Łomża świętuje rocznicę nadania praw miejskich

Strona główna » Aktualności

Łomża świętuje rocznicę nadania praw miejskich

Łomża świętuje rocznicę nadania praw miejskich
prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski w trakcie okolicznościowego wystąpienia
Uroczysta sesja Rady Miejskiej była głównym punktem obchodów 604. rocznicy nadania praw miejskich naszemu miastu. W programie Dni Łomży jest również spotkanie autorskie z Katarzyną Drogą - autorką książki o Hance Bielickiej, jarmark średniowieczny „Zasmakuj w Łomży” oraz koncerty w amfiteatrze przy ul. Zjazd.

Uroczystą sesję w Hali Kultury rozpoczęło odegranie hejnału miasta i odśpiewanie „Gaude Mater Polonia”. Radnych oraz przybyłych gości powitała Przewodnicząca Rady Miejskiej Łomży Alicja Konopka, która w swoim wystąpieniu zaznaczyła wyjątkowość tegorocznego spotkania radnych, które jest jednocześnie istotnym elementem obchodów Roku Jakuba Wagi w Łomży.

Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił prezydent Mariusz Chrzanowski. Podkreślił, że decyzja Księcia Janusza I o nadaniu praw miejskich Łomży sprawiła, że nasza miejscowość mimo, że istniała już od kilkuset lat, mogła się w pełni rozwijać. - Jako władze samorządowe wybrane ze społeczności mieszkańców miasta, cały czas stoimy przed wyzwaniem dalszego dbania o podnoszenie standardu życia w Łomży – mówił prezydent, jako przykłady takich działań z ostatnich lat podając m.in. przebudowę zabytkowej hali targowej na Halę Kultury, budowę Centrum Przesiadkowo – Komunikacyjnego, szereg inwestycji w infrastrukturę drogową, oświatową i sportową, modernizację sali koncertowej Filharmonii Kameralnej czy też trwającą rewitalizację Starego Rynku. - W ocenie wielu wykorzystaliśmy szanse, jakie miały samorządy, a to wszystko, co zrobiliśmy, przez wiele lat będzie służyło naszym mieszkańcom – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski zapowiadając realizację kolejnych przedsięwzięć przy wsparciu środkami z Programu Inwestycji Strategicznych Rządowego Funduszu Polski Ład, Programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego na lata 2021-2027, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i innych zewnętrznych źródeł wsparcia.

Prezydent przypomniał, że ostatnie dwa lata były czasem walki z pandemią koronawirusa, a trwający rok 2022 jest czasem wielkiej niepewności związanej z inflacją i wojną w Ukrainie. Podkreślił jednak, że Dni Łomży to czas radosnego świętowania i integracji mieszkańców, ale też spotkań z zagranicznymi partnerami, pozwalających na wymianę poglądów i doświadczeń, poszukiwanie nowych płaszczyzn współpracy oraz zacieśnianie wzajemnych relacji. - Z okazji 604. rocznicy nadania praw miejskich, życzę by Łomża cały czas była dobrym miejscem do zakładania rodzin, edukacji dzieci, podejmowania pracy, wypoczynku oraz godnego, dostatniego i bezpiecznego życia. Wszystkim zgromadzonym na tej uroczystej sesji, jak również mieszkańcom i gościom naszego miasta życzę udanego, pełnego pozytywnych wrażeń i atrakcji świętowania Dni Łomży – mówił prezydent Mariusz Chrzanowski.

W związku z rokiem Jakuba Wagi, obchodzonym w 150. rocznicę śmierci tego wybitnego przyrodnika, botanika i nauczyciela, w trakcie sesji odbyły się prelekcje na jego temat. Kamil Leszczyński z Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów wygłosił referat pt. „Jakub Waga – Botanik, syn Ziemi Łomżyńskiej”. Natomiast o florze polskiej dzisiaj w odniesieniu do największego dzieła Jakuba Wagi pt. „Flora Polska” mówiła Teresa Grużewska z Muzeum Przyrody – Dworu Lutosławskich w Drozdowie. Przed sesją miało miejsce złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobie Jakuba Wagi znajdującym się na zabytkowym cmentarzu przy ul. M. Kopernika.

Głos zabrali także zaproszeni goście: Krzysztof Jurgiel - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Lech Szabłowski - Starosta Łomżyński oraz Aleksander Gadżanow, który odczytał okolicznościowe listy od Margarity Ganevej – Ambasador Republiki Bułgarii w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Emanuila Manolova - burmistrza Pavlikeni.

Obchody Dni Łomży rozpoczęły się od Mszy św. w intencji mieszkańców, odprawionej w Katedrze Łomżyńskiej przez biskupa Janusza Stepnowskiego. W ramach święta miasta jeszcze dzisiaj o godz. 17:00 w Hali Kultury odbędzie się spotkanie z autorką powieści biograficznej o Hance Bielickiej "Dziunia, ale Dama" Katarzyną Drogą. W piątek 17 czerwca w godz. 15:00 – 19:00, w Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma będzie miał miejsce jarmark średniowieczny „Zasmakuj w Łomży”. Natomiast w sobotę 18 czerwca na muszli koncertowej przy ul. Zjazd wystąpią: dzieci i młodzież z MDK-DŚT (godz. 17:00), łomżyński zespół Leczsami (godz. 18:00), znana z występów w programie The Voice of Poland Julita Kaczyńska wraz z Marcinem Fabiszewskim i Przemysławem Piotrowskim (godz. 19:00), Fisz Emade Tworzywo (godz. 20:00) oraz jako gwiazda wieczoru francusko – włoski duet Shanguy.

2022-06-15 13:46 Opublikował: Lukasz Czech

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Zasady funkcjonowania Urzędu Miejskiego w okresie epidemii, wraz z wykazem niezbędnych numerów telefonicznych, dostępne są pod adresem http://www.lomza.pl/index.php?wiad=10250.

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED