Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Na 5 posiedzeniu w dniu 20 kwietnia 2015 roku

Komisja realizowała następujący porządek obrad:

1.    Przyjęcie protokołu nr 4/15 z ostatniego posiedzenia Komisji

 

2.    Informacja Prezydenta Miasta o stanie sanitarnym miasta – druk nr 83

 

3.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2015 – druk nr 85, 85A

 

4. Zaopiniowanie sprawozdania z wykonania budżetu Miasta Łomża za 2014 rok w działach merytorycznie podległych komisji – druk nr 69

 

5.    Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z realizacji „Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Miasta Łomża na lata 2011-2015” – druk nr 72, 72A

 

6.    Sprawozdanie z realizacji Rocznego Programu Współpracy Miasta Łomży z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za 2014 rok – druk nr 86

 

7.    Sprawy różne i wolne wnioski

 

Ad. 1

 

Przyjęcie protokołu nr 4/15 z ostatniego posiedzenia Komisji

Komisja nie wniosła uwag do protokołu nr 4/15 z dnia 23 marca 2015 roku. Komisja protokół przyjęła przez aklamację.

 

Ad. 2

Informacja Prezydenta Miasta o stanie sanitarnym miasta – druk nr 83

 

Przewodnicząca obrad – radna Wanda Mężyńska poruszyła problem szczepień dzieci przeciwko chorobom zakaźnym, z którymi obecnie jest problem, tj. rodzice nie chcą szczepić swoich dzieci i kwestię kar za nie dopełnienie przez rodziców obowiązku szczepień.

Pani Agnieszka Grzeszczyk – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży stwierdziła, że żadna kara nie przekona rodzica, że dziecko należy szczepić. Kary sprawy nie załatwiają. Najistotniejsze jest przekonanie rodziców, ze szczepienia są konieczne. Najbardziej przekonujący był zgon dziecka z powodu nie zaszczepienia na odrę i dopiero po takiej tragedii wielu rodziców zaszczepiło swoje dzieci, nagle przekonali się, że szczepienia są potrzebne. Stwierdziła, że brak szczepień obowiązkowych powoduje np. ciężkie uszkodzenia trwałe neurologiczne, inwalidztwo. Spory odsetek dzieci nie zaszczepionych po zachorowaniu a chorobę zakaźną przechodzi potem w przewlekłe zapalenie mózgu. Powikłanie po nie zaszczepionej odrze, ospie są bardzo poważne.

Kolejno Przewodnicząca obrad poprosiła o wyjaśnienie czy wszystkie zalecenia dotyczące stanu technicznego miejskich jednostek oświatowych zostały wykonane i czy nowi Prezydenci Miasta są o niezbędnych do wykonania sprawach poinformowani.

Pani Agnieszka Grzeszczyk – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży stwierdziła, że każda decyzja , która jest wydawana na placówkę należącą do miasta jest przekazywana do placówki oraz do Urzędu Miejskiego. O wszystkich decyzjach Prezydent Miasta jest informowany. Dodała, że dyrektorzy jednostek miejskich starają się w miarę możliwości realizować zalecenia pokontrolne, często nawet tuż po kontroli, zanim decyzja do UM wpłynie. Są zalecenia kilkuletnie niezrealizowane, ale chodzi o sprawy wymagające większych nakładów finansowych i brak środków uniemożliwia ich wykonanie.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta wyjaśniła, że jednostki miejskie występując o dofinansowanie zadań uzasadniają wnioski i wśród tych wniosków są m.in. wnioski dot. realizacji zadań związanych z wykonywaniem zaleceń pokontrolnych.

Kolejno Przewodnicząca obrad poruszyła sprawę kontroli w sklepach spożywczych. Poprosiła o informację, czy PPIS jest w stanie skontrolować wszystkie sklepy spożywcze w Łomży.

Pani Agnieszka Grzeszczyk – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży wyjaśniła, że zmieniło się podejście do kontroli sklepów i funkcjonuje tzw. ocena ryzyka czyli brana jest pod uwagę wielkość obrotu sklepu, rodzaj sprzedawanych produktów, itp. Ustalona jest skala punktowa i w zależności od wyników dany zakład, przedsiębiorstwo czy punkt sprzedaży jest kontrolowane raz na kwartał, raz na rok czy co miesiąc. W przypadku małych obiektów nie ma potrzeby kontrolowania co roku, natomiast duże obiekty, wielkopowierzchniowe – tam gdzie jest duża liczba konsumentów, są kontrolowane nawet 4 czy 5 razy w roku.

Radna Bogumiła Olbryś poruszyła sprawę tzw. „dopalaczy”. Pochwaliła prowadzoną przez PPIS w Łomży działalność profilaktyczną I rzędu, w ramach której prowadzone są bardzo ciekawe i pouczające prelekcje wśród młodzieży szkolnej. Następnie stwierdziła, że niepokojący jest fakt, że prokuratura nie podejmuje czynności zmierzających do ukarania sprzedawców środków odurzających, do zamykania punktów sprzedaży tych środków, których zażywanie skończyło się już śmiercią wielu młodych osób.

Pani Agnieszka Grzeszczyk – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży wyjaśniła, że PPIS wysyła do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dodała, że sprzedawane obecnie tzw. „dopalacze” zawierają obecnie narkotyki nowej generacji, których nie ma na liście ustawy o narkomanii, w związku z tym nie są one zakazane i prokuratura nie ma podstaw do wszczęcia postępowania.

Radna Edyta Śledziewska stwierdziła, że w przedłożonej Radzie informacji wynika, że kontrola przeprowadzona w DPS wykazała obecność legionelli. W związku z powyższym poprosiła o wyjaśnienie jakie są skutki zakażenia legionellą oraz jakie są metody pozbycia się jej z instalacji.

Pani Agnieszka Grzeszczyk – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży wyjaśniła, że najczęściej po zarażeniu legionellą można spodziewać się zapalenia płuc. Jeśli osoba jest mało odporna, może tego zapalenia płuc nie przeżyć. Wyjaśniła, że aby pozbyć się legionelli nie jest prostą sprawą. Należy spowodować dezynfekcję termiczną instalacji poprzez podniesienie temperatury wody do ok. 70 stopni przez określony czas. Dodała, że tego typu dezynfekcja powinna być zaplanowana i przeprowadzana okresowo, a nie dopiero po kontroli  i stwierdzeniu obecności legionelli.

Radny Andrzej Modzelewski poprosił o wyjaśnienie czy nie ma rzeczywiście przepisu dot. norm jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach, basenach – jak podano w przedłożonej Radzie informacji.

Pani Agnieszka Grzeszczyk – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży wyjaśniła, że rzeczywiście brak jest regulacji prawnych w zakresie badania jakości wody w krytych basenach. Podczas kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej sprawdzane są wartości podstawowych wskaźników mikrobiologicznych, oraz ogólna liczba bakterii w temp. 36 ±2 °C.

Następnie radny Andrzej Modzelewski poprosił o wyjaśnienie czy są przepisy mówiące o okresowej wymianie pachu w piaskownicach na podwórkach i placach zabaw dla dzieci.

Pani Agnieszka Grzeszczyk – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży wyjaśniła, że nie ma przepisów prawa nakazujących kontrole czy wymianę piachu w piaskownicach i na placach zabaw dla dzieci. Administratorzy obiektów co sezon powinno jednak dokonać wymiany piachu w piaskownicach.

Kolejno radny Andrzej Modzelewski zwrócił się do Pani Prezydent z prośbą o wykonanie ogrodzenia przedszkola miejskiego „Mały Artysta” znajdującego się pomiędzy ul. Dmowskiego a Wojska Polskiego. Stwierdził, że w ubiegłej kadencji Rady mieszkańcy w/w osiedla zgłaszali już ten temat.

Następnie Przewodnicząca obrad zwróciła się do Pani Jolanty Mieczkowskiej – Kierownika WIORiN Delegatura w Łomży z zapytaniem jak bardzo szkodliwe są występujące w zbożach i owocach szkodniki.

Pani Jolanta Mieczkowska – Kierownik WIORiN Delegatura w Łomży wyjaśniła, że wszystkie organizmy żywe, tak i rośliny również mają swoje choroby grzybowe, choroby spowodowane atakującymi je owadami oraz wirusy. Sadownicy i producenci roślin zobowiązani są do prowadzenia obserwacji upraw i w razie potrzeby stosowania zwalczania biologicznego lub środkami ochrony roślin i nasiennictwa. Dodała, że w ochronie roślin wyróżnia się organizmy szkodliwe, które przynoszą straty ekonomiczne, jak też takie, które są zwalczane z urzędu, tzn. nie występują w Polsce i w związku ze swobodnym obrotem roślin i produktów pochodzenia roślinnego należy czuwać nad tym, by na terenie Polski te szkodniki nie wystąpiły. Czynione są więc obserwacje i pobierane są próby roślin i produktów pochodzenia roślinnego do badania. Na naszym terenie takimi organizmami zwalczanymi z urzędu, które występują i których ogniska stwierdzono są to ogniska w uprawach ziemniaków, tj. bakterioza pierścieniowa ziemniaka i mątwik ziemniaczany (w glebie). W razie wystąpienia w/w zagrożeń rolnik otrzymuje decyzję administracyjną, która określa sposób postępowania z daną, zagrożoną uprawą.

Radna Bogumiła Olbryś poruszyła problem szrotówka kasztanowcowiaczka – groźnego szkodnik kasztanowca. Zwróciła się do Pani Jolanty Mieczkowskiej - Kierownika WIORiN Delegatura w Łomży z zapytaniem czy miasto podjęło działania związane ze zwalczaniem tego szkodnika kasztanów. Dodała, że od wieli lat WIORiN w tej sprawie informuje urząd ale bezskutecznie. Kończąc wypowiedź zwróciła się do Pani Prezydent z prośbą o zajęcie się tematem i podjęcie działań w kierunku zabezpieczenia w budżecie miasta na rok 2016 środków na walkę z tym groźnym szkodnikiem kasztanów.

Pani Jolanta Mieczkowska - Kierownik WIORiN Delegatura w Łomży potwierdziła, że od wielu lat WIORiN wysyła do Urzędu Miejskiego komunikaty w w/w sprawie, jednak jak dotychczas bez efektu.

Pani Agnieszka Muzyk – Zastępca Prezydenta Miasta zobowiązała się, że przedstawi problem Prezydentowi Miasta.

Więcej uwag i zapytań w w/w temacie nie zgłoszono.

W wyniku głosowania komisja jednogłośnie pozytywnie – 9 głosami za przyjęła informację o stanie sanitarnym miasta Łomża za rok 2014.

 

Ad. 3

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2015 – druk nr 85, 85A

 

Wniosek Prezydenta Miasta w sprawie zmian w budżecie na rok 2015 w działach merytorycznie podległych komisji przedstawiła Pani Bożena Szypulska – Kierownik Oddziału Budżetu, zgodnie z drukiem nr 85 – w załączeniu do protokołu.

Komisja nie wniosła uwag do projektu uchwały w powyższej sprawie i w wyniku głosowania jednogłośnie pozytywnie – 8 głosami za zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na rok 2015 w działach merytorycznie podległych komisji.

 

Ad. 4

Zaopiniowanie sprawozdania z wykonania budżetu Miasta Łomża za 2014 rok w działach merytorycznie podległych komisji – druk nr 69

 

Sprawozdanie z realizacji budżetu miasta za 2014 rok w działach merytorycznie podległych komisji przedstawiła Pani Bożena Szypulska – Kierownik Oddziału Budżetu, zgodnie z drukiem nr 69 – w załączeniu do protokołu.

Przewodnicząca obrad – radna Wanda Mężyska stwierdziła, że w bieżącym roku kwota zabezpieczona w budżecie miasta na mieszkania ochronne jest dużo niższa niż w roku 2014. Poprosiła o wyjaśnienie czy różnica ta spowodowana jest tym, że w roku 2014 ze środków tych przeprowadzane były remonty i adaptacja mieszkań socjalnych, a w tym roku tego typu zadań nie planuje się.

Pani Bożena Szypulska – Kierownik Oddziału Budżetu wyjaśniła, że tak – w roku 2014 przeprowadzone zostały remonty i przystosowanie lokali do użytku, stąd kwota ok. 37tys.zł na ten cel w budżecie roku ubiegłego.

Następnie Przewodnicząca obrad poruszyła temat związany z koniecznością zabezpieczania co roku w budżecie miasta środków na eksmisje. Dodała, że miasto w związku z tym, że nie posiada mieszkań socjalnych ani komunalnych jest zobowiązane do pokrywania kosztów najmu lokali wynajmowanych przez osoby eksmitowane sądownie. Poprosiła o wyjaśnienie czy zabezpieczana na ten cel każdego roku kwota ponad 100tys.zł jest wystarczająca, czy pod koniec roku bywa, że środków brakuje.

Pani Bożena Szypulska – Kierownik Oddziału Budżetu wyjaśniła, że miasto po otrzymaniu wyroku sądowego musi zapewnić lokal eksmitowanej osobie czy rodzinie. W związku z tym, że miasto lokalami socjalnymi i ochronnymi nie dysponuje, musi płacić tzw. odszkodowania w postaci czynszu eksmitowanym osobom do momentu zapewnienia lokalu. Dodała, że wydatki na w/w cel w minionych latach i w bieżącym roku są podobnej wielkości.

Następnie Przewodnicząca obrad poprosiła o wyjaśnienie z czego wynika fakt, że znaczna część uprawnionych do dodatku energetycznego nie skorzystała z tej formy pomocy? Czy wynika to z nie poinformowania społeczeństwa o tej nowej formie dofinansowania?

Pani Bożena Szypulska – Kierownik Oddziału Budżetu wyjaśniła, że przepis o możliwości dofinansowania do energii elektrycznej jest przepisem nowym, a dofinansowania z tego tytułu są bardzo niskie – od kilku do kilkunastu zł, stąd bardzo niskie wykonanie zadania. Inną przyczyną bardzo małego wykorzystania środków na ten cel nie fakt, że wiele osób nie spełnia kryteriów do przyznania tego dodatku.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania sprawozdanie z wykonania budżetu miasta za rok 2014 w działach merytorycznie podległych komisji zaopiniowała jednogłośnie pozytywnie - 9 głosami za.

 

Ad. 5

Zaopiniowanie projektu uchwały w sprawie przyjęcia sprawozdania z realizacji „Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego Miasta Łomża na lata 2011-2015” – druk nr 72, 72A

 

Wniosek Prezydenta Miasta w powyższej sprawie przedstawiła Pani Janina Picewicz-Znosko – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia, zgodnie z drukiem nr 72 – w załączeniu do protokołu.

Przewodnicząca obrad poprosiła o wyjaśnienie z czego wynika duże zróżnicowanie w dofinansowaniu do w/w dla poszczególnych szkół.

Pani Janina Picewicz-Znosko – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia wyjaśniła, że Program Ochrony Zdrowia Psychicznego nie ma oddzielnej puli pieniędzy. Zadania zrealizowane w ramach programu i zapisane w przedłożonym Radzie sprawozdaniu były realizowane w ramach środków pochodzących z funduszu przeciwalkoholowego.

Następnie Przewodnicząca obrad poprosiła o wyjaśnienie zapisu „Na terenie miasta działa Warsztat Terapii Zajęciowej „Bona” zapewniając pomoc i wsparcie  40 osobom”.

Pani Janina Picewicz-Znosko – Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia wyjaśniła, że ze środków funduszu PFRON przyznawana jest co roku dotacja na warsztaty terapii zajęciowej, w ramach której zajęcia są prowadzone zgodnie z indywidualnym programem rehabilitacji i terapii uczestników.

Więcej uwag w tym temacie komisja nie zgłosiła i w wyniku głosowania sprawozdanie w powyższej sprawie przyjęła jednogłośnie – 9 głosami za.

 

Ad. 6

Sprawozdanie z realizacji Rocznego Programu Współpracy Miasta Łomży z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art.3 ust.3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za 2014 rok – druk nr 86

 

Komisja nie wniosła uwag i zapytań do sprawozdania w powyższej sprawie i w wyniku głosowania sprawozdanie przyjęła jednogłośnie pozytywnie – 9 głosami za.

 

Ad. 7

Sprawy różne i wolne wnioski:

 

Przewodnicząca obrad w imieniu Dyrektora DPS – Pana Franciszka Chrzanowskiego przekazała członkom Komisji zaproszenie do DPS w celu zapoznania się z działalnością placówki.

Radna Bogumiła Olbryś zgłosiła pomysł dotyczący konkursu organizowanego przez NIVEA na rodzinny plac zabaw, które mają powstać w 40 miejscach na terenie kraju, w tym w Łomży. Dodała, że ponad 800 miast uczestniczy w konkursie i mieszkańcy niektórych miejscowości bardzo się zintegrowali. Miasto Łomża znajduje się na dzień dzisiejszy na 504 pozycji. W związku z tym zaproponowała aby Pani Prezydent zwróciła się z apelem do wszystkich szkół, przedszkoli i innych jednostek miejskich, by z każdego komputera raz dziennie oddany został głos na plac zabaw w Łomży.

Kolejno Przewodnicząca obrad poinformowała członków komisji, że w roku ubiegłym Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia zajmował się organizacją Podlaskich Dni Rodziny. W bieżącym roku Ośrodek Interwencji Kryzysowej realizować będzie to zadanie. Stwierdziła, że jako Przewodnicząca Komisji Rodziny i radna włączy się w te obchody. Członków komisji również zachęciła do włączenia się  i udziału w Podlaskich Dniach Rodziny.

Więcej spraw w tym punkcie obrad Komisja nie zgłosiła.

W związku z wyczerpaniem porządku dziennego Przewodnicząca obrad zamknęła posiedzenie komisji.

  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 21 maj 2015 07:52
  • Data opublikowania: czwartek, 21 maj 2015 07:56
  • Data edycji: środa, 4 sty 2017 11:27
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej