„Dawnej Łomży czar” na wystawie plenerowej

Strona główna » Aktualności

„Dawnej Łomży czar” na wystawie plenerowej

Zdjęcia pochodzące z archiwum fotograficznego Muzeum Północno- Mazowieckiego w Łomży można już oglądać na plenerowej wystawie. Autorami fotografii są Zygmunt Dudo oraz Bolesław Deptuła. Wystawa „Dawnej Łomży czar” została przygotowana na tegoroczne „Dni Łomży”, ale będzie można oglądać ją na muzealnym ogrodzeniu aż do jesieni.

Odbywające się co roku „Dni Łomży” są przypomnieniem ważnego dla naszego miasta wydarzenia, jakim było nadanie praw miejskich przez księcia mazowieckiego Janusza I w 1418 roku. Wieki, które od tego czasu upłynęły był to zarówno czas dziejowych kataklizmów, jak i kolejnych okresów rozwoju miasta. Pamięć ludzka jest jednak zawodna i tylko namacalne dowody zachodzących zmian pomagają przywrócić jej obrazy z przeszłości. Takimi przywracającymi czas „taśmami pamięci” są oczywiście  stare fotografie. 

Efektem działań wojennych ostatniej wojny było zniszczenie substancji miejskiej  Łomży w siedemdziesięciu procentach; szczególnie  dotknęło to jej  śródmieścia. Lata 1944-1963 można umownie określić jako okres odbudowy, zaś okres od roku 1964 roku jako czas dosyć  intensywnego rozwoju miasta. Dokumentowaniem  zachodzących w tym okresie zmian zajmowali się również pracownicy pracowni fotograficznej naszego muzeum, Zygmunt Dudo i Bolesław Deptuła. Wystawę plenerową, którą można oglądać przy budynku muzeum, przygotowano właśnie z muzealnych zasobów  fotograficznych, pochodzących  z lat 60. i 70. 

Zdjęcia z lat 60. są autorstwa  Zygmunta Dudo. Ukazane są na nich pozostałości przedwojennego miasta, jego  powojenna odbudowa, w tym Starego Rynku oraz nowo wybudowana  wieża ciśnień, która z czasem stała się charakterystycznym elementem miejskiej panoramy. Pozostały też zapisane na kliszy nastrojowe ujęcia grobli jednaczewskiej, wierzb przy ulicy Sikorskiego czy nadnarwiańskich brzegów.

Z kolei Bolesław Deptuła udokumentował swoim aparatem uroczystości miejskie z lat 70., w tym 1 Maja, Święto Kultury Staropolskiej czy widowisko folklorystyczne z udziałem uczniów szkół łomżyńskich na stadionie miejskim. Pozostawił też zdjęcia historycznej miejskiej zabudowy przy ul. Sienkiewicza, bramę cmentarną czy szpital wojskowy przy ul. Polowej. Możemy zobaczyć też dworzec, odchodzącej już w przeszłość, kolejki wąskotorowej, ale i budowę kościoła pod wezwaniem św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu wznoszonego w latach 1977-1987 przy ul. Wojska Polskiego. Jest to zapisana na materiale światłoczułym, czarno-biała opowieść o naszym mieście i szansa powrotu, choć na chwilę, do zapomnianej magicznej atmosfery Łomży z tamtych lat. 

Pomysłodawczynią wystawy jest dyrektor Paulina Bronowicz-Chojak. Tekst i opisy do fotografii są autorstwa Jerzego Jastrzębskiego, przygotowanie graficzne to dzieło Alicji Kamienicznej, a wyboru i opracowania zdjęć dokonała Joanna Klama. 

 

Jerzy Jastrzębski/ Muzeum Północno- Mazowieckie w Łomży

2024-06-18 08:49 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED