Łomża pamięta o wyborach 4 czerwca 1989

Strona główna » Aktualności

Łomża pamięta o wyborach 4 czerwca 1989

Kwiaty przed tablicą upamiętniającą pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne w powojennej Polsce złożyli 3 czerwca br. prezydent Mariusz Chrzanowski i jego zastępca Piotr Serdyński, przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław Grzymała oraz parlamentarzystki Bogumiła Olbryś i Alicja Łepkowska-Gołaś. Wybory z 4 czerwca 1989 roku zapoczątkowały proces transformacji ustrojowej kraju, od systemu komunistycznego do demokracji parlamentarnej, stanowiąc kamień milowy na drodze do odzyskania przez Polskę pełnej suwerenności.

Na tablicy umieszczonej na fasadzie Ratusza widnieje napis: „Był taki dzień 4 czerwca 1989 roku – wybory do Sejmu i Senatu odnowiły Polskę. Staraniem Rady Miejskiej, Prezydenta Łomży i NSZZ „Solidarność” Oddział Łomża w 25. rocznicę”. Monument odsłonięto 15 czerwca 2014 roku podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej, zorganizowanej z okazji 596. rocznicy nadania Łomży praw miejskich.

2026-06-03 09:25 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

VeloBank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED