Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 31 posiedzeniu w dniu 19 stycznia 2004 roku

Komisja realizowała nastepujący porządek:
1.
Przyjęcie protokołów z poprzednich posiedzeń.

2.
Przyjęcie sprawozdania z pracy Komisji w 2003 roku.

3.
Przyjęcie planu pracy komisji na 2004 rok oraz propozycji do planu pracy Rady na 2004 rok.

4.
Dyskusja nad projektami uchwał w sprawie ustanowienia stypendium / projekt Prezydenta oraz grupy radnych/.

5.
Wstępna analiza strony wydatkowej projektu budżetu na 2004 rok.

6.
Sprawy różne.


Ad. 1
Komisja nie zgłosiła uwag do protokołu z poprzedniego posiedzenia i przyjęła go 6 głosami za, przy 1 wstrzymującym.

Ad. 2
Następnie Przewodnicząca przedstawiła projekt sprawozdania z działalności Komisji od grudnia 2002 roku do końca grudnia 2003 roku.

Komisja nie zgłosiła uwag do przedłożonego sprawozdania i przyjęła je 7 głosami za, przy 1 wstrzymującym.

Ad. 3
Wprowadzając do tematy Przewodnicząca poinformowała, że z tematów przyjętych na 2003 rok nie został zrealizowany pkt „Analiza finansowa Urzędu Miejskiego. Struktura zatrudnienia.”. Reszta zamierzeń została zrealizowana. Następnie przedstawiła swoje propozycje do planu pracy Komisji na 2004 rok oraz propozycje do planu pracy Rady.

Komisja nie zgłosiła uwag i 8 głosami za przyjęła następujące propozycje do planu pracy Rady na 2004 rok:
1. Sierpień - Ocena realizacji budżetu za I półrocze 2004 roku.
2. Październik - Przyjęcie założeń polityki społeczno-gospodarczej na 2005 rok.
3. Listopad - Pierwsze czytanie budżetu na 2005 rok.
4. Grudzień - Podjęcie uchwały w sprawie budżetu na 2005 rok.

Kontynuując 6 głosami za, przy 2 wstrzymujących przyjęła następujący plan pracy na 2004 rok:
1. Luty - Analiza projektu budżetu na 2004 rok.
- Zaopiniowanie projektu budżetu miasta na 2004 rok i wypracowanie
stanowiska Komisji.
- Analiza finansowa Urzędu Miejskiego. Struktura zatrudnienia.
2. Marzec - Analiza finansowa opieki społecznej.
3. Kwiecień – Analiza wpływów ze sprzedaży majątku miasta.
4. Maj - Analiza finansowa oświaty z wyszczególnieniem poszczególnych jednostek
oświatowych.
5. Sierpień - Ocena realizacji budżetu za I półrocze 2004 roku.
6. Październik - Zaopiniowanie założeń polityki społeczno-gospodarczej na 2005 rok.
7. Listopad - Analiza projektu budżetu na 2005 rok.
8. Grudzień - Wypracowanie opinii w sprawie projektu budżetu na 2005 rok.

Ad. 4

Wprowadzając do tematu Przewodnicząca zwróciła uwagę, że radni posiadają dwa projekty uchwał w sprawie stypendium; jeden zgłoszony przez Prezydenta, drugi przez grupę radnych. Uważa, że dobrze by było gdyby obaj wnioskodawcy wypowiedzieli się w tej sprawie, być może uda się dojść do kompromisu i jeden projekt uchwały przedstawić.

Pan Paweł Augustyniak przedstawiając projekt grupy radnych wyjaśnił, że rozmawiał w tej sprawie z Prezydentem Brzezińskim i w rozmowie tej Prezydent uznał, że wiele zaproponowanych przez grupę radnych rozwiązań jest wartych tego, by je włączyć do projektu Prezydenta. Następnie złożył wniosek, by powołać zespół, który przeanalizowałby oba projekty i wypracował stanowisko.

Pan Dariusz Szymański zabierając głos stwierdził, że projekty te różnią się zasadniczo.

Pan Prezydent Sroczyński zabierając głos poprosił w imieniu Prezydenta Choińskiego, by wstrzymać się na pół godziny z dyskusja w tym temacie. Za pół godziny Prezydent wraz z Naczelnikiem Łubą będą obecni na posiedzeniu i wszystko wyjaśnią. W chwili obecnej obaj są na spotkaniu w PP nr 3 odnośnie zamiaru likwidacji tego przedszkola.

Komisja przychyliła się do prośby Pana Prezydenta i zawiesiła dyskusje do momentu przybycia wnioskodawcy.

Ad. 5

Komisja, by nie tracić czasu przystąpiła do wstępnej analizy strony wydatkowej projektu budżetu na 2004 rok.

Stronę wydatkową zgodnie z drukiem 207 przedstawiła Pani Skarbnik.
Pani Przewodnicząca Komisji zabierając glos poprosiła o wyjaśnienie, czemu w projekcie budżetu nie ma zagwarantowanych środków na kontynuację rozpoczęty inwestycji. Jako przykład podała ulice Ks. Anny.

Pan Prezydent Sroczyński wyjaśnił, że inwestycja w ul. Ks. Anny została wykonana w 100%. Jeżeli mówi się o dalszej realizacji tej ulicy należy to rozumieć jako nowe zadanie. Dodał, że realizacja tej ulicy miała być prowadzona w szerszym zakresie, jednak SM „Perspektywa” wycofała się z wcześniejszych ustaleń. Jest jego winą, że nie zostało to spisane. Zwrócił również uwagę, że wiele ulic nie jest realizowanych od początku do końca.

W dalszej dyskusji członkowie komisji omawiali trudna sytuację w budżecie oświaty. Pan Jerzy Łuba wyjaśnił, że zaplanowane środki w 92% pokrywają potrzeby szkół powiatowych, natomiast gminnych w 87%. Ponadto z budżetu miasta planuje przeznaczyć się dodatkowo 2%.

Pani Skarbnik dodała, że być może trzeba będzie rozważyć możliwość zaciągnięcia kredytu.

Pan Prezydent Choiński wyjaśnił, że szukają różnego rodzaju oszczędności, by budżet poprawić.

W dalszej dyskusji Pani Przewodnicząca poprosiła o wyjaśnienie, czym jest spowodowany taki duży wzrost środków na utrzymanie administracji.

Pani Skarbnik poinformowała, że planuje się o 3% podnieść wynagrodzenie pracowników, gdyż od 2 lat nie było zmieniane. Dodała, że ogólnie w Urzędzie jest zatrudnionych 180 pracowników, z tego 133 na zadania gminy, 15 na zadania zlecone z administracji wojewódzkiej, 24 na zadania administracji powiatowej, 4 osoby są zatrudnione w Zespole orzekającym o stopniu niepełnosprawności. Dodała, że dla 6 pracowników zaplanowane są odprawy emerytalno - rentowe oraz 15 pracowników otrzyma nagrody jubileuszowe.

Pani Przewodnicząca poprosiła o wyjaśnienie, co z inwestycjami, na które wygasa okres ważności dokumentacji.
W związku z chwilową nieobecnością Prezydenta Sroczyńskiego Komisja powróciła do dyskusji nad wnioskami w sprawie stypendium.

cd. pkt 4


Pan Prezydent Choiński zabierając głos stwierdził, że będzie popierał wniosek przygotowany przez swoje służy. Jeżeli radny Augustyniak uważa, że w projekcie grupy radnych są zapisy, które należałoby wprowadzić do projektu, nie widzi przeszkód, by je przedyskutować i ewentualnie wprowadzić poprawki.

Pani Przewodnicząca wyjaśniła, że został zgłoszony wniosek, by powołać zespół, który te dwa projekty rozpatrzy. Jest propozycja, by do zespołu weszli przedstawiciele Komisji Finansów oraz Komisji Edukacji.

Pan Paweł Augustyniak zaproponował do pracy w zespole radnych Jerzego Brodziuka, radną Marię Śmiarowską oraz swoją osobę.

Pan Prezydent Choiński zabierając głos stwierdził, że jego zdaniem przedłożony projekt zawiera wszystko, uważa więc, że być może w dniu dzisiejszym podyskutować i jakieś uwagi zgłosić.

Pan Paweł Augustyniak zabierając głos wyjaśnił, że w ubiegłym tygodniu z Prezydentem Brzezińskim, który stwierdził, że jest zainteresowany.

Pan Dariusz Szymański zabierając głos stwierdził, że jego zdaniem te dwa projekty różnią się zasadniczo. Projekt Prezydenta zawiera przekrój wszystkich szkół łącznie z I rokiem studiów. Natomiast projekt grupy radnych dotyczy studentów z rodzin o niskim statusie materialnym. Należałoby więc te dwa projekty zgrać.

Pan Jerzy Łuba zabierając głos wyjaśnił, że już kilka lat starają się o podjęcie tego tematu. W latach poprzednich Zarząd ze względu na trudną sytuację budżetu tematu nie podejmował. W chwili obecnej jest to pierwsza propozycja. Zauważył, że do podziału będzie kwota 50 tys. zł. Następnie zgłosił poprawkę do paragrafu 2, by rozszerzyć to na wszystkich uczniów szkół łomżyńskich. Uważa, że przy takiej kwocie takie rozwiązania są właściwe.

Pan Jerzy Brodziuk zabierając głos zwrócił uwagę, że oba projekty dotyczą różnych spraw, nie powinny więc się łączyć. Założenia projektu przedstawionego przez grupę radnych mają całkiem inne podstawy, niż projekt Prezydenta. Ma to promować miasto na zewnątrz, jak również pomagać wybitnie zdolnym, ale biednym studentom. Uważa więc, że należy rozważać dwa projekty: z projektu Prezydenta wyrzucić studentów roku pierwszego studiów i zostawić to, jako element bodźcowania zdolnych uczniów szkół, bez zwracania uwagi na uwarunkowania socjalne, natomiast projekt drugi pozostawić jako promocję szczególnie zdolnych mieszkańców miasta, których nie stać na studia. W związku z tym, by to dograć należy te propozycje wspólnie z Prezydentem Brzezińskim. Dodał, że jego zdaniem projekt Prezydenta może szybko wejść, natomiast projekt radnych dotyczący studentów należy dokładnie przeanalizować i studenci muszą się wykazać. Proponuje więc, by Komisja poparła wniosek radnego Augustyniaka.

Pan Jerzy Łuba zabierając głos w dyskusji zgodził się, że dyskutować można, zwrócił następnie uwagę, że Łomża jest jedynym miastem w okolicy, który takiego systemu nie posiada.

Kończąc dyskusję Przewodnicząca poddała pod głosowanie wniosek radnego Augustyniaka, by do zespołu z ramienia Komisji Finansów weszli radni Paweł Augustyniak, Jerzy Brodziuk, Maria Śmiarowska.
Komisja powyższe propozycje zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie.

Pan Zenon Piechociński zaproponował, by z ramienia Komisji Edukacji do pracy w zespole zgłosił radnego Dariusza Szymańskiego.

Następnie Komisja powróciła do dyskusji nad stroną wydatkową projektu budżetu i Przewodnicząca poprosiła Pana Prezydenta Sroczyńskiego o informację, co z inwestycjami, gdzie dokumentacje kończą ważność. Czy znajda one jakieś miejsce w projekcie budżetu.

Pan Prezydent Sroczyński wyjaśniając stwierdził, że ma nadzieję, iż radni tym razem zaakceptują propozycje zawarte w projekcie budżetu. Wszystkie inwestycje, których ważność dokumentacji kończy się zostały w projekcie budżetu ujęte. Dodał, że przy uchwalaniu budżetu na 2003 rok wszyscy radni otrzymali wykaz z informacjami która dokumentacja, kiedy traci ważność. Dodał, że to, co się dało uratować znalazło miejsce w projekcie budżetu, co straciło już ważność nie zostało ujęte. Postara się odnaleźć to w dokumentach i przekazać.

Pan Dariusz Szymański zabierając głos zwrócił uwagę, że analizując stronę wydatkową na komisji Rodziny zwrócono uwagę na duże braki w opiece społecznej. Prosi więc Panią Skarbnik o przybliżenie tematu.

Pani Skarbnik przybliżyła dane zawarte w projekcie budżetu na str. 89.
Na tym wstępną analizę strony wydatkowej projektu budżetu na 2004 rok zakończono.

Ad. 6

W sprawach różnych Przewodnicząca Komisji poinformowała, że zgodnie z wnioskiem Komisji z poprzedniego posiedzenia został przygotowany wniosek i projekt uchwały w sprawie zmiany Uchwały 62/. Dodała, że temat ten będzie przedmiotem obrad najbliższej sesji.

Pan Prezydent Choiński poinformował Komisję o postępie prac nad utworzeniem w Łomży Wyższej Szkoły Zawodowej oraz propozycji umieszczenia jej w Zespole Szkół Drzewnych, jak również o ustaleniach dotyczących utworzenia zamiejscowego ośrodka Politechniki Białostockiej. Podkreślił również duży wkład Posła Mieczysława Czerniawskiego w dążeniu do utworzenia WSZ w Łomży.

Na tym posiedzenie Komisji zakończono.

  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 12 lut 2004 10:12
  • Data opublikowania: środa, 25 lut 2004 07:59
  • Data przejścia do archiwum: wtorek, 19 gru 2006 09:10
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej