Subsydiarność w różnych aspektach

Strona główna » Aktualności

Subsydiarność w różnych aspektach

Subsydiarność w różnych aspektach
W międzynarodowej konferencji uczestniczył prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski
  • Subsydiarność w różnych aspektachDo historii subsydiarności nawiązał prof. Cezary Kuklo z Uniwersytetu w Białymstoku
O subsydiarności, jej uwarunkowaniach, regulacjach i praktykach w stulecie niepodległości Polski dyskutowano w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Swoje prelekcje wygłosiło wiele znakomitych osób ze świata nauki z kraju i zagranicy. Wśród zaproszonych gości znalazł się prezydent miasta Mariusz Chrzanowski.

Międzynarodową konferencję zorganizował Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych. - Subsydiarność, czyli zasada pomocniczości jest we współczesnym świecie podstawą kształtowania ładu społecznego, ma wpływ na postrzeganie różnorodnych kwestii społecznych i gospodarczych, w takich obszarach jak wolny rynek i konkurencja, decentralizacja czy jednostki samorządu terytorialnego. Teoretycy wywodzą tę zasadę jeszcze ze starożytności od sposobu funkcjonowania demokracji greckiej, ale we współczesnym świecie jest ona ciągle istotna, wymieniona w traktacie z Maastricht, jak również w preambule konstytucji Rzeczypospolitej – mówiła dziekan dr hab. Krystyna Leszczewska, prof. PWSIiP.

W uczelnianych progach pojawiło się 13 przedstawicieli ośrodków naukowych z kraju i zagranicy. Konferencję zainaugurował wykład o subsydiarności w czasach Rzeczypospolitej szlacheckiej, który wygłosił prof. Cezary Kuklo z Uniwersytetu w Białymstoku. W swojej prelekcji podkreślał, że od wieków grupę potrzebującą wsparcia stanowili ludzie starzy, zniedołężniali czy samotni. W tę rolę często wcielał się Kościół, gdyż jak mówił "bezinteresowna pomoc potrzebującym była jednym z filarów etyki chrześcijańskiej". - Miejsca schronienia stanowiły w głównej mierze szpitale, które w początkowo w XII i XIII wieku powstawały przy zakonach, a w następnych stuleciach w miastach – odnosił się do historii subsydiarności profesor z Instytutu Historii i Nauk Politycznych UwB. W kolejnych blokach tematycznych pokazano zasadę pomocniczości w aspekcie prawa, pomocy społecznej, ekonomii i zarządzania.

2018-09-27 22:51 Opublikował: Grzegorz Daniluk

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED