Szpital zakaźny w Łomży kolejnym tematem posiedzenia MZZK

Strona główna » Aktualności

Szpital zakaźny w Łomży kolejnym tematem posiedzenia MZZK

Szpital zakaźny w Łomży kolejnym tematem posiedzenia MZZK
Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego
W sobotę 14 marca prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski zwołał w trybie pilnym posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Celem spotkania było omówienie sytuacji w mieście po podjęciu przez Ministra Zdrowia decyzji o przekształceniu Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży w jednoimienny szpital zakaźny. W spotkaniu uczestniczyli m.in. p.o dyrektora szpitala, przedstawiciele pogotowia, inspekcji sanitarnej, epidemiologicznej, służb mundurowych i jednostek miejskich.

- Zdecydowałem o zwołaniu posiedzenia MZZK by omówić bieżącą sytuację i działania, które będziemy musieli podjąć – powiedział prezydent Mariusz Chrzanowski podkreślając, że decyzja o przekształceniu Szpitala Wojewódzkiego w szpital zakaźny jest dla mieszkańców niezrozumiała i nielogiczna. – Od razu wspólnie z radnymi zareagowałem na tę decyzję i wystosowaliśmy pismo do Ministra Zdrowia. Na bieżąco byłem też w kontakcie ze służbami wojewody. Mieliśmy wsparcie, nasze argumenty podzielali Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki oraz Wicewojewoda Podlaski Marcin Sekściński. Ostateczna decyzja zapadła jednak na szczeblach ministerialnych i musimy przyjąć ją do wiadomości – mówił prezydent dodając, że należy podejmować działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa naszym mieszkańcom.

- Zarówno dla mnie, jak i moich pracowników jest to trudna sytuacja. Czy ja się zgadzam z nią, czy nie, muszę ją przyjąć do realizacji. W związku z powyższym należy zrobić wszystko, żeby zabezpieczyć potrzeby naszych pacjentów, ale przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo moim pracownikom. To jest priorytet na ten moment. Inaczej sobie tego nie wyobrażam. Musimy mieć pełne środki ochrony indywidualnej, żeby fizycznie zrobić cokolwiek przy pacjencie. Szpital będzie pełnoprofilowym szpitalem zakaźnym, będzie funkcjonował tak, jak do tej pory z jedną wyłącznością – my będziemy przyjmować pacjentów przede wszystkim z podejrzeniem koronawirusa urazowych. Oprócz tych, którzy będą zakażeni do oddziału zakaźnego, to jeszcze urazowych. Będziemy operować, przyjmować porody i zabezpieczać pacjentów z podejrzeniem koronowirusa w momencie kiedy dojdzie do zawału mięśnia sercowego czy udaru – powiedziała dr Joanna Chilińska pełniąca obowiązki dyrektora łomżyńskiego szpitala. - W tym momencie mamy w szpitalu 535 łóżek razem ze stanowiskami. Wszystkie zostały już przeprofilowane, natomiast jak one będą wykorzystywane, czy będą wykorzystywane, trudno mi w tej chwili powiedzieć. My jesteśmy w tak zwanej gotowości – dodała.

W opinii wszystkich uczestników spotkania decyzja o przekształceniu Szpitala Wojewódzkiego w jednowymiarowy szpital zakaźny jest niezrozumiała. Placówka nie jest odpowiednio przystosowana do hospitalizowania pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem, jego pracownicy nie są w należyty sposób informowani o działaniach, zaś mieszkańcy Łomży i powiatu łomżyńskiego zostali pozostawieni bez możliwości szybkiej specjalistycznej opieki szpitalnej. Cały czas jest wiele niewiadomych, a sytuacja jest dynamiczna i w miarę jej rozwoju będą podejmowane kolejne decyzje.

Po zakończeniu posiedzenia Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, za pośrednictwem Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego przesłane zostało pismo, adresowane do wojewody podlaskiego, z prośbą o jak najszybsze podjęcie działań mających na celu zapewnienie zdrowotnego bezpieczeństwa mieszkańcom Łomży i powiatu łomżyńskiego.

2020-03-14 16:29 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Zasady funkcjonowania Urzędu Miejskiego w okresie epidemii, wraz z wykazem niezbędnych numerów telefonicznych, dostępne są pod adresem http://www.lomza.pl/index.php?wiad=9937.

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED