Łomża

Strona główna » Miasto » Historia miasta » Wydarzenia

Bitwa w Czerwonym Borze

Do tej pory nie udało się zebrać w jedną, spójną całość większości relacji, wspomnień, opracowań, dotyczących genezy i przebiegu wydarzeń, jakie miały miejsce 23 czerwca 1944 r w kompleksie leśnym Czerwonego Boru. Dostępne opracowania, powstające na przestrzeni kilkudziesięcioleci, zawierają wiele sprzeczności, pominięć oraz przekłamań. Tekst ten jest próbą usystematyzowania przebiegu Bitwy w Czerwonym Borze na bazie dostępnych źródeł oraz wspomnień bezpośrednich uczestników i ich przełożonych, którymi zdążyli podzielić się za życia. Ma na celu także przywrócenie pamięci o kpt. Antonim Kozłowskim ps. ”Biały”, komendancie Obwodu „A” Okręgu XIII (białostockiego) Narodowych Sił Zbrojnych i jego spektakularnych dokonaniach, o których przez wiele lat nie można było pisać. O roli, jaką odegrał w samej bitwie, a która to podważana jest w niektórych publikacjach.
więcej

"Łomża w dokumencie archiwalnym" - wystawa na Starym Rynku

foto
Przez najbliższy miesiąc, na łomżyńskim Starym Rynku można oglądać wystawę pt.: "Łomża w dokumencie archiwalnym", przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Białymstoku Oddział w Łomży, przy wsparciu finansowym Prezydenta Miasta Łomża i Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku. Uroczystego otwarcia - w przerwie obrad sesji Rady Miejskiej - dokonali Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski, Poseł Lech Kołakowski i Przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Borysewicz. Zaprezentowane zostały na niej kopie cyfrowe ponad stu dokumentów pochodzących od początków XV wieku aż do II wojny światowej. Historia XIX-wiecznej i I połowy XX wieku Łomży pokazana została głównie w oparciu o dokumenty zgromadzone w łomżyńskim archiwum, zaś najstarsze dokumenty pochodzą z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie.
więcej

Wizyta Ojca Świętego – oczami łomżyniaków

fot. Marcin Trojanowski
W związku z obchodami 20. rocznicy Pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Łomży wspólnie z łomżyniakami – stworzyliśmy internetową galerię zdjęć z tamtego czasu. W odpowiedzi na nasz apel mieszkańcy Łomży dostarczyli do Urzędu kilkadziesiąt zdjęć, które pokazują atmosferę przygotowań do wizyty, dekorację miasta, moment powitania, celebry oraz obraz po spotkaniu z Janem Pawłem II.
więcej

« · 1 · »

Urząd Miejski w Łomży

Stary Rynek 14; 18-400 Łomża
godziny pracy Urzędu:
poniedziałek - piątek 7:30 - 15:30
tel. 86 215 67 00
faks 86 216 45 56

Straż Miejska
ul. gen. W. Sikorskiego 176A
tel. 86 215 67 56 / 57 / 58

Konto UM do uiszczania opłat skarbowych

Getin Noble Bank S.A. nr
66 1560 0013 2294 6771 7000 0007


Copyright @ 2011 Urząd Miejski w Łomży!
Projekt i wykonanie SPEED