Przybornik
Logo BIP Herb

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

BIP Urzędu Miejskiego w Łomży

Ważne komunikaty, informacje i formularze druków do pobrania

 

 

Obsługa klientów Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Łomży odbywa się poprzez kontakt telefoniczny lub osobisty.

Zachęcamy do kontaktu telefonicznego z pracownikami, którzy poinformują o krokach, które powinni Państwo podjąć w celu skutecznego załatwienia swojej sprawy.

 

Wszelkie informacje oraz druki dotyczące orzekania o stopniu niepełnosprawności oraz niepełnosprawności są dostępne na stronie:

Biuletynu Informacji Publicznej - Jak załatwić sprawę – Orzekanie o niepełnosprawności  lub  Biuletynu Informacji Publicznej - Urząd Miejski/Struktura - Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności /PZON/ orzekanie o niepełnosprawności druki do pobrania


Bieżąca obsługa odbywa się telefonicznie pod numerem telefonu 86 216 64 56.
Organ nadzorujący: Wojewódzki Zespół do Spraw Orzekania  o Niepełnosprawności w Białymstoku,

tel. 85 743 92 75 oraz 85 743 95 75.


Wszelkie dokumenty i wnioski można złożyć osobiście lub drogą pocztową/korespondencyjną na adres: Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności ul. Wojska Polskiego 25, 18-400 Łomża.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności,  mogą wystąpić z wnioskiem o wydanie legitymacji  osoby niepełnosprawnej (zał. nr 7) i karty parkingowej (o ile orzeczenie uprawnia do karty parkingowej zał. nr 6) pod warunkiem dołączenia do wniosku oświadczenia o zrzeczeniu się prawa do wniesienia odwołania  oraz zgody na ich doręczenie przez operatora pocztowego za zwrotnym potwierdzeniem odbioru (zał. nr 8) - formularze druków w załączeniu.  

-----------------------------------------------------------------------------------------------------

Orzeczenia o niepełnosprawności stracą ważność

 

WAŻNE !!!

Przedłużone terminy ważności orzeczeń o niepełnosprawności do 30 września 2024r.

Ustawa działa także wstecz na korzyść niepełnosprawnych - przywraca ważność orzeczeń, które już wygasły, jeśli spełniają poniższe przesłanki.

Orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 100, 173, 240, 852, 1234 i 1429), które zachowało ważność na podstawie art.23 ustawy          z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 852 i 1429) w brzmieniu dotychczasowym, którego okres ważności:

  • upłynąłby do dnia 31 grudnia 2020 r.–zachowują ważność do dnia 31 grudnia 2023 r.,
  • upłynąłby w okresie od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 31 grudnia 2021 r.– zachowują ważność do dnia 31 marca 2024 r.;
  • upłynąłby w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 5 sierpnia 2023r.– zachowują ważność do dnia 30 września 2024 r.;

oraz (dodano):

  • po dniu 5 sierpnia 2023 r. i przed dniem 30 września 2024 r., 

zachowuje ważność do dnia 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia,  w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne.

W związku z zachowaniem ważności orzeczeń, o których mowa w art. 1, na okres wskazany w art. 1, karta parkingowa, o której mowa w art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 1047, z późn. zm.), zachowuje ważność na ten okres, jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie                  o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne.

Bez względu na okres ważności karty parkingowe dla placówek będą ważne do 31 marca 2024 roku.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

ZASADY ORZEKANIA OBYWATELI UKRAINY

Przy orzekaniu obywateli Ukrainy stosuje się obecnie obowiązujące przespisy regulujące zasady wydawania orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

Wszystkie dokumenty obcojęzyczne dostarczane przez wnioskodawcę, mające służyć jako dowód w sprawie wydania orzeczenia o niepełnosprawności czy stopniu niepełnosprawności powinny być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego, ponieważ język polski jest językiem urzędowym, dlatego też wszelkie czynności urzędowe, również czynności procesowe podejmowane przez organy administracji publicznej powinne być podejmowane w języku polskim.  

Natomiast ukraińskie orzeczenia potwierdzające niepełnosprawność dołączone do akt sprawy stanowią dla składu orzekajacego w danej sprwie jedynie materiał dowodowy, tak i inna dokumentacja dołączona do wniosku o wydanie orzeczenia.  (Rzeczpospolita Polska nie jest stroną umowy międzynarodowej pozwalajacej na wzajemne uznawanie dokumentów potwierdzajacych status osoby niepełnosprawnej innych krajów, również w prawie wspólnotowym brak jest regulacji prawnej dotyczącej wzajemnego "przekładania" orzeczeń potwierdzajacych niepełnosprawność).   

W załączeniu przetłumaczone na język ukraiński, do ewentualnego wykorzystania:

  1. wnioski o wydanie orzeczeń potwierdzajacych niepełnosprawność,
  2. wniosek o wydanie karty parkingowej,
  3. wniosek o wydanie legitymacji osoby nepełnosprawnej,
  4. zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia.

Wnioski te stanowią jedynie materiał pomocniczy, który może ułatwić obywtelom Ukrainy uzupełnienie i złożenie wniosku w języku polskim. 

 

KOMUNIKAT I

Osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony może wystąpić z wnioskiem o wydanie orzeczenia o ponowne ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności, nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia. Do wniosku należy dołączyć dokumentację medyczną wyłącznie z okresu od dnia wydania poprzedniego orzeczenia do dnia złożenia wniosku.

 

KOMUNIKAT II

Zgodnie z § 6 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy I Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U. z 2003r Nr139, poz.1328) osoba ubiegająca się o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności ma obowiązek załączyć do wniosku pełną dokumentację medyczną oraz inne posiadane dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie stopnia niepełnosprawności.

Jeżeli przedłożona wraz z wnioskiem dokumentacja jest niewystarczająca do wydania orzeczenia, przewodniczący powiatowego zespołu zawiadamia na piśmie osobę zainteresowaną o konieczności jej uzupełnienia oraz wyznacza termin złożenia brakującej dokumentacji z pouczeniem, że nieuzupełnienie jej w określonym terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

 

 

KOMUNIKAT III

Powiatowy Zespół informuje, że w przypadku braku aktualnych wyników badań:

  • - USGD tętnic i żył kończyn dolnych
  • - ECHO serca
  • - Spirometria
  • - Badania i testy psychologiczne

ma prawo kierować wnioskodawcę na badania diagnostyczne w powyższym zakresie do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Białymstoku. Badania są bezpłatne. Koszty podróży pokrywa we własnym zakresie osoba orzekana.

 

KOMUNIKAT IV

KARTY PARKINGOWE

Od 1 lipca 2014 r. kartę parkingową wydaje przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności. Opłata za wydanie karty parkingowej wynosi 21 zł.

Opłatę za kartę parkingową należy kierować na konto Urzędu Miejskiego w Łomży ul. Stary Rynek 14 numerze:  Getin Noble Bank S.A. 25 1560 0013 2294 6771 7000 0066  z dopiskiem "opłata za kartę parkingową PZON"  lub uiszczać w kasie Urzędu Miejskiego w Łomży ul. Stary Rynek 14 z dopiskiem "opłata za kartę parkingową PZON"           

Informacje w sprawach dotyczących kart parkingowych można uzyskać pod numerem telefonu: 86 216 64 56

 

KOMUNIKAT  V

Wydawanie orzeczeń o stopniu niepełnosprawności w trybie art. 5a dla celów korzystania z ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów dotyczy jedynie osób, które posiadają ważne orzeczenia KiZ, KRUS MON, MSWiA wydane przed 1 stycznia 1998 roku lub Lekarza Orzecznika ZUS wydane po 1 stycznia 1998 roku.

 

 

  • Data powstania: Data powstania: czwartek, 18 lut 2010 14:36
  • Data opublikowania: czwartek, 18 lut 2010 14:40
  • Data edycji: piątek, 19 lut 2010 09:34
  • Opublikował(a): Małachowska Tamara
  • Zaakceptował(a): Mariola Jabłonowska
  • Artykuł był czytany: 8700 razy
  • Ilość edycji: 12
Banner Cyfrowy Urząd Podawczy
Banner ePUAP
Banner Wojewódzki Biuletyn Informacji Publicznej
Banner Główny Biuletyn Informacji Publicznej