /w załączeniu/.

Pan Prezydent Brzeziński odnosząc się do wniosków Komisji Gospodarki komunalnej wyjaśnił, że zapisy dotyczące rewitalizacji w założeniach są.
Odnośnie wniosku drugiego proponuje by nie wykreślać zapisu dotyczącego inkubatora przedsiębiorczości.

Pani Skarbnik popierając wniosek Pana Prezydenta wyjaśniła, że miasto w 2003 roku dofinansowało ze swoich środków kwotą 23 tys. zł jako doposażenie i zatrudnienie osoby w Urzędzie Pracy i miała to być forma mini inkubatora. Są rozpisane godziny, w których pracownicy Urzędu chodzą na dyżury. Jeżeli ten zapis zostanie wykreślony, taka forma działalności zostanie zlikwidowana.

Pan Jerzy Brodziuk zabierając głos stwierdził, że powinny być wprowadzone inne zapisy, takie, które mają szanse zrealizowania. Następnie zwrócił uwagę, że inkubator w układzie Urzędu Pacy nie jest inkubatorem. Należy zwrócić uwagę, że jest to sfera doradcza, w jakiś sposób kształtująca kierunki działań poszczególnych osób, ale nie doradcza. Podkreślił, że miasto przez Podlaska Agencję zostało zrobione „na szaro”. Proponuje, by zmienić zapis, natomiast podjęte działania są kontynuowane w Urzędzie Pracy i słyszał o jakiejś propozycji z WSA co do zagospodarowania tych terenów. Taką możliwość kontynuowania tych działań należy pozostawić. Może to być zapis tworzenie instrumentów wsparcia dla nowopowstających firm /str. 17 myślnik 1/.

Pan Tadeusz Wałkuski zabierając głos zwrócił uwagę, że mówi się o firmach powstających, nic natomiast nie mówi się o firmach już istniejących, które płaca spore środki do budżetu miasta. Należy robić wszystko, by pozostały one w mieście i nie przenosiły działalności do innych miast.

Członkowie Komisji poparli uwagę radnego Wałkuskiego i Przewodnicząca zaproponowała, by Założenia uzupełnić o zapis „Umacnianie pozycji i tworzenie warunków rozwoju dla działających na terenie miasta podmiotów gospodarczych”. Zapis ten należy wprowadzić jako pierwsze zdanie w rozdziale polityka społeczno-gospodarcza.

Pan Prezydent Brzeziński zabierając głos poparł propozycje komisji zwracając uwagę, że w poprzedniej kadencji Rada podjęła bardzo dobrą uchwałę, która Wojewoda w ramach nadzoru uchylił, a podobna uchwała w Białymstoku funkcjonuje. Dodał, że na spotkaniu z Panem Wojewodą zwrócił na to uwagę.

Pani Przewodnicząca zabierając głos przedstawiła ostatni wniosek komisji Gospodarki Komunalnej, co do treści którego Prezydent nie zgłosił uwag.

Kończąc dyskusję Przewodnicząca poddała pod glosowanie zgłoszone wnioski:

1. rozszerzenie Założeń polityki społeczno – gospodarczej na 2005 rok o pkt na str. 9 rozdział II kropka 1 w treści „Umacnianie pozycji i tworzenie warunków rozwoju dla działających na terenie miasta podmiotów gospodarczych”
za – 8 – jednogłośnie

2. dodać punkt na str. 11 „Przystąpienie do modernizacji basenu pływackiego przy SP Nr 10”
za – 8 - jednogłośnie

3. opracowanie koncepcji na zagospodarowanie obiektu sportowego po basenie pływackim przy ZSO nr 1
za – 7 – jednogłośnie

4. zapis „utrzymanie istniejącego systemu monitoringu” zamienić na zapis „ rozbudowa systemu monitoringu”
za – 6, przeciw – 1, wstrz. – 0

5. zmiana zapisu na str. 17 z „utworzenie inkubatora przedsiębiorczości” na „tworzenie instrumentów wsparcia dla nowopowstających firm”

6. za – 7 – jednogłośnie

7. wykreślenie punktu na str. 8 w treści „ ochrona interesu publicznego publicznego przeciwdziałania różnym konfliktom nieuchronnie pojawiającym się w procesie rozwojowym opartym o „grę rynkową”
za – 7 wstrz. - 1

8. uzupełnienie zapisu w dziale „Sfera społeczna” rozdział „gospodarka mieszkaniowa” o zadanie pn. „budowa budynku komunalnego” /str. 10/
za – 8 – jednogłośnie

9. uzupełnienie zapisu w rozdziale „Prowadzenie stabilnej, realistycznej polityki na rzecz rozwoju Łomży opierać się będzie na:” o podpunkt: „rozwój i wzbogacanie kultury i dziedzictwa narodowego” /str. 5/
za – 8 – jednogłośnie

10. ppkt. 10 w dziale „Cele polityki społeczno-gospodarczej” otrzymuje brzmienie: „prowadzenie działań w zakresie dalszego rozwoju kultury, sportu i rekreacji, szczególnie wśród dzieci i młodzieży” /str. 9/
za - 8 – jednogłośnie

11. by ppkt. 1 w rozdziale „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego” otrzymał brzmienie: „finansowanie działalności programowej miejskich instytucji kultury” /str. 11/
za – 3 , przeciw - 3 , wstrz. – 2 - upadł

12. uzupełnienie zapisu w dziale „Sfera społeczna”, rozdział „Tworzenie warunków do nauki oraz ogólnego rozwoju dzieci i młodzieży” o pkt: „Podjęcie działań na rzecz zagospodarowania terenów na Osiedlu Łomżyca, w obrębie Szkoły Podstawowej nr 5 na cele sportowo-rekreacyjne” /str. 11/
za – 0, przeciw - 4 , wstrz. 3

13. uzupełnienie zapisu w dziale „Sfera społeczna” rozdział „Tworzenie warunków do nauki oraz ogólnego rozwoju dzieci i młodzieży” o pkt: „prowadzenie remontów i budowa boisk przy szkołach łomżyńskich” /str. 11/.
Za – 7 - jednogłośnie

Następnie Komisja 7 glosami za – jednogłośnie przyjęła Założenia polityki społeczno – gospodarczej na 2005 rok z przegłosowanymi wcześniej wnioskami.

Ad. 4
W sprawach różnych Pan Ryszard Matuszewski poprosił o wyjaśnienie, co dzieje się z jego wnioskiem dotyczącym nagród dla twórców kultury.

Pan Prezydent wyjaśnił, że planuje w budżecie zabezpieczyć na rok przyszły środki na ten cel. Do tej pory takiej pozycji nie było. Zauważył, że Rada przy każdej zmianie w budżecie będzie akceptowała propozycje. Propozycja dotyczy nie tylko twórców kultury, ale również sportowców i innych za specjalne osiągnięcia.

Pani Przewodnicząca zapoznała Komisje z treścią pism skierowanych do Prezydenta z podaniem do wiadomości Komisji Finansów:
- Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej /w załączeniu/,
- Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego /w załączeniu/.

Na tym posiedzenie Komisji zakończono.

  • Data powstania: Data powstania: wtorek, 19 paź 2004 12:20
  • Data opublikowania: wtorek, 19 paź 2004 12:30
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 19 gru 2006 09:07
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej