Łomżyńskie wojsko świętuje. Uroczysty apel na Starym Rynku

Strona główna » Aktualności

Łomżyńskie wojsko świętuje. Uroczysty apel na Starym Rynku

Łomżyńskie wojsko świętuje. Uroczysty apel na Starym Rynku
Uroczysty apel na Starym Rynku
  • Łomżyńskie wojsko świętuje. Uroczysty apel na Starym Rynku
  • Łomżyńskie wojsko świętuje. Uroczysty apel na Starym Rynku
  • Łomżyńskie wojsko świętuje. Uroczysty apel na Starym Rynku
Z okazji jubileuszu 5-lecia istnienia 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego na Starym Rynku odbył się uroczysty Apel Pamięci. Oprócz okolicznościowych przemówień, nie zabrakło wręczenia awansów i medali. Uroczystość poprzedziła Msza św. w Katedrze Łomżyńskiej w intencji żołnierzy i pracowników jednostki wojskowej.

W swoim wystąpieniu dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego płk Paweł Gałązka przypomniał, że 5 lat temu ówczesny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak postawił przed nim zadanie dotyczące formowania pułku.

- Wówczas była nas garstka ludzi, raptem ponad 30 osób, dziś jest ponad 1000. Dowódca, generał powiedział „do roboty” i trzeba było realizować zadania i wyzwania. To był ciężki proces ze względu na pandemię. Dzięki wytrwałości i determinacji moich podwładnych i społeczeństwa na czele z panem prezydentem, panem starostą w 2021 roku pułk otrzymał sztandar. Rok później zostaliśmy poddani certyfikacji według standardów NATO. (…) Wyzwania były potężne, ale zdaliśmy ten egzamin celująco. Później pojawiła się "granica". To również w ramach realizacji zadań postawionych przez przełożonych nasi żołnierze stanęli na wysokości zadania, zabezpieczając logistycznie funkcjonowanie pozostałych jednostek operacyjnych. Nie byłoby tego, gdyby nie ludzie, potencjał, który zastałem i przez lata wzrastał, bez wsparcia przełożonych, bez wspaniałej współpracy z samorządowcami, bez "przyjaciół" pułku – mówił dowódca jednostki.

Pułkownik Paweł Gałązka przypominiał, jak ważna jest historia i pamięć o niej.

- Historia Łomży, ziemi łomżyńskiej jest bardzo bogata. To 23-letni Leon Kaliwoda, który zginął w pierwszym dniu po odzyskaniu niepodległości i wreszcie  33. Pułku Piechoty, który na stałe wpisał się w karty historii tego miasta. (…) Wspominamy 1920 rok i walki na fortach piątnickich. Utarło się już słynne powiedzenie, nie byłoby "cudu nad Wisłą, gdyby nie było cudu nad Narwią". (…) Ten pułk nigdy się nie poddał. Wspominamy też czas podziemia oraz żołnierzy niezłomnych – wspominał płk Paweł Gałązka.

- Chlubą jest to, że po 100 latach do Łomży zawitał pułk, może nie pułk piechoty, ale pułk logistyczny. (...) W 2019 roku wiedząc jaka jest historia i tradycja tego miejsca, zależało mi na tym, żeby zbudować mocne fundamenty funkcjonowania tej jednostki (...) Pamiętam, jak stałem tutaj 5 lat temu, niewątpliwie zestresowany, ale miałem nadzieję i wizję tego, co chcę robić. Zostałem bardzo dobrze przyjęty przez łomżyńskie społeczeństwo. Wtedy też powiedziałem, że czuję się tutaj, jak w domu. Być może za szybko, ale dzisiaj jestm pewien tych słów – zakończył dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego dziękując żołnierzom i przybyłym gościom.

18. Łomżyński Pułk Logistyczny im. gen. bryg. Mariana Raganowicza utworzono na bazie Warsztatów Technicznych Łomża  w 2019 r. Dwa lata później jednostka otrzymała sztandar, którego "ojcem chrzestnym" został prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

2024-08-14 14:37 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED